Ház, táj blog

Intenzív illatú növények a kertben I.

Agrofórum Online

Nemcsak a slágerlista élén álló, illatos rózsa- és levendulafajok képesek elvarázsolni az intenzív illatok kedvelőit - számos más dísznövényfaj közül választhatunk! Ismerjük meg a vaníliavirágot, a citromillatú muskátlit és a japán loncot!

A teljesség igénye nélkül szerepelnek a következő két cikkben a különleges megjelenésű és erőteljes illatot árasztó, kertben is nevelhető dísznövények. A vaníliavirág, a citromillatú muskátli és a japán lonc után a nyári violával, a kék golgotavirággal és az orvosi szappanfűvel ismerkedünk meg.

Vaníliavirág

A kissé kényes, bár annál illatosabb vaníliavirág (Heliotropium arborescens) nemcsak az illatozó kertre vágyóknál, hanem a lepkebarátoknál sem hiányozhat a kertből. Ez a Peruból származó évelő félcserje élénk liláskék, vöröseslila, mélykék vagy szolidabb fehéres virágaival átható vaníliaillattal borítja be az egész kertet.

Vaníliavirág

Ültessük napos, szélvédett helyre, így hosszan fog virágozni, nyár elejétől egészen ősz végéig. Legkorábban májusban, az éjszakai fagyok elmúltával telepítsünk új növényt a kertünkbe, mert igencsak melegigényes. Az erős tűző naptól és a heves zivataroktól is védeni kell, mert az apró sziromlevelek lepereghetnek egy erőteljes záport követően. Rendkívül vízigényes, aszályos időszakban akár naponta kétszer is öntöznünk kell. Metszéssel formája alakítható, az elnyílt virágzatok folyamatos eltávolításával pedig erőteljes, folyton megújuló virágzásra késztetjük. Megfelelő gondozás mellett a vaníliavirág pár év alatt terebélyes fácskává is nőhet.

Citromillatú muskátli

A balkonnövények szerelmeseinek mindenképpen érdemes kipróbálni, hogy a citromillatú muskátli (Pelargonium crispum) jól érzi-e magát a teraszunkon. Árvácskára emlékeztető virágai jellemzően kisebbek a futómuskátlikénál, de fodros, dúsan növő levelei és azok intenzív citrusillata mellett is csodás látványt nyújt.

Cserépbe vagy nagyméretű balkonládába, függőkosárba ültetve napos helyre tegyük ki. Folyamatos öntözést igényel a virágzás ideje alatt, de két locsolás között hagyjuk a földjét kiszáradni. A rendszeres (heti, 10 naponkénti) tápoldatozást meghálálja. Mivel fagyérzékeny, a fagyok közeledtével vigyük hűvös, világos helyre.

Citromillatú muskátli

Érdekesség, hogy ennek a Dél-Afrikából származó muskátlifajnak a virágos levelű hajtásából nyerik a geránium illóolajat.

Japán lonc

A Kelet-Ázsiából származó japán lonc (Lonicera japonica) joggal nyerte el a május királynője megtisztelő címet édes illatú, sárga-fehér virágaiért. Virágaiban egész nyáron, lombozatában pedig egész évben gyönyörködhetünk, mivel levelei csak a legkeményebb hazai teleken hullanak le. Az eddigi fajoktól eltérően egy gyors növekedésű futónövényről van szó, amely képes kerítésekre, házfalakra, pergolára, drótfonatra, rácsos támrendszerre felkapaszkodni. Egy-egy hajtása akár 4-5 méterre is képes felfutni! A meténg-fajokhoz hasonlóan talajtakaró növényként is nevelhetjük, ha nem szeretnénk felfuttatni. Porzós virágai fehérek, de elvirágzás előtt sárgává színeződnek. Levelei élénkzöldek, mindkét oldalukon szőrösek. A téli hónapokra fejlődik ki kékesfekete, erősen mérgező bogyós termése.

Japán lonc

A japán lonc kevés gondozást igényel. Kedveli a félárnyékot, így kevésbé terebélyes lombhullató fák alá is tökéletes választás. Megbirkózik a napfénynek erősen kitett helyekkel és az aszályos időszakokkal is, ha jól meggyökeresedett. Humuszban gazdag talajban fejlődik a legszebben, de bármilyen talajban képes megélni. Metszését kora tavaszra ütemezzük, évközben csak a növekedését „jó irányba terelő” hajtásválogatást végezzük el. Sajnos a levéltetvek és a lisztharmat is megtámadhatja.

Kapcsolódó cikkek:

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra I. rész

2018. május 28. 07:57

Mit tehetünk, hogy örökzöld társaink is bírják ezt a szélsőséges időjárást: a kiborító meleget, a rendszertelenül érkező csapadékot, a párás napokat?

Krémes sárgaborsó főzelék fasírttal

2018. január 19. 10:22

A beton. Így hívták sokán a menzás sárgaborsó főzeléket, mert úgy megkötött, mire leültünk az asztalhoz, mint a beton.

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! - I. rész

2023. május 24. 05:36

A növények nevei sok esetben árulkodók: valamilyen külső tulajdonságukra (alakjukra, színükre), virágzásuk idejére vagy kedvelt élőhelyükre is utalhatnak vele.

Ne szedd fel! – Védett gombafajok

2022. május 3. 06:36

Ahogy a mérgező gombák beazonosítása szó szerint életbevágóan fontos, úgy a védett gombafajok felismerése is kiemelt figyelmet igényel a gyűjtés során. Készüljünk fel arra is, hogy ezeknek a fajoknak bármelyikével találkozhatunk!