Aki dézsás fenyőt vesz karácsonyra, az általában azért teszi, mert az ünnepek után a kertbe ki is ülteti, vagy nagy dézsában az erkélyen hagyja. De mi a titok, hogy valóban kiültethető állapotban maradjon tavaszig a dézsás fenyőfánk?
Ha dézsás fenyő mellett döntöttünk, akkor az utána felelősséggel is jár. Nem csak annyira, mint egy vágott fenyőnél. Ott inkább az ünnepek utáni felhasználás, komposztálás, vagy más módon a körforgásba való visszajuttatás a kérdés. A konténeres fenyőnél viszont az is fontos lépés, hogy a meleg szobába hogyan visszük be a hidegből, és majd hogyan visszük vissza a természetbe. A legtöbben ennél a két lépésnél rontják el a sikerhez vezető utat.
Lépések a fenyő szobába kerüléséig
Rögtön az elején kezdjük: a konténeres fenyő téli időjárásban, kint van a szabadban egy kertészetben, ahonnan kiválasztjuk a nekünk tetszőt. Tehát már a földlabdája is hideg lehet, netán fagyos. Ha hirtelen egy fűtött szobába tesszük, akkor hiányzik az a fokozatosság, amire a fának szüksége van: sokkolni fogja a hirtelen változás. Ezt úgy tudjuk kiküszöbölni, hogy a kinti hidegből először egy fűtetlen, zárt helyre tesszük, de fagypont feletti hőmérsékletre. Onnan fokozatosan elkezdjük bevinni a melegebb lépcsőházba, majd onnan a lakásba. Minél kímélőbben szoktatjuk át a fát az “időjárás-változáshoz”, annál tovább marad szép, és megnöveljük a túlélési esélyeit.
Élet a szobában fenyőfaként
Ha már ismerjük a fenyőfák alapvető igényeit, akkor nem meglepő, ha azt írom, hogy ne tegyük sötét és fénytelen helyre, de ne is kerüljön radiátor vagy kandalló mellé.
Minél hűvöseb helyiségbe tesszük a dézsás fenyőfát, annál nagyobb eséllyel vészeli át a lakásban a karácsonyi időszakot.
A szoba melegében szükséges a dézsás fenyőt öntözni is. Nem kell túlöntözni, de ha nedvesen tartjuk a talaját, akkor sikerrel járunk.
Mi legyen ünnepek után a dézsás fenyővel?
Ha fokozatosságot kellett követni a bevitelnél, akkor szintén fokozatosság kell a kiköltözésnél is természetesen.
A meleg szobából kihozva csökkentsük az öntözés mennyiségét, és először egy lépcsőházba vagy kevésbé fűtött helyiségbe tegyük, majd onnan egy fűtetlen, de fagymentes helyre. A legjobban akkor járunk el, ha egészen a tavaszi ültetésig ezen a fagymentes helyen tudjuk tárolni a dézsás fenyőt. Így havi egyszer elegendő lesz öntözni, és az utolsó időszakban fokozatosan adhatunk neki hígabb örökzöldeknek való plusz tápanyagot is.
Az kiültetéshez közeledve újra növeljük az öntözés mennyiségét is, hogy a gyökereket felkészítsük a tavaszra.
Mitől pöndörödik vagy mattul a tűlevél?
A tűlevelek pöndörödése és/vagy mattulása a kiszáradás egyik jele az örökzöldeknél. Ilyenkor nedvesítsük át a talajukat, és akár a hajtásokat is permetezzük le vízzel.
Ha túl száraz a levegő, akkor az atkák is megjelenhetnek rajtuk, ami ellen rovarölő szereket érdemes használni.