Mivel védekezhetek a szilva levelein látható apró, sötét foltok ellen?

Agrofórum Online

Az utóbbi hetekben szilvafákon sok levél elsárgult és lehullott. Rajtuk apró, sötét pontokat látok a hátoldalukon. A már megszokott nagyobb foltok mellett, ezek az én kertemben újak. Mi lehet ez, mivel védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A szilvafa levelein többféle betegség is okoz foltosodást. Gyakori a fómás, korábbi nevén koniotíriumos levélfoltosság, melynél a foltok 2-4 mm-es méretűek, kezdetben barnásak, később kiszürkülnek, majd a foltok kiesnek a levéllemezből. Hasonló méretű levéllyukacsosságot – kieső foltokat – idézhet elő a sztigmínás levélfoltosság is. Narancssárga, megvastagodott, levélszövetből kiemelkedő nagy foltok fejlődnek a polisztigmás gombafertőzés hatására. Ami tüneteket Ön leírt, azok a szilvarozsdára jellemzők.

A szilvarozsda betegséget 2 Tranzschelia gombafaj okozza, életmódjuk, kártételük azonos, csupán a gombatelepek mérete tér el kissé egymástól. A szilván kívül a kajszi- és őszibarackfákat is megtámadja. Tüneteik azonosak: a leveleken apró, tűhegynyi pontok vagy 1 mm-es foltok fejlődnek, amik a levelek színén sárga vagy zöld színűek, míg a fonáki oldalon barna vagy fekete, kezdetben a levél bőrszövete által fedett gombatelepek jelennek meg. A foltokból barna (uredo) majd nyár végére fekete (teleuto) spórák tömege szóródik ki. A foltok hatására a fertőzött levelek elsárgulnak, és idő előtt lehullanak, esetenként tömegesen. Gyakran mindkét gombafaj vegyesen fordul elő a fákon.

Rozsdatelepek a levél hátoldalán (fotó: a szerző felvétele)

Ez a rozsdagomba bár gazdacserés fejlődésű, megállapították, hogy a szilvaféléken és azzal rokon csonthéjasokon élő nyári és őszi spóráival tartja fenn magát, és azokkal telel át a lehullott leveleken. A gyümölcsfákra kerülő gomba a beteg, földre hullott levelekről fertőzi vissza a fát a vegetációs időszakban. Már nyár elején megjelenhet a gomba, és attól kezdve folyamatosan jelen van. Általában járványszerű fellépése nyár végétől várható.

A leírt életmódjából következik, hogy a védekezés alapja a fertőzött, jellegzetesen foltos, elsárgult, lehullott levelek folyamatos összegyűjtése és megsemmisítése. Ez a módszer házikertben könnyen végrehajtható. Nyár végén, amikor a kórokozó felszaporodik és erős lombfertőzése indul el, beavatkozás is szükséges lehet.

Erős szilvarozsda-fertőzés (fotó: a szerző felvétele)

Rozsda ellen a szilva virágfertőző moníliás betegségére javasolt és engedélyezett gombaölő szerek is hatásosak: Chorus (ciprodinil), Topas (penkonazol), Signum (boszkalid+piraklostrobin), Switch (ciprodinil+ fludioxonil). A felsoroltak felszívódó hatásúak és a szabad forgalmazási III. kategóriába tartozók. Az őszi lombhulláskor a szilvafa levelein élő kórokozók áttelelését azok összegyűjtésével majd komposztálásával meg tudjuk akadályozni. A fáról lehulló levelek megsemmisítése azok talajba forgatásával is megoldható, ahol a fák alatt nincs aljnövényzet.

Magyar innováció hozhat áttörést a paradicsomokat támadó egyik vírus ellen

2022. május 24. 17:42

A fertőtlenítési és tisztítási megoldásokat kínáló Ecowian Magyarország Kft., és a MATE biotechnológiai kutatóintézet kutatócsoportja megtalálta a megoldást a paradicsom- és paprika termesztését veszélyeztető, paradicsom barna termésráncosodás vírussal szemben.

Első szemlétől az aratásig – ingyenesen letölthetők a legfrissebb Nufarmer Magazinok (PDF)

2020. március 20. 11:18

Az idén 11. évfolyamába lépett Nufarmer Magazin friss, 28. száma minden eddiginél gazdagabb tartalommal jelentkezik: januártól egészen a betakarítási munkák utánig mutatja be a növényvédelmi feladatokat, valamint a Nufarm által forgalmazott növényvédő szereket.

Érdemes még permetezni ősszel a káposztalepke hernyói ellen?

2023. október 31. 04:38

A megmaradt káposztafejeken kertemben elszaporodtak a képen látható tarka lárvák. Mik ezek? Érdemes még permetezni ellenük?