Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagykár?

Agrofórum Online

Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagyok által okozott károsodás?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tavaszi virágzáskor fellépő mínuszok által okozott fagykárral azon gyümölcsfajok esetében kell számolnunk, melyek termeszthetőségének északi határán vagyunk (csonthéjas gyümölcsfajok). A fagytól való védekezés elsősorban a helyes termőhely, fajta és alany megválasztásán alapul, azonban hazánkban sajnos egyik termőhely sem nyújt teljes védelmet gyümölcsfáinknak a tavaszi fagyok ellen. A virágzáskori, tartósan nulla fok alatti hőmérséklet hatása nagymértékben függ attól, hogy a generatív szervek milyen fejlettségi állapotban vannak az őket ért negatív külső hatás fellépésekor.

Általános érvényű, hogy a virágok minél közelebb vannak az elvirágzáshoz, annál fagyérzékenyebbek. Ez azt jelenti, hogy bimbós állapotban még kevésbé érzékenyek a virágok a hideg időjárásra, viszont a megjelent terméskezdemények még a virágoknál is érzékenyebbnek bizonyulnak. A fagy hatására kialakuló kárt a virágszervek elbarnulása jelzi, melyek közül a legérzékenyebb a termő, ezt követően a porzók, majd a sziromlevelek károsodnak, végezetül pedig az egész virág megbarnul, elhal. A fiatal, kötődött kis gyümölcsökben a fejlődő magok reagálnak a legérzékenyebben a fagyra. A kajszi gyümölcsök magjai már -1 fokon károsodnak, de az egész gyümölcskezdemény csak -2 – -3 fokos hőmérsékleten szenved teljes fagykárt.

A kötődött gyümölcsöket ért kár felmérése esetén tehát nem elegendő azok külső vizsgálatára hagyatkozni, az épnek látszó gyümölcsöket érdemes felvágni, az azokban fejlődő magokat is megvizsgálni. A termések, melyek magjai elbarnultak, sajnos fagykárt szenvedtek, azok lehullása pár napon belül várhatóan be is következik. A fagykár mértéke azonban sok tényező függvénye: függ attól is, milyen ütemben csökkent a hőmérséklet fagypont alá, valamint attól szintén, hogy milyen hosszú ideig tartott az alacsony hőmérséklet. Minden más stresszhatással együtt, a hideg időjárás okozta kár mértékét befolyásolja a fa kora, állapota, egészsége, annak kondíciója egyaránt. A fagy szempontjából a fák elhúzódó virágzási időszaka előnyt jelent, melyet metszéssel, sok és hosszú termővessző kialakításával is elő tudunk segíteni.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Kerti kalendárium - tennivalók az év utolsó hónapjában

2019. december 2. 04:37

Egy gazdag, sokrétű kert gondozója decemberben sem pihenhet. Számos teendő sorakozik még a feladatlistánkon, amit még idén tető alá kell hozni. Vegyük sorra, milyen „négyfalközti” és milyen kerti munkák várnak még ránk az ünnepek előtt.

Van élet a Germersdorfin túl is

2019. június 26. 06:37

Cikkünkből megismerheti a kedves Olvasó a Germersdorfi, a Heldelfingeni óriás, a Szomolyai fekete és a Katalin cseresznyefajtákat.

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.