24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Ház, táj blog

Készítsünk karácsonyfadíszeket természetes anyagokból! – II. rész

Agrofórum Online

Hogyan díszíthetjük fel a karácsonyfánkat masnikkal, természetes anyaggal bevont gömbdíszekkel, vagy a legkézenfekvőbb dologgal: tobozokkal? Próbálkozzunk meg kicsit összetettebb díszek elkészítésével is!

Ha az előző cikkben bemutatott, természetes anyagokból készült karácsonyfadíszek elnyerték a tetszésünket, és kellőképpen belejöttünk, akkor megpróbálkozhatunk egy kicsit időigényesebb díszek elkészítésével is. Egy erősebb ollón kívül nincs más segédeszközre szükségünk, használjuk bátran az eddigi alkotások alapkellékeit.

A következő díszeket készítettem el tavaly, és kerülnek majd fel idén másodjára is a karácsonyfánkra: szalaggal és csengővel díszített toboz, toboz-rénszarvas, jutazsineggel és szalaggal díszített gömb és szalagmasnik. Ezekkel a díszekkel kicsit „csalunk”, mivel nem teljes egészében természetes anyagokból állnak, de a hatásuk együttesen páratlan!

Saját készítésű díszek együtt, készen a fán

Ezekhez a díszekhez készüljünk elő az alábbi eszközökkel:

  • újságpapír,
  • ragasztópisztoly vagy hobbiragasztó,
  • erősebb olló
  • drót,
  • szalagok, zsineg
  • tobozok,
  • csengők,
  • fagolyók, és
  • hungarocellgolyók.

Ahogy minden alkotós cikknél megjegyzem, csak úgy érdemes nekiállni, ha rá tudjuk szánni a megfelelő mennyiségű és minőségű időt. A munkánkhoz tisztelettel, odaadással, szeretettel és egy nagy adag játékossággal üljünk neki! A végeredményen fog látszódni, hogy bőven megérte!

Szalagmasnik

A masnik nemcsak remekül feldobják a karácsonyfát, de lehetőséget teremtenek arra is, hogy a sokszor betöltetlen „űröket” feltöltsék az ágak végén. Mivel a súlyuk igen kicsi, és könnyen felrögzíthetők az ágra drót segítségével, ezért ne fukarkodjunk velük a díszítésnél!

Szalagmasni díszíti ennek az ágnak a végét

Mivel a tobozdíszekhez is szükségünk lesz masnikra, ezért begyakorolhatjuk a készítésüket a szalagmasnikkal. Nekem egy hüvelykujjnyi vastag jutaszalag és egy díszesebb piros-zöld szalag állt a rendelkezésemre, amiket kombináltam: a vastagabb jutaszalagra hosszában ráragasztottam a díszesebb, vékonyabb szalagot, majd meghajtogattam belőle a masnit. Ez a munka legnehezebb része, igényel egy kis gyakorlatot, hogy szép, szimmetrikus masnikat tudjunk készíteni. Én előtte videókat néztem a masnik elkészítéséről, és két-három masni után már bátrabban mozogtak az ujjak. Miután kész lett a masniforma, középen dróttal összekötöttem, és egy kicsit hosszabbra meghagyva a drótot ezzel fogom majd később rögzíteni a karácsonyfa ágára. Ha valaki biztosabbnak érzi, ragasztóval vagy egy kisebb zsineggel megerősítheti a drót által összefogott masnit.

Végezetül a masnik végét a gyertyaláng fölé tarthatjuk egy kicsit, hogy ne kezdjenek el futni benne a szálak.

Tobozdíszek

A tobozdíszek közül kezdjük először a masnis-csengős megoldással, ez egy kicsit egyszerűbb. Válogassunk össze szép, sérülésmentes tobozokat, és mindegyiknek az aljára (vagyis fejjel lefelé) ragasszunk egy összecsomózott zsineget. Hajtogassunk egy vékonyabb szalagból masnit, és a vékony zsineggel jól kötözzük össze. Ragasszuk a masnit jó erősen a tobozra, majd a masni közepére még tehetünk egy kis csengőt, termést vagy egy kisebb figurát is. A műveletben a masnikészítés és a türelmes ragasztás igényli a több figyelmet, de egykettőre belejövünk!

