Hogyan kell megmetszeni a rózsát?

Agrofórum Online

Kérem, írják meg nekem, hogy hogyan kell megfelelően megmetszeni a rózsát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rózsák metszését azok típusától függően kell elvégezni, vagyis aszerint, hogy kertünkben található változata melyik fajtacsoportba sorolható. Leggyakrabban a kertben található típusok legtöbbje úgynevezett teahibrid, illetve floribunda rózsák, melyek metszése könnyen elvégezhető feladat. A metszéssel lényegében a tövek jó megvilágítottságának biztosítása a cél, ezzel pedig a virágok képződésének elősegítése. Első körben, mint minden metszés alkalmával érdemes a beteg és sérült, elfagyott, keresztbe növő részeket eltávolítani.

A rózsa esetében továbbá gyakran fordulnak elő a tövi részből kihajtó vadhajtások is, melyek tőből való kimetszése egyaránt fontos feladat. A vadhajtásokra általában jellemző, hogy sűrűn tövissel berakódottak és színezetük is más, mint a nemes rózsáknak. A gyengébb töveket erősebb metszéssel serkenthetjük a növekedésre, míg az erősebb töveket elegendő gyengébben is megmetszeni. A tövek középső vesszőit metsszük ki, majd kifele haladva is csak 4-6 erős vesszőt hagyjunk meg kifelé mutató rügyre visszametszve. A meghagyott vesszőket kb. 2-4 rügyre, vagy 6-8 rügyre ajánlatos visszametszeni attól függően, milyen magasra szeretnénk rózsánkat nevelni.

A törperózsák esetében erős metszést nem szükséges alkalmazni, azokról elegendő a beteg és sérül, elfagyott részeket eltávolítani. A futórózsáknál ritkítást érdemes végezni, az idősebb és felkopaszodott részeket célszerű eltávolítani. Elegendő lehet 5-6 erős, jól elágazó gallyat meghagyni, majd pedig kötözéséről gondoskodni.

A tavaszi metszés elvégzése után, akárcsak a gyümölcsfáknál, úgy a rózsáknál egyaránt hasznos növényvédelmi beavatkozás a lemosó permetezés. Ezzel a művelettel a levéltetvek, atkák, gombás betegségek ellen is védekezhetünk egymenetben, amennyiben réz, kén és olajtartalmú hatóanyagot is keverünk a permetlébe. Tavasszal továbbá akár tápanyag-utánpótlást is végezhetünk, ilyenkor a nitrogén kijuttatásának van kiemelt jelentősége. 

Syngenta kukorica hibridek nitrogén-reakciója, avagy igás- és versenylóval is megugorhatjuk a céljainkat

2023. november 6. 14:10

A Syngenta fejlesztési munkája során az új, köztermesztésbe kerülő kukorica hibrideknél kiemelt fontossággal bír a növények tápanyagigényének és reakcióinak pontos ismerete.

Gyökérzöldségfélék őszi trágyázása, fejlődési rendellenességei (II.)

2019. október 7. 04:36

A pontatlan tápanyagigény számításból és trágyázásból adódó hiány és túladagolás számos élettani zavarnak, látható és nem látható fiziológiai betegségnek a kiváltója.

Búza nitrogén reakciója 10-12 elemet tartalmazó starterek adagolása mellett

2022. március 3. 09:53

Az Agrofórum gabonatermesztéssel foglalkozó, 2021 márciusában megjelent különszámában már írtam - a kollégáinkkal közösen folytatott tesztekre alapozva - a gabonafajták mezo- és mikroelem reakcióiról. Abban az volt a fő tanulság, hogy 7,9 t/ha alatti termőhelyeken a gyökéren keresztül történő mezo- és mikroelem ellátás statisztikailag bizonyíthatóan jelentős terméstöbblettel jár. Most, két kisparcellás kísérlet eredményeit elemezve azt vizsgáljuk, hogy a nitrogén ellátás milyen hatással van a búza termésére.

Talajélet: baktériumok

2023. november 3. 05:40

Baktériumok (Bacteria) minden élőhelyen megtalálhatók, Földünk valamennyi talajtípusában otthon érzik magukat. A baktériumok lebontó tevékenységük következtében a biogeokémiai ciklusok nélkülözhetetlen elemei.