Mi készít fehéres színű járatokat az almafa levelén?

Agrofórum Online

Almafám levelein valamilyen károsító fehér színű járatokat készít. Milyen kártevővel állhatunk szemben? Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az aknázómolyok nemcsak az almafán, hanem más gyümölcsfaj esetében is, pl. a meggy, a cseresznye, a szilva, a birsalma és a körte fáin is tudnak károkat okozni. Az aknákat rendszerint különböző molyok hernyói okozzák, melyeket a leveleken az aknák alakja és elhelyezkedése alapján lehet egymástól megkülönböztetni. Károsításuk mértéke olykor jelentős is lehet, hiszen nagy egyedszámú jelenlétük a fák korai lombhullásához is vezethet, ezzel termésmennyiségének csökkenése, -minőségének romlása is bekövetkezhet.

Az almafákon leggyakrabban az almalevél-aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő. Az almalevél-aknázómoly lárvája erek által határolt részeken készít ellipszis alakú aknát, mely először a levél fonáki oldalán válik láthatóvá. A sátorosmolyra ezüstszínű, ovális alakú foltakna jellemző, melyekben barna csík húzódik és a levelek belsejében található. Az almalevél-törpemoly aknája kanyargós és vékony, még a lombosfa-fehérmoly hernyóié pedig kör alakú, bennük csigavonalban elhelyezkedő ürülékcsík található.

Az aknázómolyokra jellemző, hogy évente több, fajtól függően akár 2-3, esetleg 4 nemzedékük is kifejlődhet. Tavasszal a nőstények tojásaikat a levéllemezre helyezik, majd kelő lárváik befúrják magukat a levélbe és táplálkozásuk során elkészítik jellegzetes alakú aknáikat. Bábozódásuk fajtól függően az aknán belül vagy azon kívül történik. A védekezéssel akkor lehetünk eredményesek, ha azt a tömeges lárvakelés idején végezzük el.

Tavasszal a levélbe berágó hernyók kelésekor még kontakt készítményekkel is sikeresek lehetünk, hiszen ilyenkor a levelek is kisebbek és a lárvák berágásuk előtt találkoznak a permetszerrel. Az aknában fejlődő lárvák már csak felszívódó készítményekkel érhetők el. Az almában engedélyezett készítmények közül kiskerti felhasználásra az aknázómolyok ellen a klórantraniliprol, lambda-cihalotrin, spinozad, azadiraktin hatóanyagú készítmények ajánlhatók. A megelőzés érdekében a fertőzött lombot érdemes a talajba forgatni, illetve a fákon a téli időszakba a fatisztogatási munkálatokat elvégezni, ezzel ugyanis a következő évi populáció egyedszáma nagymértékben lecsökkenthető.

Hogyan készüljünk fel a levéltetvek elleni védekezésre?

2020. március 11. 05:37

D. Rozália kérdése: Tavaly szinte minden növényem levéltetves volt, összezsugorodtak leveleik. Hogyan készüljek fel, mikor érdemes ellenük védekezni?

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Milyen méhkímélő megoldás létezik puszpángmoly ellen?

2020. április 3. 05:37

F. Anna kérdése: Virágzik a puszpángbokrom, és szeretném lepermetezni puszpángmoly ellen. Mivel kezelhetem, hogy a bokor virágait látogató méheket ne pusztítsam el?

Sűrűn kelt vetés ritkítása is porondon van májusban - kertészeti tippek a hónapra

2019. május 23. 04:37

Elérkezett hát a május, a zöldségeskertek egyik legfontosabb és legmozgalmasabb időszaka, ugyanis ebben a hónapban kell kiültetni a paradicsompalántákat szabadföldbe - persze, ha a hőmérséklet engedi azt.