Házikert

Felnyurgult paradicsompalánta: ültetési tippek, ha túl nagy a palánta

Agrofórum Online

Gyakori palántanevelési hiba, de még később a kiültetés után is előfordul, hogy valami baki üt ki a paradicsomágyáson belül. Nézzük sorra a felnyugrulás okait és megoldásait!

Mikor még a palánta az ablakpárkányon lakik, akkor nem nehéz kitalálni, hogy valóban mi a hiba a gépezetben. Egyrészt a fényhiány, a kicsi cserép, a tápanyaghiány mindig belejátszik. A palánta már növekedne a korai vetés miatt és törekszik a fény felé, és így kapunk egy gyenge szárvastagságú, iszonyú magas, akár méteres növényt, amit aztán ki kéne valahogy ültetni, de imbolyog, mint búbos kacsa a vízen.

Felnyurgult a paradicsom, mi tévő legyek?

Az egyik megoldás, ha még nem tudjuk kiültetni, vagy nincs hova kiültetni, hogy átültetjük egy sokkal nagyobb dézsába. Ráadásul nem a jelenleg meglévő magasságba kerüljön a palánta, hanem jóval mélyebbre!

A paradicsom kifejezetten szereti, ha a szára is sok helyen legyökeresedik, így nem kell aggódni, ha a palántán a nagy magassága miatt sokkal mélyebbre kerül. Csak több lesz rajta a gyökér, ami nagyobb ellenállóságot fog adni neki. Stabilabb is lesz.

A másik opció, hogy kiültetjük, de itt is vagy mélyebbre ültessük, vagy fektessük el a talajon vagy talajban, ahova legyökeresedhet!

Tápanyaggal javíthatunk rajta?

A paradicsom az első időkben nitrogénigényes, amikor a nagy zöldtömeget megneveli, de az éréshez például káliumra van szüksége. Emellett ráadásul a szár megerősödéséhez kalciumra is szüksége lesz.

Ezt lehet természetes úton összemorzsolt tojáshéjjal is megoldani, bár ez a lassúbb megoldás, de nem lehetetlen.

A paradicsom kifejezetten szereti, ha a szára is sok helyen legyökeresedik (fotó: Pixabay)

Ha gyors megoldást akarunk akkor plusz műtrágya formájában juttatjuk ki. Akár kalcium-nitrát formában.

Ha viszont már virágzott bent a palántanevelőben, de rendre eldobálta a virágokat (elrúgja a virágot szakszerűen), akkor ott a bór is fontos tápanyag lesz és érdemes mielőbb pótolni.

A relatív tápanyaghiányt az első időszakban nem feltétlenül vesszük észre, mert ameddig lehet, a növény korrigálni próbál. Ha relatív tápanyaghiány alakul ki, akkor SOS segítségnek a lombtrágyázást szoktam javasolni, mert esténként lombtrágyázva nagyon gyorsan helyreáll a növény tápanyagrendszere.

Ha még így is nagyon magas a paradicsomtő és nem bírja el magát?

Nagyon sok paradicsomfajta folytonnövő vagy féldeterminált. Egy féldetermináltnál házikerti szinten elég lehet futni hagyni a veteményesben, és úgy önmagát árnyékolva a termés is szépen beérik.

A folytonnövő fajtáknál viszont támrendszert mindig rakjunk a tövek mellé, mert muszáj lesz. A nagy bogyókat nevelők mellé is tegyünk, hogy a termés súlya alatt ne törjenek le a hajtások.

Itt is igaz az, hogy erőteljes szárrendszer kell a paradicsomhoz ahhoz, hogy a termés súlyát elbírja.

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Wuxal Boron Plus - A tökéletes terméskötődésért

2023. március 17. 06:34

Fenológiához igazított lombtrágyázás gyümölcsültetvényekben.

Debrecenben tudományos kísérlet igazolja a lombtrágyák termésnövelő hatását

2022. június 21. 09:49

Szépen sorolt a kukorica a Debreceni Egyetem Látóképi kísérleti telepén.

Kalászosok KompleX és nitrogén lombtrágyázása

2021. október 26. 07:07

Ilyen magas nitrogén- és NPK-árak mellett felértékelődnek a nitrogén és komplex hatóanyag-tartalmú lombtrágyák.

Tudok védekezni a paradicsombogyók csúcsrothadása ellen?

2023. június 30. 04:39

Minden évben megjelennek a paradicsombogyók alján elszórtan nagyméretű, több cm-es sötét foltok, szerencsére nem sok. Mik ezek, mi okozza, ehetők-e az ilyen termések? Tudok-e védekezni ellene?