Zöldítő

Klímaváltozás hatásai: melegebb ősz

Agrofórum Online

A globális éghajlati változások sajnos évről évre jobban érzékelhetők. Híradásból láthatók az árvizek, földcsuszamlások, a szárazságból adódó tűzesetek stb.

Sajnos Magyarországon is egyre jobban érzékelhetjük, hogy mind jobban tolódik el klímánk a mediterrán irányába. Forró, meleg nyarak és enyhe ősz jellemző manapság. Lassan már tél sincs, nincsenek igazi mínuszok tartósan 1-2 hétig, ahol a baktériumok, a kártevők is elfagynak és a betegségek ellen sem ártana. Utoljára 5 éve volt befagyva a Balaton teljesen. A mezőgazdasági területeknél is elég csak visszagondolni a nyári aszályokra. Az OMSZ adatai szerint, amióta mérik, ez volt a legmelegebb nyarunk, ami sajnos nagyon gyenge termést hozott. Emellett a kukoricából kevesebb termett, így importra szorult a gazdaság. A talajoknál a rovarok, egyéb kártevők elterjedtek, amik csak tovább súlyosbították az aszálykárokat.

Ezen kívül még megemlítendő probléma, a csapadék hiánya, ami megmutatkozott a Velencei-tónál és más halastavainknál, ami a halgazdálkodást és a halállományt tovább gyengítették. Előrejelzések szerint a nyarak egyre aszályosabbak lesznek és az őszi csapadék mennyisége is csökkenni fog. A jövőben elég nagy probléma lesz, a víz hiánya. Így egyre jobban a helyes vízgazdálkodásra kell majd koncentrálni, hogy a vizet „megtartsuk”. Azaz tározókat kell létrehozni, és azokat tisztán is tartani, mivel különböző problémák felmerülése miatt – lásd Velencei-tó kiszáradása – a tározók (Pátkai-víztározó, Zámolyi-víztározó) nem voltak alkalmasak vízutánpótlásra szennyezettségük miatt. Érdemes olyan támogatásokat preferálni a gazdálkodók számára, ahol törekednek a víz tározására, hogy aszályos időkben öntözni tudjanak földjeiken.

Szárazságban a talajaink megmunkálása nehézségekbe ütközik. A kiszáradt mezőgazdasági területeken egyre nehezebb ilyen körülmények között elvégezni a munkákat. Ezért lenne fontos a megfelelő ökológiai gazdálkodás. A helyes talajmunkálatok, vetésváltások, károsítóirtások is (rovar, emlős, növény stb.) elősegítik a helyes gazdálkodást.

A melegebb ősz hatására a gabonafélék jobban beindulnak, mint kellene (fotó: Szentes Dóra)

Sajnos a kialakult háborús helyzet sem könnyítette meg a mezőgazdaságban dolgozók helyzetét idén. A műtrágyaárak és az üzemanyagárak növekedésével, a betakarítások veszélybe kerültek sok helyen az országban.

Ahogy már érzékeljük évek óta, az ősz is egyre jobban eltolódik. Elhúzódik a „vénasszonyok nyara”, azaz sokáig melegek vannak. Szinte november végéig plusz fokokat mérhetünk. Ezzel ellentétben régebben volt, hogy már november 1-én lapátoltuk a havat és volt kb. fél méteres hó. Enyhülni látszik mind az ősz, mind a tél, ami nem kedvez sokszor az élővilágnak, növényvilágnak sem. Mint már azt az elején is említettem, a tartós mínuszok hiánya a káros baktériumok, vírusok elpusztítása miatt volt jó a téli időszakban, így kevesebb volt a megbetegedés is.

A növények a meleg hatására újra virágba borulhatnak és a méhek egy része újra elkezd mézet gyűjteni. A gyomok is elkezdenek jobban feltörni a talajokból és a gabonafélék is beindulnak (jobban, mint kellene ebben az időszakban). A fák levelei később hullanak le és az elszíneződések is eltolódnak. Annyi előnyt vettünk észre, hogy ami kimaradt augusztusban csapadékmennyiség a gazdaságoknak, azt ilyenkor szeptember-októberben bőségesen pótolja az időjárás. Továbbá a fagyok nem okoznak problémát az őszi szántásoknál, és a gazdák elő tudják készíteni talajaikat a következő évre, illetve pihentetik is. A földek színe nagyon szép ebben az időszakban, ahogy az országot járjuk, láthatjuk az utak mentén.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

A válság nemcsak kihívást, lehetőséget is hoz a magyar termelőknek

2022. szeptember 12. 09:45

Ahogy a teljes magyar agrárszektor, úgy a paprikatermesztők számára is komoly kihívásokat hozott az elmúlt egy év.

Lemondjanak a magyar gazdák a kukoricáról, vagy csak gondolják át a termesztését?

2024. október 30. 09:40

Október 29-én még 35-40 ezer hektáron volt kint a kukorica, az eddigi országos termésátlag 5,8 t/ha. Ha a maradék is betakarításra kerül, akkor meglesz a 4,9-5 millió tonna termésünk.

Tartósan vízhiányos időszak kihirdetését kezdeményezték

2020. április 20. 14:43

Az Országos Meteorológiai szolgálat aszályindexe szerint jelenleg már az egész országban kialakult az aszály.

Luxuscikk lehet a sült krumpli!

2018. december 29. 12:10

Míg Írországban az elmúlt évben a vendéglátóipari szektor 60-80 euróért juthatott hozzá egy tonna hámozott burgonyához, addig most 340-350 eurót kell fizetniük