Ház, táj blog

Takarónövények a kert bármely részébe II.

Agrofórum Online

Hogyan gondozzuk azokat a növényfajokat, amelyek különböző fényviszonyok között is megállják a helyüket a kertünkben, mint talajtakaró fajok? Mit kell tudnunk a sokszínű bőrlevélről, a szárazságot jól tűrő illatos gólyaorról, a különleges megjelenésű kékgyökérről, a tömött párnára hasonlító kúszó lángvirágról, a gyönyörű színekben játszó indás berkipimpóról és a népszerű örökzöld orbáncfűről?

A talajtakaró növényekről szóló cikksorozat utolsó részéhez értünk. Tekintsük át az alábbi táblázatban, hogy milyen növényfajok kerülhetnek szóba talajtakaróként a kertünk napos, árnyékos-félárnyékos szegleteibe, és melyek azok, amik különböző fényviszonyok között is jól érzik magukat.

Napos, világos helyÁrnyékos, félárnyékos helyA kert bármely részébe
indás ikravirág,
pázsitviola,
terülőrózsa,
napvirág,
évelő díszgyertya,
szürke kutyatej
árnyékliliomok,
tűzgyöngyvirág,
kerek repkény,
mohalevelű kőtörőfű,
foltos árvacsalán,
japán kövérke
vaskoslevelű bőrlevél,
illatos gólyaorr,
tarackoló kékgyökér,
kúszó lángvirág,
indás kertipimpó,
örökzöld orbáncfű,
kis meténg,
nagy meténg,
kúszó kecskerágó,
örökzöld mirtuszlonc,
szőnyegmadárbirs,
indás varjúháj

A cikksorozat előző részében a meténgfajok (kis és nagy meténg), a kúszó kecskerágó, az örökzöld mirtuszlonc, a szőnyegmadárbirs és az indás varjúháj jellemzőiről és gondozásáról volt szó, jelen cikkben pedig a vaskoslevelű bőrlevél, az illatos gólyaorr, a tarackoló kékgyökér, a kúszó lángvirág, az indás kertipimpó és az örökzöld orbáncfű kerül bemutatásra.

Vaskoslevelű bőrlevél

Az Ázsiából származó, rendkívül szívós vaskoslevelű bőrlevél megjelenése összetéveszthetetlen a feltűnően nagy, fényes, hangsúlyos erezetű, szív alakú levelei miatt. Sötétvörös szárain hozza tavasszal ciklámen színű virágait, amelyek magasan a lombozat fölé nőnek. Inkább világos helyet kedvelő, de félárnyék, árnyék sem árt neki. Kiválóan érvényesül talajtakaróként alacsonyabb termete és nagy levelei miatt.

Vaskoslevelű bőrlevél

Bár a naposabb kertrészeket jobban kedveli, de a félárnyékban és teljes árnyékban is szépen fejlődik, csak kevesebb virágot hoz. Házoldalak, ágyásszegélyek és kerítések mentén is remekül érvényesül. A talaj tápanyagtartalmára nem igényes és az aszályos időszakok kivételével beéri a csapadékból származó vízzel is. Sajnos a meztelencsigák és hernyók látogatásával számolnunk kell. A növény karéjosan rágott levelei jelzik, hogy valamelyik kártevőfaj nemrég bőrlevelet „rendelt” vacsorára.

Illatos gólyaorr

Az évelő, sűrű hajtásrendszerű illatos gólyaorr egyaránt remekül érzi magát árnyékos, félárnyékos és világos kertekben is. Erősen tagolt, világoszöld levelei összefüggő lombozatot alkotnak, ezért kiváló talajtakaró növény. A levelek fölé magasodva vékony szárakon nyílnak az illatos, kisméretű, ötszirmú, fehér, rózsaszín, ciklámen vagy világoslila virágok, amelyek áprilistól nyár elejéig díszítenek.

Illatos gólyaorr

Az illatos gólyaorr jól tűri a szárazságot, vízigénye alacsony, tápanyagigénye csekély. A szélsőséges időjárási körülményekre és kártevőkre nem kényes, de csapadékosabb, párásabb időszakban megtámadhatják növénykórokozó gombák. A fertőzés továbbterjedése érdekében minél hamarabb távolítsuk el a beteg növényi részeket.

Tarackoló kékgyökér

A tarackoló kékgyökér Nyugat-Kínából származó, lombhullató évelő, amelyet félárnyékba és világos helyre is ültethetünk. A talajhoz közel, sűrű „párnákban” növekedik, ezért nagyobb sziklakertek növényeként és talajtakaróként remekül megállja a helyét. Sűrűn növő hajtásain találhatók a zöld színű, kerekded, kissé hegyesedő levelei, amelyek ősszel pirosas árnyalatban pompáznak. Élénk, kék színű virágait nyár végén – ősz elején hozza.

