Az elmúlt hetekben körtefánkon virágok jelentek meg. Láttam a környékünkön olyan, főleg fiatal fákat, melyek levetették leveleiket is. Mi okozhatja ezt a szokatlan idejű virágzást?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Önnel együtt számos értesítést kaptam arról, hogy nyár végén, augusztus hónapban gyümölcsfákon szokatlan módon virágokat vettek észre, és azok virágzásba is kezdtek. Nem minden évben, de előforduló, ismert jelenségről van szó. Ilyen esetre mondják, hogy hosszú ősz elé nézünk.
Késő nyári virágzás nem csak a gyümölcsfáknál fordul elő, hanem más tavaszi virágzású fáknál, bokroknál is. Évtizedek óta budapesti lakosok tömegei észlelhetik, hogy az út menti vadgesztenye sorfák, melyek nyár végén elvesztik leveleiket, részben a levélaknázó moly, az atka, a szárazság, a napégés komplex hatásának következtében, ősszel rendszeresen virágba borulnak.
Hasonló jelenség lépett fel gyümölcsfáknál is. Az idei extrém forró és azzal párosuló aszályos, száraz nyár a fák életciklusát megzavarta, a rájuk nehezedő stressz hatására anyagcseréjük megváltozott. A lombkoronát a fokozott UV-sugárzás is károsította, sok esetben szabályosan leégette a leveleket, melyeknek nagy részét a fa elvesztette. Ez főleg a fiatal, néhány éves fákra volt jellemző. A hő és a szárazság, mint stresszfaktorok, a fákat nyugalmi állapotba kényszerítették. Az ideiglenes nyugalmi állapottal védekezik a fa a káros hatásokkal szemben, és próbálja túlélni azt.
Amint az extrém környezeti stresszhatások enyhülnek, a fák is visszatérnek normális „üzemmódba”, anyagcseréjük visszaáll az eredeti szintre, ilyenkor fordul elő a nyár végi pótvirágzás. A fák a stressz okozta átmeneti nyugalmi állapotot téli nyugalmi állapotnak tekintik. A virágzás nem terjed ki az egész koronára, általában csak elszórva, egyes helyeken tűnnek fel a virágok. A jelenség káros, mert a fa feleslegesen képezi ezeket a virágokat, feleslegesen neveli azokat egy ideig, hiszen az őszi lehűlés miatt azokból nem fejlődnek termések, feleslegesen fordít rájuk energiát a teljes fakorona rovására. Megfigyelések szerint a tavaszi virágzásra számottevően nincs hatással az őszi virágzás, a fa kompenzálja a kieső virágrügyeket.
Védekezhetünk-e ellene? A forróság, a nap égető hatása ellen már meglévő, termő, nagyméretű, koros fáknál nem tehetünk sokat. Fiatal fáknál, ahol technikailag megoldható, a lombkorona árnyékolásával enyhíthetjük a káros hatásokat. Nem véletlen, hogy egyre terjed az intenzív gyümölcsösök telepítése, melyeket már árnyékoló rendszerekkel szerelnek fel. Az aszály okozta stressz negatív hatása ellen a talaj nedvességének folyamatos biztosításával, rendszeres öntözéssel átsegíthetők a növények a kritikus időszakon.