Házikert

Műfű: hova érdemes műfűburkolatot tenni?

Agrofórum Online

A műfű nagyon megosztó tud lenni, van, aki nagyon szereti és akár a teljes kertjét leburkolja műfűvel, viszont van olyan is, aki üldözi a műanyag világot és a műfű ellenség lesz. De van azért létjogosultsága pár helyen, ahol viszont érdemes a műfűben gondolkodni.

A műfűvel sokan a labdarúgópályák műfüve kapcsán találkoznak, mely egy másik fajta műfű, mint amit díszkertbe szokás tenni. A sportpályás műfű besöprést igényel, ilyenkor színezett gumigranulátummal söprik be a fűszálak közötti teret, így strapabíróbb és sportolásra alkalmasabb is lesz, a házikertivel ellentétben.

A házikerti műfű

A házikerti műfű egy más kategória (árban is…), itt az esztétika is megjelenik a funkció mellett, ha egyszerűen szeretném megfogalmazni a különbséget. Kertész lelkem a mű dolgoktól kicsit óckodik, de az évek során be kellett lássam, hogy van olyan hely azért a kertben, melynél igenis jól jön a dekorációs műfű is.

A dekorációs célokra gyártott műfűszőnyeg vegyes szálú, az igazira jobban hasonlító szín és formavilágú szálakat tartalmaz. De hol lehet ez indokolt?

Szinte, mint az igazi

Pergola alatti burkolatnak

A terasz, a pergola alatti részek és minden ilyen „kiülős rész”, ahol a szék és asztalok mozgatása, csúsztatása a természetes gyepet tönkretenné, oda például a szilárdabb burkolattal kalkulálhatunk. Bár a szép lefektetéshez itt is kell egy normális alépítményt készíteni, zúzott kőre szépen letömörítve kerül rá a műfűszőnyeg, míg például a csempelapokhoz már ennél komolyabb alépítmény kell, mint például egy betonozott felület.

Medence alatti és környéki részek

Évek óta, mióta medencénk van egy feladvány volt, hogy mit tegyünk köré. Az egyik próbálkozás a kültérre is való „zöld szőnyeg” volt, mondván esztétikus is lesz, akár felporszívózható és így nem visszük be a medencébe a talpunkkal a szennyeződéseket. Nade ez nem vált be, lassan száradt és nehezen volt takarítható.

Aztán tesztként a műfűre esett a választás, de bármilyen furán is hangzik az összes verzió közül a műfűburkolás a legpraktikusabb a medence körül. Nem csúszik (ami a legfontosabb vizes lábbal), takarítható seprűvel is, gyorsan felszárad. Emellett esztétikus is, ami házikertben, díszkertben nem utolsó szempont.

Kutyás kerthez sem rossz

A kutyás kert mindig egy izgalmas dolog. Nagyon kutyafüggő (és gazdifüggő), hogy mennyire marad szép a kert, főleg a gyep. Ha viszont a nyári időszakokat nézzük, a kutyapiszoktól hamar kiég a gyep, sárga foltos lesz a pisilésre használt terület. Viszont ez sokszor egybeesik a kert legszebbnek tartandó részeivel, így az is opció lehet, hogy dekorációs elemként a kertbe beleépítve kialakítunk műfüves részeket is.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Téli kertkompozíciók: mitől lesz a hideg évszakban is szép a kert?

2025. január 12. 05:40

A kertet minden évszakban széppé lehet varázsolni, és mindezt természetesen növényekkel.

Mióta esznek egyáltalán kutyahúst Dél-Koreában?

2024. szeptember 30. 14:40

Friss felmérés szerint az ország lakosságának 86 százaléka kevésbé szándékozik, vagy egyáltalán nem kíván kutyahúst enni a jövőben.

Buzgó József: a vérebek komoly értékmentők

2020. április 12. 08:54

Azon vadásztársaságok számára, amelyek főleg a szarvasbikákból szerzik bevételüket, igen komoly probléma, ha a megsebzett 10 millió forint értékű bikának nyoma vész... Itt kaphatnak szerepet a vérebek.

Kipusztulhat egy fa, ha a kutyák rendszeresen levizelik?

2024. szeptember 24. 04:36

Kerítésünk előtt a járdán 3 éve ültetett fák közül az egyik kipusztult a nyáron. Lehetséges-e, hogy kutyák egy adott fa törzsét naponta levizelik és a fát ezzel kipusztítják? Mit javasolnak megoldásként, megelőzésként?

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.