Zöldítő

Mit hoz az európai zöld megállapodás?

Agrofórum Online - Címlapfotó: Gribek Tímea

Az európai zöld megállapodásban foglaltak megvalósítása esetén számolnunk kell az európai mezőgazdasági termelés visszaesésével, magasabb árakkal, fokozódó importtal – a Wageningen Egyetem agrárközgazdasági elemzései értelmében.

Az Európai Bizottság célja, hogy az európai zöld megállapodásban foglalt elvek foganatosítása útján csökkentse a mezőgazdasági tevékenységből származó környezetkárosító hatások mértékét, amelyek jelentős hatást gyakorolnak a globális felmelegedésre. Annak megállapítására, hogy milyen intézkedéseket kell hozni annak érdekében, hogy a gazdák megfelelhessenek a ,,zöldítő” fenntarthatósági követeléseknek, az egyetem 25 gazdaságot vett górcső alá.

A felmérés alatt a közgazdasági szakemberek első sorban a (2030-ig felhasználás tekintetében felezendő) a növényvédő szerekre koncentráltak, majd gazdasági modellek segítségével különböző forgatókönyveket vázoltak fel, többek között az organikus gazdálkodás részesedése kapcsán.

Az eredmények szerint, abban az esetben, ha az összes intézkedést megvalósítjuk, a termelésben mintegy 10-20%-os visszaesésre kell számítanunk, azonban az egyes kultúrák között nagy eltérések mutatkoznak: a cukorrépánál a visszaesés mértéke a 30%-ot is elérheti.

Egy szó, mint száz: amire számítanunk kell, az a mezőgazdasági termékek áremelkedése. Amire a kutatók szerint még gondolnunk kell, az a termékek minőségromlása (vagy akár fogyaszthatatlansága) az egyes, eddig jól bevált növényvédő szerek kivonásából adódó patogén szervezetek jelenléte miatt…A Wageningen Egyetem Gazdasági Kutatóintézetének munkatársa, Johan Bremmer szerint ha az európai igények ugyanazon a szinten maradnak, akkor elkerülhetetlen lesz az import fokozása, amely kedvezőtlen hatást fog gyakorolni az európai kereskedelmi mérlegre, mivel az export várhatóan csökken majd.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

Több gabonát és gabonakészítményt exportáltak az országból

2024. augusztus 1. 15:10

100 milliárd forint fölött volt az élelmiszerek, italok és dohány külkereskedelmi egyenlege.

Lemondott a lengyel agrárminiszter az ukrán gabonaimport miatti harag hatására

2023. április 10. 06:39

Öt állam, köztük Lengyelország miniszterelnöke nemrég levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, hogy lépéseket követeljen az ukrán mezőgazdasági importtal kapcsolatban.

Az Európai Unió kevesebb pálmaolajat importál

2023. augusztus 10. 08:10

A 2022/23-as gazdálkodási esztendőben az Európai Unió alig 4 millió tonna pálmaolajat importált harmadik országokból; ez 934 ezer tonnával, 19 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.

Korlátozza mától az unió a kanadai cseresznye importját

2019. szeptember 1. 09:12

A korlátozások a következőkre is vonatkoznak: alma, körte, vörös- és kék áfonya, valamint paprika, burgonya és paradicsom.