Tarackoló kékgyökér

Talajjal szemben nincsenek nagy elvárásai, de kissé agyagos talajban fejlődik a legszebben. Kevesebb vízzel is beéri, de homokos talajban meghálálja a rendszeres, kis mennyiségű öntözést. Betegségekre és kártevőkre nem érzékeny, de hűvösebb, csapadékos időben gondot okozhat a lisztharmat.

Kúszó lángvirág

A kúszó lángvirág egy tömött párnát alkotó, tőben dúsan elágazó növény, amely napos és félárnyékos helyen is gyönyörűen fejlődik. Ültethetjük talajtakaróként, kerti utak mellé, ágyásszegélybe és sziklakertbe is. A tavasz második felében nyíló, kicsi virágai az egész növényt beborítják, jellemzően lila, fehér vagy rózsaszín színekben pompázik.

Kúszó lángvirág

A lángvirág a többi talajtakaróval ellentétben igényes a talajra: leginkább a laza szerkezetű, semleges vagy lúgos kémhatású, átlagos tápanyagtartalmú talajt kedveli. Kártevőkre nem érzékeny, betegségek közül viszont a kékgyökérhez hasonlóan a lisztharmat problémát okozhat.

Indás berkipimpó

Az indás berkipimpó félárnyékos, árnyékos és napos helyen is remekül boldogul. Hármasan összetett levelei a szamóca levelére emlékeztetnek. A kékgyökér leveleihez hasonlóan, ősszel gyönyörűen elszíneződnek: a berkipimpó lombozata ilyenkor bronzos színárnyalatú lesz. Sárga virágai a tavasz második felében nyílnak.

Indás berkipimpó

A kissé nyirkos, jó vízáteresztő képességű, humuszosban gazdag talajt kedveli a legjobban. Vízigénye átlagos, az átmeneti száraz időszakokat is bírja. Ha van lehetőségünk, öntözzük rendszeresen, mérsékelt vízmennyiséggel – ezt a törődést sok virággal és egészséges, gyors terjedéssel hálálja meg. Kártevők és növényi kórokozók jellemzően nem károsítják.

Örökzöld orbáncfű

A Délkelet-Európában és Délnyugat-Ázsiában őshonos, évelő örökzöld orbáncfű az elmúlt években töretlen népszerűségnek örvend, ezért ne lepődjünk meg, ha egyes kertészetek átmeneti hiányban szenvednek belőle. Hazánkban ugyan „csak félörökzöld”, vagyis lombozatát részben elhullatja, de enyhébb teleken megőrzi levélzetét. Talajtakarásra még nagyobb parkokba és közterekre is ültetik, és csoportosan ültetve a kertben is gyönyörűen mutat. Napos és félárnyékos helyre is ültethetjük, teljes árnyékban kevesebb virágot hoz és lassabban nő. Sötétzöld levélzetét hosszúkás levelek alkotják. A nyár első felében sárga színű virágaival díszít.

Örökzöld orbáncfű

Kedveli a tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt, és igényli a rendszeres öntözést. Márciusban érdemes visszametszeni, hogy szép, rendezett hajtásrendszerrel induljon neki az évnek. Egyéb gondozást nem igényel, szerencsére a kártevők és betegségek sem veszélyeztetik.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Talajápolás a szőlőben – fókuszban a fajgazdag sorköztakarás

2019. április 15. 06:52

A hazai szőlőültetvények „zöldítése” során körültekintően kell eljárnunk, ugyanis többek között figyelmet kell fordítanunk az ültetvény korára, kondíciójára, a talajféleségre és a talaj vízellátottságára. Az alkalmazható megoldások között megtalálható a természetes gyomflóra meghagyása, időszakos takarónövényzet kialakítása és a fajgazdag sorköztakaró létrehozása. A szerzők az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) és partnerintézményei által 2012-től végezett on-farm vizsgálatok eredményei alapján bemutatják, hogy mely fajok alkalmasak a szőlőültetvények sorköztakarására.

Három stratégia a talaj szervesanyag-tartalmának növeléséhez

2024. szeptember 11. 11:10

A magasabb szervesanyag-tartalmú talajnak nagyobb a termelékenysége, egyenletesebb az elérhető hozam. Hogyan lehet a szerves rész arányát növelni?

"A terminálást nagyon el kell találni" -Takarónövényes tapasztalatok Somogysárdon

2022. november 25. 12:02

Évek óta többféle takarónövényes kísérlet is zajlik Somogysárdon, Tóth Zoltánnak és családjának nagyjából 600 hektáros, főképp hagyományos növénytermesztéssel, de bíborhere vetőmagelőállítással is foglalkozó gazdaságában.

Takarónövények szója és kukorica előtt: megéri?

2024. szeptember 10. 16:10

Kiszámolták a takarónövények gazdasági előnyeit és hátrányait szója és kukorica előtt vetve. Hozhat-e nettó bevételt a velük járó plusz költség?