Milyen betegség miatt lesznek foltosak és hullanak le a dió apró termései?

Agrofórum Online

Diófáim levelein sötét foltok vannak, apró, zöld termései hullanak, rajtuk feketés foltok láthatók. Mi ez a betegség? Tudok-e ellene védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Országszerte jellemző a diófákra, az Ön által leírt jelenség, melyet a tartósan esős napok, hetek időjárása segített elő. A diófákon két betegség is okozhat levélfoltosodást, jelenleg a baktériumos betegség az uralkodó (Xanthomonas arboricola pv. juglandis, korábbi neve: Xanthomonas campestris pv. juglandis). Állandóan jelen van a diófákon, felszaporodását folyamatosan vizes növényzet segíti, terjesztését a vízcseppek és szél végzi.

Baktériumos foltok a zöld dión

A diófa zsenge zöld részeit fertőzi:

  • Leveleken erek mentén, szegletes apró foltokat okoz, ezek kezdetben vizenyősek, hamar sötét barna színűek lesznek. A kis foltok megnőnek, sokszor összefolynak, a beteg levelek deformálódnak. A foltokat kezdetben vizenyős udvar szegélyezi, mely később sárga színre változik.
  • Levélnyeleken, hajtásokon megnyúlt, hosszúkás alakú sötétbarna, feketés elhalások, foltok alakulnak ki.
  • A termés zöld buroklevelét is megfertőzi, nyomában szabálytalan alakú, egynemű, besüppedő, fekete elhalások fejlődnek. A foltok nagyméretűvé is válhatnak. A buroklevél elrohadhat, alatta a kemény héj is megfeketedik, a baktérium áthatol a gyümölcs kemény héján és a magbelet is megfertőzi. A magbél is megfeketedik, gyakran nyálkás állományú lesz vagy később fekete színnel beszáradhat, összeaszalódhat.
Dió buroklevelén baktériumos fertőzés

A baktérium a lehullott leveleken, a fertőzött dión tartja fenn magát, valamint a fakéreg repedéseiben és rügypikkelyek között is, itt is telel át.

Dió xanthomonasos levele

A fertőzött, lehullott növényi részek összegyűjtésével csökkenthetjük a kórokozó felszaporodását. A diófa alatti területet levegősnek kell kialakítani, hogy a lombozat alsó, talajhoz közeli része is hamar felszáradjon. Az aljnövényzet okozta párásság segíti a baktériumok fertőzését. Baktériumok ellen a réztartalmú gombaölő szerek hatnak, ezek a rézoxiklorid, rézszulfát, rézoxid, rézhidroxid, bordói keverék hatóanyagú szerek. A védekezés alapja a téli lemosó permetezés, majd tavasszal a virágzás előtt és után – csapadékos idősjárásnál – megelőző jelleggel ajánlott a lombozat permetezése. A házikerti vagy szórványban növő diófák permetezését nehezíti a fák magassága és a permetezéshez szükséges gépi technika hiánya.

Tehetek valamit a borostyán levelein látható sötétbarna foltok ellen?

2024. április 28. 04:39

Tavaly erősen visszavágtam a borostyánt, mivel elhatalmasodott. Most viszont levelein sok sötétbarna folt látható. Korábban még nem láttam hasonlót. Mi okozta, tehetek-e valamit ellene?

Talajélet: a föld alatt megbújó biológiai sokféleség

2023. október 17. 05:40

A talajminőség kialakításában a talaj élőlényeinek jelenléte nélkülözhetetlen. Szerepük a talajban az elsődleges és a másodlagos szerves anyagok, így a humusz kialakítása is.

Mi okozhatja a faszövet barna színű elváltozását a diófa oltványnál?

2022. április 10. 09:36

Diófa oltványomnál a vezér vessző felső része elhalt. Visszametszettem, a belsejében barna elszíneződés látszott. Mit tudok tenni, vegyem ki a fát vagy tudom valamivel kezelni?

Mi okozza a daganatos elváltozást az aranyvesszőn?

2019. október 17. 04:39

G. Mária kérdése: Aranyvessző bokrom hajtásain furcsa tumorok jelentek meg. Mi okozza ezt az elváltozást?