Hogyan ismerhető fel a paprikát fertőző lisztharmat?

Agrofórum Online

Hogyan ismerhető fel a paprikát fertőző lisztharmat? Elképzelhető, hogy az fertőzi a paprikám leveleit?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paprikának számos betegsége lehet, melyek közül a paprikalisztharmatnak (Leveillula taurica) főként a fóliás termesztés során van jelentősége általában a szezon második felében. A betegség kezdetben elmosódott szélű, sárga és kivilágosodó foltok formájában mutatkozik meg a levél színi oldalán, majd a levélen fokozatosan szövetelhalások, nekrózisok jelennek meg. A foltokkal átellenben a fonáki részen dudorok, valamint megfelelő környezeti feltételek esetében fehér bolyhos bevonat jelenik meg, ami idővel egyre nagyobb területű, akár az egész fonáki oldal nagyobb részére kiterjedő is lehet. A beteg levelek kanalasodnak, besodródnak, majd lehullnak.

A más növényeknél ismeretes lisztharmatfertőzésekkel ellentétben a paprikalisztharmatra nem a jellegzetes lisztes bevonat jellemző elsősorban, hanem a levelek színén kialakuló sárguló foltokról ismerhető fel a betegség. A kialakult tünetek után a növényen levélhullás tapasztalható, mely következtében a paprikatövek elöregednek, így lerövidül a betakarítási időszak, bogyói nem tudnak teljesen kifejlődni vagy kényszeréretté válnak.

A paprikalisztharmat elleni védekezés a megelőzésen alapszik. A fóliában való termesztésnél kiemelt jelentősége van a megfelelő klímaszabályozásnak, vagyis a szellőztetés biztosításának, ezzel a magas relatív páratartalom elkerülésének. A paprikatövek számára biztosított optimális környezeti feltételek elősegítik megfelelő fejlődésüket, ezáltal a betegségek, kialakulásának valószínűsége is csökkenthető. Az előző évről visszamaradt fertőzött növényi maradványokat, beleértve a lehullott leveleket érdemes összegyűjteni és megsemmisíteni, így csökkenthető az áttelelő képletek mennyisége és a fertőzés kialakulásának veszélye.

A kémiai védekezések egyaránt hatékonyak lehetnek az állományban, azonban azt fontos megjegyezni, hogy a lisztharmatgombák ellen hatékonynak bizonyuló kéntartalmú készítmények a paprikalisztharmat ellen, azok félig endofita életmódja miatt nem adnak kielégítő védelmet. A megoldást a felszívódó készítmények jelentik, de ezek alkalmazása során arra kell törekednünk, hogy egymást követően többször ugyanazon állományban való használatukat kerüljük, törekedjünk a szerrotációra a hatékonyságcsökkenés kialakulásának megelőzése érdekében.

Télen veszélyesen magas, nyáron károsan alacsony, I. – Zöldségtermesztőknek a páratartalomról

2023. október 19. 15:10

Zöldségtermesztők – úgy a szabadföldön gazdálkodók, mint a hajtató kertészek – a klimatikus környezeti tényezők említése kapcsán többnyire a fényviszonyokra és a hőmérsékletre gondolnak, a páratartalomnak nem tulajdonítanak kellő jelentőséget. Pedig a fóliák alatt a kritikusan magas, szabadföldi gazdálkodás esetén a károsan alacsony légnedvesség jelentős mértékben közrejátszik a termesztés eredményességében.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.

Mivel kezeljem a paprikát és az uborkát a fólia alatt, ha sárgulnak, száradnak a leveleik?

2023. július 16. 14:36

Mivel kezeljem a paprikát és uborkát, melyek most fólia alatt vannak? Sárgulnak, száradnak. Mi lehet a bajuk?

Mi okozza a barna foltokat a paprika levelén?

2022. október 19. 04:37

Fóliában termő paprikám levélhullásba kezdett és a képen látható foltok jelentek meg rajta. Mi okozza ezt?