Házikert

Selyemkóró a gabonatáblákon

Agrofórum Online

A selyemkóró (Asclepias syriaca) a meténgfélék (Apocynaceae) családjába tartozó növény, Észak-Amerika keleti síkságain őshonos. Magyar nevét a magvain lévő lágy, selymes szőrökről kapta, de hívták vaddohánynak is, mivel másfél méter magasra is megnő, átellenes levelei pedig nagyméretűek. Egyesek papagájvirágként is ismerik.

Angol nevét (common milkweed) annak köszönheti, hogy a növény minden része bőségesen tartalmaz enyhén mérgező tejnedvet. Vízszintes, gyorsan fejlődő gyökerei segítségével hatékonyan foglalja el azokat a degradált területeket, ahol nem talál erős versenytársakra. A különálló egyedeknek látszó hajtásai valójában klónok, melyeket a föld alatt tarackszerű gyökerek kötnek össze. A gyökereken kívül széllel terjedő magvaival is sikeresen foglalja el a számára kedvező élőhelyeket. Az érett magok augusztustól szabadulnak ki a 8-11 centiméter hosszú, szarv alakú termésekből. Júniustól augusztusig virágzik, illatos virágait, melyek színe a fehérestől a rózsaszínen át a vörösig változhatnak, rovarok porozzák be, nektártermelése bőséges.

Magyarország mai területén, a Dunántúlon már Richard Pococke angol utazó megfigyelte, amikor 1736-37-ben hazánkba látogatott. A növény ezek után még hosszú időn keresztül nem szabadult ki a kertekből, hiszen következő magyarországi adata 1855-ből származik. Intenzív termesztését a XIX. század hetvenes-nyolcvanas éveiben kezdték meg, ekkor elsősorban textilipari célból, de a méhészek is tudatosan ültették. Az 1940-es években újra próbálkoztak termesztésével, de a növény rostja nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

Selyemkóró a gabonában

A többszöri telepítés megtette a hatását, a selyemkóró napjainkban az egyik legelterjedtebb idegenhonos özönnövény hazánkban. Elsősorban a laza talajú bolygatott gyepeket, nyílt felületeket kedveli, de a szántókon, gyümölcsösökben is megjelenik. Legjelentősebb állományai az Alföld homokos talaján nőnek. Mivel a selyemkóró bőségesen termel nektárt, a méhészek szívesen legeltetik méheiket a nagyobb állományok mellett. A növény kiváló minőségű, sajátos ízű mézet ad. A selyemkóró tömeges jelenléte ugyanakkor jelentős károkat okoz a gazdáknak és a természetvédelemnek. Az egyik legnagyobb probléma, hogy bár elsősorban amúgy is zavart, degradált élőhelyeken jelenik meg, jelenléte hosszú ideig akadályozhatja az élőhely regenerálódását, ezért kaszálással és vegyszeres irtással próbálják visszaszorítani a növényt.

Egyik alkalommal Kormárom-Esztergom megyében való utazásunk során lettem figyelmes a gabonák között kibúvó selyemkóróra. Mind a táblák szélén, mind a tábla közepén, ahogy a fényképemen is látszik, egy foltban voltak jelen. Egyelőre még magasságát illetően maximum has magasságú, de ez ennél nagyobb is lesz. Most fordul virágzásba lassan. Érdekes volt látni, hogy bár feltételezem a növényvédelem, azaz a gyomirtás biztosan megtörtént az adott területen, mégis, hogy sikerült ennek a növénynek „kivédenie”? A gyomok többsége (pl. csattanó maszlag) a tábla szélén van jelen, ez viszont a tábla közepén bent növekszik egy foltban… Érdekes látványt nyújt. Ebben az esetben kifejezetten a még le nem aratott gabona táblákon volt feltűnő.

Forrás:

https://mttmuzeum.blog.hu/2018/06/06/egy_amerikai_noveny_a_magyar_pusztakon

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

Mit dobjon a komposztba – és mit ne? Praktikus útmutató

2025. június 30. 13:10

A saját készítésű komposzt nemcsak a kertnek ajándék, hanem pénztárcakímélő és környezetbarát megoldás is.

Hangyák lepték el a veteményest? Ezeket próbálja ki!

2025. június 30. 08:10

A hangyák hasznosak is lehetnek, de ha elszaporodnak a veteményesben, komoly kárt okozhatnak. Így védekezhet természetesen ellenük!

Aktualitások szálastakarmány betakarításban

2019. július 1. 06:40

A lovak és a kérődzők esetében a szálastakarmányok etetése élettani és takarmányozási szempontból is nélkülözhetetlen. Kaszálásra a szálastakarmányok betakarítása során az egyszerűbb és megbízhatóbb, üzembiztosabb működésű rotációs kaszákat használják a gyakorlatban, ezek között a különböző felhasználói igények kielégítésére több konstrukció áll rendelkezésre. A kaszálást követően – célszerű a rendterítési munkákat közvetlenül elvégezni. Erre a munkára számos kombinált – rendterítő üzemmódban is dolgozó – rendkezelőgép áll rendelkezésre. A továbbiakban attól függően, hogy szénakészítésről, szenázs- vagy szilázskészítésről van szó, a technológia és a műszaki háttér (gépesítési megoldások) jelentős eltérést mutat.

SIP újdonságok Hannoverből

2024. február 23. 17:40

A SIP a hannoveri AGRITECHNICA expón impozáns kiállítással ünnepelte 70. születésnapját. 70 esztendő, amely alatt a márkanév egybeforrott a strapabíró szálastakarmány-betakarító gépek fogalmával.

Elkezdődött a pollenszezon előtti visszaszámlálás

2019. június 15. 11:37

A meteorológiai előrejelzések a június elkövetkező dekádjára továbbra is meleg, de ugyanakkor záporokkal tarkított időjárást prognosztizálnak, ami a parlagfű növekedése szempontjából ideális.

Szenzoros kaszatechnológia mentheti meg az őzgidákat

2021. július 26. 08:28

A természetes vadvilágra nagyon komoly veszélyt jelent az év első kaszálás tavasszal, nyár elején. A mezei nyulak, fácánok, foglyok és őzgidák, de sok védett faj, például a túzok is gyakran esik áldozatul a mezőgazdasági munkáknak, ami sem a biodiverzitásnak, sem a gazdálkodónak nem jó.