Klemátisz szaporítása: Otthonról végezhető?

Agrofórum Online

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani? Ha igen, mikor és hogyan?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A klemátisz (Clematis) az egyik legszebb virágos kerti kúszónövényünk, amit főként nagyméretű és különböző színekben tündöklő, impozáns virágainak köszönhet. Emellett jellemző rá, hogy virágzási ideje is meglehetősen sokáig tartó, valamint három-négy méteres magasságra képesek felkapaszkodni egyedei. Nemcsak szépségük figyelemre méltó, hanem sokoldalú felhasználhatóságuk is, hiszen akár falakra, akár rácsokra vagy tartókra futtatva is jól mutatnak, de dézsában tartva egyaránt nevelhetők. Akár önmagukban, akár más kúszónövényekkel kombinálva, pl. futórózsával társítva is megállják helyüket.

Legjobban napos helyen tartva érzik magukat, de gyökereiknek és tövi részüknek árnyékos helyet kell biztosítanunk. Talaj szempontjából nem kifejezetten mondhatók igényesnek, de lehetőség szerint talajuk egyenletesen nedves legyen, valamint humuszban és tápanyagban gazdag, nem túlzottan savanyú.

A klemátisz szaporítása nem tartozik a legkönnyebb szaporítható növények közé, de megfelelő módszerrel, például dugványozással sikerrel járhatunk. A dugványozására legalkalmasabb időszak késő tavasztól nyár elejéig tart. Szaporításra csak egészséges anyanövényről származó, érett és még nem fásodott hajtások használhatók fel. A biztosabb siker érdekében érdemesebb lehet egyszerre több dugványt is készítenünk. A dugványokat mindig úgy szedjük, hogy egy levélpár megtalálható legyen rajta, alatta pedig legalább 5 cm hosszúságú szárrész is legyen.

A levágott hajtásokat kissé laza és homokos közegbe helyezzük el úgy, hogy a dugvány a talajba egészen a levélnyélig bekerüljön. A levelek közül csak egyet hagyjunk meg, illetve a jobb eredés érdekében akár előzetesen gyökereztető hormonba is márthatók dugványaink. A dugványokat ajánlatos továbbá támasztékkal is ellátni, ezzel ugyanis megelőzhető a levelek talajjal való érintkezése, ezáltal rothadása. Az első időszakban érdemes a kis növények takarása is nejlonnal, mellyel gyökeresedése szintén elősegíthető. Emellett a rendszeres öntözésről se felejtkezzünk el, talaját soha ne hagyjuk teljes mértékben kiszáradni.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Mérföldkő az öntözésfejlesztésben

2021. január 5. 08:27

A mezőgazdasági öntözési célú kutak bejelentésével és engedélyezésével, a felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményekkel és a vízhasználattal kapcsolatban ezentúl az Agrárminisztériumhoz, illetve annak háttérintézményéhez, a Nemzeti Földügyi Központhoz kell fordulni.

Megnyílt az idei AGROmashEXPO: gépmustra és minisztériumi programhirdetés

2019. január 24. 06:21

A kiállításon közel 350 hazai és külföldi cég vonultatta fel termékeit, gépeit, szolgáltatásait. Az ország legjelentősebb fedett területű, mezőgazdasági gépeket és eszközöket bemutató rendezvényén megismerhető a teljes gépkínálat. A megnyitón Nagy István ismertette az Agrárminisztérium 2019-es szakmai programját.

A hatékony szántóföldi öntözés műszaki megoldásai

2018. december 29. 04:36

A szántóföldi öntözés napjainkban Magyarországon elsősorban esőszerű öntözést jelent. Nem mindegy azonban, hogy a kívánt vízmennyiség kijuttatása mekkora energiafelhasználást feltételez. Korszerű, hatékony és környezetbarát öntözést olyan módon megvalósítani, mely maximálisan figyelembe veszi a termőhelyi adottságokat és a mindenkori termesztett kultúra speciális igényeit, csak alacsony nyomásigényű szórófejeken alapuló technológiával lehetséges.