Házikert

A magyar flóra egyik legszebb vadvirága: tavaszi hérics

Agrofórum Online

A magyar flóra egyik legszebb vadvirága. Nagy méretű (3-6 cm átmérőjű), magányosan fejlődő, fénylő, aranysárga virágai március elejétől május közepéig virágzanak. Rendszerint bokrosodó, 30 cm magasra is megnövő évelő növény, feketésbarna, rövid, erős, ferdén álló gyöktörzzsel, amelyből nagyszámú gyökér ered.

A szár sűrűn leveles, összetett levelei finom sallangokra szeldeltek. Változó számú (10-30) sziromlevelet, számos porzót és termőt fejleszt. A külső szirmok és a csészék fonáki oldala ibolyás színnel csíkozott. A virágból fejlődő aszmag terméscsoport gömbölyű vagy hosszúkás, éréskor sok résztermésre hullik szét.

A nemzetség a nevét a görög-latin mitológiából ismert Adoniszról, Vénusz kedveséről, a férfiszépség félistenéről kapta. A boglárkafélék ősi családjának tagja. Eurázsia kontinentális területein elterjedt sztyeppnövény. A tavaszi hérics hazánkban ma még sokfelé előfordul, de hiányzik a Nyugat-Dunántúlról és kipusztult az Alföld jelentős részéről.

Különféle száraz gyepekben, irtásréteken és legelőkön, karszt-bokorerdőkben, ligetes, melegkedvelő tölgyesekben találkozhatunk vele.

Tavaszi hérics (Adonis vernalis) (fotó: Szentes Dóra)

A meszes, laza, löszös, köves, törmelékes, homokos talajt kedveli, vízigénye közepes, de a pangóvizet nem tűri. Napos vagy félárnyékos helyre való. Leginkább sziklakertbe ajánlják. Termesztését magról való szaporítással (ősszel vagy kora tavasszal), esetleg tőosztással végezhetjük. Azt tudni kell, hogy a bolygatást rosszul viseli, ezért átültetése nem ajánlott.

Védett növény, nem gyűjthető! Gyöktörzsét – vizelethajtó, szívnyugtató hatóanyagai miatt – valaha nagy mennyiségben gyűjtötték. Közeli rokona, az erdélyi hérics, élőhelyeinek megszűnése, illetve az egykori mértéktelen droggyűjtés miatt mára végveszélybe került. Igen erősen mérgező hatású növény mind zölden, mind szárítva. Hatóanyaga a gyűszűvirágéhoz hasonló hatású glikozida, amely érzéstelenséget idéz elő. Az állatok legelés közben rendszerint otthagyják, és szárát a széna közül is kiválogatják.

Forrás:

https://www.bfnp.hu/hu/termeszeti-ertekek-1/tavaszi-herics

https://kertlap.hu/csibesarga-tavaszi-herics/

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Babérmeggy szaporítása otthon: 4 hatékony módszer

2025. április 6. 11:10

Érdemes megismerkednie a babérmeggy dugványozásának lépéseivel, hiszen ezzel a módszerrel könnyedén és sikeresen szaporíthatja növényeit saját kertjében.

Kertünk dinamikája: napsütötte kertből az árnyékba

2025. április 6. 05:40

Kerttervezőként az egyik legnehezebb feladat az, amikor a “mindent is akaró” ügyfél azonnal árnyékos kertet szeretne.

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

7 ok a körömvirág termesztésére

2022. május 6. 09:37

A körömvirág jótékony hatással van a talajra, elűzi a kártevőket és gyógynövényként is igen kedvelt.

Ehető már a tyúkhúr?

2021. február 10. 13:26

Találhatók-e már ehető gyomnövények a szabadban, melyek azok? Korai salátaként szeretném felhasználni.

Fehér árvacsalánból zöld kenyér

2022. április 22. 06:35

A fehér árvacsalán friss leveleiből fűszert is készíthetünk.

Gyomnövény és termesztett gyógynövény is a máriatövis

2024. szeptember 26. 16:10

A máriatövis a gazdálkodók egyik kellemetlen ellensége, ugyanakkor a máj legjobb barátja. Tehát van, aki irtja – mások lelkesen termesztik.