Házikert

Sünök és a talajvédelem

Agrofórum Online

Sokakat biztos meglep, hogy a megfontoltan bandukoló sünök igazi „alkalmazkodóművészek”! Olyannyira, hogy még az éjszakai belváros parkjaiban is össze lehet velük futni.

A kutya meglátja, kiszagolja és nem érzi magát annyira veszélyben, hogy összegömbölyödve védje magát. Sikerült is lencsevégre kapni, az idei első sünit az egyik kutyasétáltatásunk során Budapesten, belterületen. Lassan a „zöld övezetekben” már egyre jobban megszokják a sünök is a kutyák jelenlétét és „domesztikálódnak”, nem félnek tőlük. Ettől függetlenül azért szaporázzák lépteiket (sokszor csak egy fürgén surranó árnyékot látunk), hogy átérjenek a kívánt helyre. A meleg nyári estéken gyakrabban tűnnek fel a kertben.

A sün nagyon hasznos vendége a kertünknek, mert hernyókkal, rovarbábokkal, csigákkal, férgekkel táplálkozik, így nagy segítséget nyújt számunkra azzal, hogy a talajokban és azok felszínén ne szaporodjanak el a kártevők. Kicsit „megdézsmálja” kártevőinket, így az ellenük történő védekezésben is segítségünkre van. Gondoljunk bele, hogy a jó idő beköszöntével például a különféle pajorok, férgek, hernyók aktivitása is megnő, így megrágják növényeink gyökereit és a talajfelszín közeli részeit, kárt okoznak, és nem tudjuk miért nem fejlődik, vagy miért nem virágzik az adott növényünk. Ebben a sün hasznunkra lehet egész évben, hiszen „eltünteti” vagy megtizedeli a kártevőket. Így mindenki jól jár. Bár az is igaz, hogy a szamóca gyümölcsét, a madártojásokat, sőt a gyámoltalan madárfiókákat sem veti meg.

Egy sün a nagyvárosban (fotó: Szentes Dóra)

Megtelepedésük egyik legnagyobb gátja a megfelelő búvóhely, különösen a hosszú téli álom időszakára megfelelő rejtekhely hiánya lehet, amin többféleképpen segíthetünk. Például kerti komposztálóval, sün tanyával – sün garázs, farakások létesítése -, továbbá ősszel meghagyott avar kupacokkal tudjuk segíteni megtelepedését. Parkokban a sűrű, nehezen megközelíthető bokrosok, sövények, nagy kiterjedésű talajtakaró tuják, fenyők és cserjék elsőrangú nappali rejtekhelyek számukra. Nem is beszélve arról, hogy ezek az árnyékos területek segítik számos táplálékállatuk életét is, így biztosítva számukra az élelem-utánpótlást.

Forrás:

https://www.mme.hu/sun_buvohelyek

https://balintgazda.hu/kedves-hugom/junius/junius-kozepe.html

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?

2023. április 12. 04:36

Idén szeretném megpróbálni a padlizsán termesztését a kertemben. Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Megdöbbentő: évente 80–110 millió köbméter talajt veszítünk el Magyarországon

2023. december 6. 12:40

December 5-én ünnepeljük a talaj világnapját. A neves nap alkalmából szerte a világon eseményekkel és ismeretterjesztő kampányokkal hívják fel a figyelmet az egészséges termőtalaj fontosságára.

Az öntözés és hatása a talajra

2018. december 1. 05:36

A fejlett növénytermesztési termesztéstechnológiának ma már része a víz pótlása is. Az öntözést és tápoldatozást tervszerűen be kell építeni a technológiába, melynek kivitelezése során figyelembe kell venni az öntözés talajra gyakorolt hasznos és káros hatásait egyaránt.