Egyik hortenzianövényem levelein, amit nemrégen kaptam, furcsa, fehér, több milliméteres, puha, alig mozgó talán rovarokat vettem észre. Leírásom alapján azonosítható a károsító?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Elég jól jellemezte röviden a kártevőt, a hortenzia gyapjas pajzstetűt (Pulvinaria hydrangea).
Ezt a ma már elterjedt kártevőt, dísznövényekkel hurcoltak be a 80-as években Európába. Hazánkban megközelítőleg 20 évvel ezelőtt írták le. Bár hortenzia pajzstetű mind az angol, mind a magyar neve, valójában polifág pajzstetűfajról van szó. 29 növénycsalád 54 nemzetségének növényfaját fertőzi, rendkívül széles a gazdanövényeinek köre. Szinte a leggyakoribb dísznövényként ültetett fák, fás növények tartoznak ide: berkenyék, bükk, eperfa, hársfélék, juharfajok, kőrisfajok, mogyoró, somfélék, szilfák, szivarfa, vadgesztenye stb. Városi környezetben a díszfákon okozott elterjedése jelentős, ami a fák számára nem megfelelő környezet okozta stresszhatásnak tulajdonítható.
A hortenzia gyapjas pajzstetű szívó kártevő, szívásaival gyengíti a növényt: lassabban nő, lelassul az anyagcseréje, kisebb leveleket fejleszt, a levelek színe is megváltozik, sárgulni kezd. Csökken a megtámadott növény virághozama és a virágzás időtartama. Mézharmat bevonatot is fejleszt, amin megtelepedhet másodlagosan a fekete színű korompenészgomba. A fertőzött növényeknél korai levélhullást is kivált, a növényen látszik, hogy nincs rendben.
Hortenzia levelein, annak hátsó oldalán élnek csoportosan és a hajtásszárakon. Évente 1 pajzstetű nemzedéke fejlődik ki, fejlett lárva alakban telel a növényen, annak kérgén, és májusban jelennek meg a kifejlett nőstények. Akkor válnak feltűnővé, és általában akkor veszik észre jelenlétét, amikor azok nagyméretű, 10 mm-t is elérő fehér, puha, hosszúkás petezsákot képeznek. Ez a folyamat nyár elejére esik. A benne képződő petékből hamarosan kikelő apró lárvák, melyek sárgás-vörös színűek, szétszélednek a növényen, majd letelepednek. Lárváik aprók, nem feltűnők. A kifejlett pajzstetű is apró, csupán 1 mm körüli.
Védekezés ellene két időszakban hatékony. A fán áttelelő alak ellen a téli olajtartalmú lemosó permetezés lényegesen csökkenti egyedszámukat. A növényi olaj hatóanyagú rovarölő szerek környezetbarát és környezetkímélő tulajdonságúak, lakott helyen, urbánus környezetben és kertekben is veszély nélkül alkalmazhatók. Nyár elején a kikelő és a narancssárga, szétterjedő lárvák ellen bármelyik rovarölő szer használható, érdemes kipróbálni a természetes növényi alapanyagú felszívódó hatású NeemAzalt. Hortenziánál, amikor a növény még kicsi, a fertőzött góc eltávolításával (levelek vagy a fertőzött hajtások levágásával) is eredményt érhetünk el, amíg a petékből nem keltek ki a lárvák.