Ház, táj

Intenzív illatú növények a kertben II.

Agrofórum Online

A vaníliavirág, a citromillatú muskátli és a japán lonc után ismerjük meg a gyönyörű, varázslatos illatot árasztó nyári violát, a különleges megjelenésű golgotavirágot és a sokoldalú orvosi szappanfüvet!

Három különleges, karakteres és illatos növényről van szó – bármelyik kertet feldobják, és a megfelelő gondozást hosszú virágzással és intenzív illatokkal hálálják meg. Nézzük, mit érdemes tudnunk a nyári violáról, a golgotavirág növénynemzetségről és az orvosi szappanfűről!

Nyári viola

A nyári violák (Matthiola incana) engem a csodálatosan szép kardvirágokra és nőszirmokra emlékeztetnek. Ez a mediterrán térségből származó dísznövény tavasz végétől virágzik. Eredeti élőhelyén kétnyári, de a nemesítési munkának köszönhetően nevelhetünk egynyári fajokat is, melyek már a vetés évében virágoznak, és jobban bírják hazánk éghajlatát. Hosszú, sűrű virágzatai lila, rózsaszín, fehér, sárga és piros színekben pompázhatnak, levelei zöldesszürke színükkel hagyják érvényesülni az intenzív illatú virágokat.

Nyári violák

A nyári violát nevelhetjük a teraszon cserépben, vagy ültethetjük szegélynövényként a kerti út vagy a kerítés mellé, a magasabb hibrideket pedig virágágyásokba is telepíthetjük. A nyári viola a fejlődési időszakban rendszeres öntözést igényel és széltől védett, napfényes helyet, valamint szereti a jó szerkezetű talajt, amelyben nem fenyegeti a pangó víz okozta gyors gyökérpusztulás. Nevelhetjük magról és vásárolhatunk palántát is. Magvetés esetén csak a tavaszi fagyok elmúltával vessük szabadföldbe a magokat.

Golgotavirág

A golgotavirág (Passiflora) nem egy dísznövényfaj, hanem gyakorlatilag egy egész növénynemzetség, amelybe nemcsak legnépszerűbb tagja, a kék golgotavirág (Passiflora caerulea), hanem többek között az egzotikus dél-amerikai gyümölcs, a maracuja is beletartozik. A kék golgotavirág (róla lesz a következőkben szó) egy kacsokkal kapaszkodó fás szárú kúszónövény, mely feltűnő, szép virágaival és kellemes illatával lopta be magát az európai kertekbe. Őshazájában, Közép- és Dél-Amerikában akár 80 méteresre is megnőhet! Egyes hibridek télállók, míg mások teleltetést igényelnek. Sötétzöld levelei tojásdad vagy lándzsa alakúak vagy karéjosak. A nyári és őszi hónapokban virágzik, nagyméretű virágai lehetnek kék, indigó, sárga, fehér, rózsaszín, piros vagy mélyvörös színűek.

Golgotavirág

Érdekesség: a golgotavirág nevét egy spanyol jezsuita misszionáriustól, Ferrari atyától kapta, akit a növény virága Krisztus szenvedéseire emlékeztetett (többek közt a három bibeszál a három szögre, az öt portok az öt sebhelyre, a lomblevél a lándzsára, a kacs a korbácsra), a növény termése pedig ezek után a passiógyümölcs nevet kapta.

A golgotavirág nem kedveli a tűző napot, inkább félárnyékos, szellős helyre ültessük, laza, tápanyagban gazdag talajba! Nem tolerálja a szárazságot, ezért rendszeresen öntözzük! A legtöbb golgotavirágfaj (köztük a kék golgotavirág is) teleltethető a szabadban, de keményebb teleken enyhén károsodhat.

Orvosi szappanfű

Az orvosi szappanfű (Saponaria officinalis) Európában és Szibéria nyugati vidékén is őshonos, nálunk lágyszárú évelőként nevelhető. Rózsaszín vagy fehér színű bogas virágzata különleges megjelenésű, rendkívül kellemes illatú, így méltán megállja a helyét 0,5-2 méteres magasságával a kert egy félreeső zugában, vagy a központi virágágyásban is. Júliustól szeptemberig folyamatosan virágzik.

Orvosi szappanfű

Érdekesség: nevét sokrétű felhasználásának köszönhetően kapta, ugyanis nemcsak gyógynövényként alkalmazták gyöktörzsét bőrproblémák és reumás betegségek gyógyítására, de szappan helyettesítésére is használták a növényt: ha bármely részét a vízbe dörzsöljük, habzó állagú „mosószert” kapunk, így sok évszázaddal ezelőtt már erre a célra is alkalmazták.

Az orvosi szappanfű a legjobban napos helyen, meszes vagy semleges kémhatású talajba ültetve érzi jól magát. Vízigénye közepes, növénytársításokban jól érzi magát. Sajnos a meztelencsigák károsíthatják.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Körültekintésre int a Nébih: jelentősen megnövekedett a gombamérgezések száma!

2024. október 27. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ismételten felhívja a gombagyűjtők figyelmét, hogy minden esetben mutassák be gombaszakértőnek a begyűjtött gombafajokat!

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A méhfélék II.

2023. szeptember 20. 05:40

Melyik méhfajok nem termelnek mézet? Mi a közös a faliméhben és a bundásméhben?

Július: a másodvetés hónapja a kertben

2023. július 13. 05:36

A veteményeskert sok lehetőséget ad egy év alatt: ilyenkor, az év közepén újra megtölthetjük élettel a megüresedett ágyásokat. Mivel érdemes próbálkoznunk a másodvetésnél? Mire kell fokozottan figyelnünk a nyári időszak alatt?

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – Lepkék és darazsak

2023. június 16. 05:36

A beporzásban szerepet játszó darázs- és lepkefajok igen díszes társaság – szó szerint: a darázsfajok között nehéz csillogóbbat találni a fémdarazsaknál, és érdekesebb felépítésűt a kaparódarazsaknál. A nappali lepkék és a molylepkék sem szenvednek hiányt változatosságban – ismerjük meg őket!

Külföldi nyaralás és növényegészségügy II.

2023. július 23. 06:40

Növénybarátként érdemes a külföldi utazásaink előtt tájékozódni a növényegészségügyi előírásokról, hiszen a tudtunkon kívül nagy kárt okozhatunk, ha a hazahozott növénnyel együtt a növény egyik betegsége vagy kártevője is beutazik vele együtt.