31℃ 17℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra

Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek?

Agrofórum Online

Segítségüket szeretném kérni. Milyen növényvédelmi problémái lehetnek a sütőtöknek? Hogyan védekezzünk ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A sütőtöknek, valamint a többi tökfélének, cukkininek és patisszonnak egyaránt ugyanolyan betegségei és kártevői vannak. A növényvédelmet már a vetés előtt meg kell kezdenünk, hiszen meg kell győződnünk a talaj pajoroktól, valamint drótférgektől való mentességéről. Talajfertőtlenítéssel (pl. teflutrin) számuk ugyan gyéríthető, de jobb az ilyen talajba tökféléket nem vetni, ugyanis fejlődő kis gyökérzetük a rágásukra nagyon érzékenyen reagál, fejlődésben visszamaradnak, súlyos esetben akár el is pusztulhatnak.

Az első növényvédelmi beavatkozást kb. a növények 5-6 leves korára kell időzíteni, hiszen ekkor már gyakran fennáll a veszélye egyes kórokozók fertőzésének. A kolletotrichumos és kladospóriumos betegségek tünetei a levélen, levélnyélen, valamint később az indákon és terméseken is megjelenhetnek. A betegségek mellett ebben az időszakban az intenzív levélnövekedés miatt a levéltetvek is elkezdhetik szívogatásukat. Terjedésüket feltétlenül szükséges megállítani, hiszen több mozaikvírus terjesztésével a növényeket tovább gyengíthetik. Az indák növekedési időszakában, főként csapadékos időjárás esetében kell tovább folytatni a védekezést a kórokozók ellen, valamint ilyenkor a lisztharmat megjelenésével is számolnunk kell (penkonazol). A levéltetvek jelenléte esetében pedig a továbbiakban is gombaölő- valamint rovarölő készítményekkel kombinált kezelést érdemes alkalmazni.

Virágzás és termésfejlődés idején csakugyan továbbra is fenn kell tartani a kórokozók elleni védelmet, mivel a virágok nyílása azonban folyamatosnak tekinthető, a méhekre nem veszélyes készítményeket kell alkalmaznunk.

A kémiai védekezés mellett a megelőzéssel, vagyis a vetésforgó betartásával, csávázott vetőmag beszerzésével, valamint a növénymaradványok eltávolításával is sokat tehetünk a betegségek megelőzése érdekében. Az optimális sor- és tőtávolság beállításával, a szellős növényállománnyal a betegségek mértéke ugyancsak mérsékelhető, valamint a lisztharmat terjedése az idősebb levelek levágásával egyaránt csökkenthető. 

Őszi vetésnél fokozottan figyeljünk a talajlakó kártevőkre!

2018. augusztus 19. 11:17

A konkrét, táblaszinten történő kártevő és betegség fellépésének és terjedésének a megfigyelése a földhasználó vagy pedig a vele szerződésben álló növényorvos feladata.

A repcefénybogár piretroid rezisztenciája

2019. november 19. 06:47

A repce-fénybogár Európában széles körben elterjedt kártevő. Az ellene engedélyezett készítmények nagy része ugyanabból a kémiai csoportból – piretroidok – származik, vagyis azonos hatásmóddal rendelkeznek. Folyamatos használatuk Európa több országában súlyos rezisztencia kialakulásához vezetett. Az utóbbi tíz évben hazánkban is megjelent és gyorsan terjed a piretroid rezisztens fénybogár.

Ültetvények, gyümölcsösök időszerű növényvédelmi teendői

2021. február 8. 06:30

A télvégi időszak mind a nagyüzemi gyümölcsösökben az előkészület ideje a vegetációs időszakra. hagyományosan ez a metszés és a lemosó permetezések időszaka, amellyel  - helyesen elvégezve - jól megalapozhatjuk az aktuális év termését és a gyümölcsfák egészségi állapotát.

A fény hatása a kártevőkre

2019. január 31. 10:37

A fény különböző jellemzői – fényerősség, polarizáltság, spektrum, fotoperiódus – döntően befolyásolják az egyes növényi kártevőknek a megjelenését, kártételét, sőt az ellenük irányuló védekezést is.