30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Házikert

Kankalint vettem, de nem maradt meg. Mi lehet az oka?

Agrofórum Online

Az utóbbi időben aktuális volt a kankalin (primula) kérdés, mert nőnap után sokan megvették akciósan, majd sorra csalódottan kidobták a komposztra őket. Hol a valódi hiba?

Még Nagypapám kertjében emlékszem a szinte kipusztíthatatlan kankalinokra, melyek sötétzöld leveleikkel és élénk püspöklila virágaikkal fix pontot jelentettek az északi oldalán a kertnek, közvetlen a kapu előtti virágágyásban, páfrányok társaságában és magas törzsre nevelt rózsák alatt. Ehhez képest a manapság kapható kankalinokkal csak a baj van? Mi a hiba a gépezetben?

Amit a kankalinról tudni érdemes

Sokan nem tudják, de a kankalinok között rengeteg az egyéves faj, ami miatt a hazai teleket nem fogják bírni a kiültetés után. A kankalin (Primula) a kankalinfélék családjának 500 faját tartalmazó nemzetsége. Az alacsony növésű, lágyszárú fajok jó részét termesztik dísznövényként.

Eredeti élőhelyük az északi félteke mérsékelt égöve, de elterjedtek Etiópiától Indonézián át a trópusi területekig és Dél-Amerika mérsékelt déli részéig is.

Az egynyári fajok jellemzően tavasszal virágoznak.

Ezzel ellentétben az évelő fajok, mint a sugárkankalin (Primula elatior) a Kaukázusban, Szibériában és Európában honos, évelő lágyszárú gyógynövényként ismert. Itthon védett fajként a Mátrában, Bükkben, Börzsönyben található meg. Ha az egynyári kankalinnal összevetjük eredeti élőhelyét is, már látható a szembetűnő különbség: míg az egyik egy inkább melegkedvelő faj, addig az évelő kankalinok a szibériai hidegnek is ellenállnak.

Ugyanígy a szártalan kankalin (Primula vulgaris) is a hazai klímához szokott, Kaukázustól Magyarországon át Nyugat-Ázsiáig fordul elő gyertyános-bükkös elegyes erdőkben. Hazánkban szintén védett faj.

Az évelő kankalinok listáját erősíti a lisztes kankalin is (Primula farinosa), melynek tojásdad, hosszú levelei, fehér porral behintett virágai és annak kocsánya, csésze- és murvalevelei a jellegzetessége. Az ország északi részén gyakori évelőként, szintén védett növényünk.

A kankalin (Primula) a kankalinfélék családjának 500 faját tartalmazó nemzetsége (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/no-kert-gyar-fazek-7141288/)

Emellett számos évelő kankalin létezik, fokozottan védett a cifra kankalin (Primula auricula subsp. hungarica), vagy akár a hosszúvirágú kankalin is.

Egyedül nem védett hazai kankalinunk a tavaszi kankalin (Primula veris).

A kankalinok ezért nem maradnak meg mindig a kertben

Tehát, ha a fenti évelő fajokat és azok eredeti élőhelyeit megnézzük, teljesen más igényekkel rendelkező fajokról beszélünk, mint ami az egynyári kankalinok listájában szerepel.

A kertészetek polcain igen sok egynyári kankalinnal lehet találkozni, de nem csak ez a probléma.

Sok esetben egy akciós növény olyan betegségekkel rendelkezik már (gombás fertőzés, tőrothadás, baktériumos fertőzés), melyek miatt is leakciózásra kerülnek, nem csak a „kifutott a nőnap, szórjuk ki” elv az oka.

A leakciózott növények viszont sok esetben már sajnos nehezen megtarthatók.

A harmadik probléma ott szokott lenni, hogy az intenzív bevirágoztatáshoz és megneveléshez stabil tápanyagozással és kicsit szabadon fogalmazva, „feltunningolva” kell tartani a növényeket, amit egy hobbikertész gyakorta nem tud a növény számára biztosítani.

Főleg ilyenkor szoktam azt javasolni, hogy minden esetben (akár ódzkodunk, akár nem a műtrágyáktól) még egy darabig tápláljuk a növényt alaposan, hogy ne hirtelen legyen a tápanyagmegvonás a növénytől. Ez is egy szoktatási folyamat, amit állattenyésztésben „takarmányváltásnak” hívunk, a növényeknek is ugyanolyan sokk, ha az „elemózsiát” megvonják tőlük hirtelen, mert a növény és a gyökerek is hozzá voltak szokva egy stabil környezethez.

Tehát, ha évelő kankalint fogtunk ki a kereskedésben és kiültettük, akkor ezzel a dús tápanyagozással lehet megtenni még minden tőlünk telhetőt a siker érdekében.

Sarkantyúka a kertben: kevés gond, sok szín

2025. május 3. 13:10

Élénk színek, kevés gond: a sarkantyúka vetéséhez és gondozásához adunk bevált tippeket kezdőknek és haladóknak is.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Anyósnyelv szaporítása: tőosztás vagy levéldugvány?

2025. május 2. 11:10

Kevés fénnyel is beéri, és a levegőt is tisztítja – mutatjuk, hogyan gondozza és szaporítsa sikerrel az anyósnyelvet!

Színes balkon: 5 lenyűgöző virágzó növény az erkélyre

2025. május 1. 11:10

Napos vagy árnyékos az erkélyed? Mutatunk öt gyönyörű, virágzó növényt, amelyek biztosan feldobják a balkon hangulatát.

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.

Világszerte csökken a talaj foszfortartalma az erózió miatt

2020. november 1. 10:37

Egy tanulmány szerint a mezőgazdaságban a globális foszforvesztés több mint 50 százaléka a talaj eróziójának tudható be.

Mikor szüretelhető a rebarbara?

2023. május 20. 04:36

Egy kérdéssel fordulok Önökhöz. Mikor szüretelhető a rebarbara?

Nitrogén fejtrágyát a búzának és árpának… de mennyit?

2019. március 1. 11:49

Tavasszal az egyik legelső és legfontosabb szántóföldi munka a gabonák első fejtrágyázása, amit minél előbb célszerű elvégezni, amint az időjárás és a hatályos rendelkezések megengedik, valamint rá lehet menni a talajra jelentős taposási kár nélkül.