Házikert

Mire jó a facélia?

Agrofórum Online - Címlapfotó: Gribek Tímea

Járva az országot tájegységenként változó arányban, de mindenfelé egybefüggő facéliatáblák vannak. Amellett, hogy lenyűgöző a kék színével, vajon mire is jó a facélia? Mai cikkem erről fog szólni.

A méhecskebarát kertek nagy rajongójaként mi is gyakran ültetünk facéliát, facéliafoltokat a kertbe, mert beporzó rovarból nem szabad, hogy hiány legyen. A méhek egyik legkedveltebb mézelője a facélia, mely élénk kékes-lila virágaival hívja fel magára a figyelmet, táblaszám az ország számos pontján.

Talajgazdagító kincsünk

A méhek csalogatásáról már írtam fentebb pár szóban, nem véletlen hát, hogy a facélia másik ismert neve a mézontófű. Észak-Amerikából származó lágyszárú egynyári növény, ráadásul rövid tenyészidejű is, ami miatt házikerti szinten akár kétszer is vethető, ha ki akarjuk használni a facéliában rejlő plusz “tudást”. Egyrészt hazánkban vetőmagjáért termesztik, másfelől gazdagítja a talajt és megfelel a zöldtrágyanövényként vethető kritériumoknak, így másodvetésben is egyre nagyobb területeket hódít meg.

De miért jó zöldtrágyanövény? Mivel finomszálú, vékony, de mélyre hatoló gyökérzettel rendelkezik, így átlazítja a talajt, nagy lombtömegével visszaforgatva pedig táplálja is azt.

Kiváló a tápanyagmegkötő és -feltáró képessége a mézontófűnek.

Nincs közös betegség más kultúrnövénnyel

Egy nagy előnye ráadásul, hogy a klasszikusan vetett kultúrnövényekkel nincsen közös betegsége, kártevője, így vetésforgóba is jól beilleszthető.

Növényvédelmi szempontból azért lesz jelentős, mert a fonálférgeket is riasztja, így erősen fertőzött talajra is vethető.

Így lesz jó előveteménye a burgonyának és cukorrépának is.

Hazánkban vetőmagjáért is termesztik (Fotó: Gribek Tímea – Agrofórum Online)

Hamar bevirágzik

Lefelé kunkorodó virágait már a 6-8. héten hozza, egészen a 8-9. hétig virágzik. Többágú virágzata igen jellegzetes és szép látványt nyújt.

TIPP: Házikertben akkor is érdemes vetni foltszerűen, ha színfoltokat szeretnénk létrehozni vele. Jól mutat sárga virágzókkal, mint a kokárdavirág, napszemvirág, díszcsicsóka, dísznapraforgó.

Még takarmánynövénynek is jó!

Állattartóknak lesz jó hír, hogy takarmánynövénynek is alkalmas a facélia. Mivel nincs semmilyen mérgező hatása, aminosav-összetétele és fehréjetartalma is kedvező, beltartalmi értékei meg majdnem elérik a lucernáét. Takarmányértéke a virágzáskor a legnagyobb, elvirágzás után a beltartalom folyamatosan csökken.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

SPACE 2015 (Franciaország)

2015. szeptember 15. 19:12

Korszakalkotó technológiák fejlesztésére koncentrál a Corteva

2024. április 4. 10:10

Az új befektetési és partnerségi platform felgyorsítja a következő generációs agrár-technológiai innovációt.

Takarmányozással ellensúlyozható a nyári tejzsírcsökkenés

2024. augusztus 4. 08:10

A nyári melegben a tehenek által adott tej zsírtartalma az alacsonyabb takarmányfelvétel miatt jellemzően csökken. Mit tehetünk ellene?

Mennyi kolosztrumra van szüksége egy borjúnak?

2024. október 8. 08:10

Az újszülött borjak számára (is) a kolosztrum az egészséges élet megalapozója. De mennyire és mikor van szükségük?