Mi lehet a fekete bevonat az almafa törzsén?

Agrofórum Online

Almafám törzsén a kéreg fekete színű, a fa tavaly nem mutatott semmi elváltozást, szépen termett. Mi lehet ez a fekete bevonat, hogyan tudom eltávolítani?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött képen egyenletes, nagy felületen látszik a fekete elszínződés, ami mindenképpen gombafertőzésre utal. A kép alapján két lehetőséget tudok felvázolni.

Elfeketedő fakéreg a fákon – sebek környékén – megtelepedő patogén gombák hatására is ki tud alakulni. Ez esetben a kéreg alatt a faszövet is barnán, különböző alakzatban elváltozik, nem marad a faszövet világos és egyszínű. Az ilyen belső fertőzésnél a fát csak oly módon tudjuk mentesíteni, ha a beteg részt visszavágjuk, leválasztjuk. Minél hamarabb történik, annál eredményesebb a beavatkozás. A bekerülő kórokozókat nem lehet a szövetben elpusztítani, nincs ellenük ható szer.

Gyakoribb és kevésbé veszélyes, amikor a fás növényeken, leveleken, virágokon, és a fakérgen is megtelepedik egy finom fekete bársonyos bevonat, ami korompenész néven ismert. Több gombafaj is okozhatja (Aureobasidium, Alternaria és Cladosporium spp.), megjelenésük feltétele a növényeken bevonatot képző mézharmat megtelepedése.

Fekete bevonat az almafa törzsén (fotó: a kérdező felvétele)

Levelében azt írta, hogy a fekete bevonat lehúzható, alatta minden a szokott színű, állományú, a fa teli van élő rügyekkel, és tavaly is „csak” levéltetves volt a fa.

Közismert, hogy bizonyos szívó szájszervű rovarok, a növény nedvének szívása közben édes, sok cukrot tartalmazó, ragadós, mézhez hasonló, áttetsző bevonatot bocsátanak ki a növény felületén, ezt nevezik mézharmatnak. Levéltetvek mellett, pajzstetvek, liszteskék és kabócák, levélbolhák is képeznek mézharmatot, amin a felsorolt gombafajok megtelepednek, abból táplálkoznak. A fekete bevonat a gomba micéliumából és konídiumtartóiból áll, attól bársonyos a felülete. A gomba a növénnyel nem lép kapcsolatba, nem parazitálja, csak az édes váladékot fogyasztja. Közvetve károsítja a növényt, mert azon a felületen, ahol a mézharmat bevonat kialakul, és rajta a korompenész, a növény légzőnyílásait befedi, elzárja, így a normál anyagcseréjét lassítja, a növény legyengül a bevonat felületének arányában. A mézharmat és rajta a korompenész vegetációs időben a leveleken, termések héján, hajtásokon és vesszőkön is megtelepedhet szabálytalan vagy összefolyó foltokban. A fákról kerti bútorra, kövezetre lecsöpögő mézharmatra is képes a korompenész rátelepedni.

Korompenész juharfán

Védekezni elsősorban a mézharmatot képező rovarok ellen lehet, lehetőleg a tömeges felszaporodásuk elején. Sajnos a tetvek természetes ellenségei (parazitái) súlyos fertőzésnél nem tudják a növényeket időben megszabadítani tőlük, ezért 1 alkalommal szükséges lehet rovarölő szerrel kezelni a növényeket.

A szerek hatását nagyon lecsökkenti a mézharmat és a korompenész bevonat, ezért a gyakorlat szerint először a bevonatokat kell a növényről eltávolítani káliszappanos lemosó permetezéssel, melyre ismételten is szükség lehet. Utána erős vízsugárral már a mézharmat is lemosható. Nyári intenzív zápor is hasonló tisztító hatást képes kifejteni. Bármelyik rovarölő szer felhasználható a rovarok ellen, a levéltetvek elleni Pirimor, Teppeki, vagy az általános rovarölő hatású, növényi eredetű NeemAzal, és a gyérítő hatású narancsolaj-tartalmú készítmények is.

Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

2019. június 27. 10:47

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Hiperspektrális képalkotás: új módszer a gombafertőzések kimutatására

2021. január 22. 04:36

A gombaeredetű fertőzésekből fakadó minőségromlás számos termény esetén komoly gazdasági problémát jelent, így a hiperspektrális képfeldolgozás ilyen célú felhasználása rövid időn belül közvetlen hasznot hozhat az agráriumban.

Banyaerdő, a vállalkozás, amely harmóniában van a természettel

2022. november 12. 13:36

„Amikor egy gombaszakellenőr, Nagy Krisztina és egy biológus, Priksz Gábor találkozik, akkor jó esetben egy erdővel, gombákkal, gombás ételekkel teli könyv születik, mint ahogy ez most meg is történt. Hiszünk abban, hogy a felelős erdőhasználat, a felelős gombagyűjtés mindenki érdeke, hiszen természeti értékeinket óvni, védeni és természetesen ízlelni kell.”

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.