Tobozból készült rénszarvas és csengősdísz

A toboz-rénszarvasok esetében először a fejet készítsük el! A rénszarvasunknak szüksége lesz egy pár agancsra, kettő fülre és egy aranyos arcra. Az agancsokat vékony drótból meghajtogatjuk, és óvatosan felragasztjuk a fagolyóként szolgáló fej felső részére. A füleket én tobozok termőpikkelyeiből oldottam meg (letörtem a tobozokról két-két szép „ágacskát”), azokat óvatosan az agancsok alá ragasztottam. A függőzsinórt, aminek segítségével a díszt feltesszük majd a fára, érdemes a fejként felhasznált fagolyó lyukába beleragasztani. Ezt követően a fejet óvatosan, de határozottan felragasztjuk a fejjel lefelé tartott tobozra, majd körbekötjük a toboz és a fej találkozásánál egy „szalagsállal”. Az arcot én csak ezután rajzoltam meg finoman, először ceruzával, majd kicsit kiemeltem filctollal. A legnehezebb része a rénszarvasoknak az agancsok elkészítése, illetve az összeragasztás, ami sok türelmet igényel, de megéri!

Könnyű gömbdíszek

A hungarocellből és szalagokból készített gömbdíszek kissé kilógnak a „természetes alapanyagok” sorából, de mivel egy izgalmas és praktikus megoldás, ezért bekerült a többi dísz közé. Nekem ez a dísz volt a legnehezebb mind közül, mert nagy odafigyelést és ügyességet igényelt, de szerintem megérte a sok gondos munkaóra.

Már senki nem mondaná meg, hogy hungarocellgolyók lapulnak alattuk

A hungarocellgolyókat csigavonalban beragasztózzuk (mindig csak egy pár kanyarintást, nehogy idő előtt megszáradjon), és lassan, óvatosan, csigavonalban rányomkodjuk a zsinórunkat vagy vékony szalagunkat, hogy jól odaragadjon, és teljesen befedje a fehér hungarocellt. A műveletet egészen addig folytatjuk, amíg el nem érünk a gömb másik oldalához, és teljesen be nem fedtük a gömböt. Mikor ez megtörtént, a zsinegből hagyhatunk egy kb. 20 cm-t, ebből lesz az akasztója. Ezt a bevont gömböt – akárcsak a fakorongokat vagy a tobozokat – szabadon díszíthetjük további díszes szalagokkal, figurákkal vagy kisebb termésekkel.

Remélem, ezek között a díszek között is akadt olyan, amelyiket érdemesnek találta a Kedves Olvasó a megalkotásra. A munkához kellemes időtöltést és jókedvet, az ünnepekhez pedig békét, meghittséget, áldást és sok szeretetet kívánok!

Kapcsolódó cikkek:

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Így válasszunk bort, ha nem ismerjük a megajándékozott ízlését

2023. december 21. 08:40

Színház- vagy koncertjegy, könyv, ékszer, parfüm – világszerte ezek a legnépszerűbb karácsonyi ajándékok, ám a férfiaknál még mindig a bor az igazi jolly joker. De hogyan találjuk meg a tökéletes bort, ha nem ismerjük a megajándékozni kívánt ismerős, rokon vagy munkatárs ízlését?

Borkrémleves

2018. december 19. 03:47

Mi mással is indíthatnánk a karácsonyi menüt, mint egy jó levessel? Márpedig ha karácsony és leves egy mondatba kerül, akkor az egyik első dolog, ami eszembe jut, az a borkrémleves.

Mit kell tudni a grincsfáról?

2021. december 24. 07:36

Mi is pontosan az a grincsfa? Van-e valamilyen hagyománya, vagy kapcsolódik hozzá valamilyen legenda vagy mese? Miből készül? Minden, amit érdemes tudni erről az új dekorációról.

A mézeskalács színes története

2023. december 21. 14:10

A hagyományos karácsonyi sütemények sorában talán a legfontosabb szerepet a mézeskalács tölti be, hiszen az elkészítésébe, díszítésébe akár a legkisebbek is bevonhatók, az illata pedig, egybeolvadva a fenyőfa illatával, utánozhatatlan hangulatot teremt. De honnan ered a mézeskalács-készítés hagyománya?