Szükséges a rózsát rovarölő szerrel permetezni?

Agrofórum Online

Kell a kerti rózsát rovarölő szerrel permetezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A rózsának számos kártevője ismeretes, viszont kifejezetten nagy problémát, károkat ezek közül csak kevés okoz. A legelterjedtebb kártevő a rózsákon a nagy rózsa levéltetű, mely a rózsák kihajtását követően már a friss hajtásokat gyengítheti szívogatásával. A levéltetvek a rózsatöveken telelnek át, évente több nemzedéket hoznak létre, változó számban ugyan, de egész tenyészidőszakban megtalálhatók a rózsákon. A növényeken való tojás alakban telelésük miatt ellenük akár tavasszal vagy ősszel végzett olajos lemosó kezeléssel is védekezhetünk. A kihajtás után deltametin, cipermetrin vagy flonikamid hatóanyagokkal is érdemes kezelni a töveket jelenlétük esetében, hiszen nem csak szívogatással gyengítik a növényeket, mivel vírusterjesztő tulajdonságuk sem elhanyagolható.

Szintén gyakori kártevőnek számít a rózsa-pajzstetű, mely akár a kaliforniai pajzstetűvel együtt is károsíthat. A rózsa-pajzstetű jelenlétét jelzik a fás részeken látható apró, fehér színű kerek pajzsok. Évente egy nemzedéke van, tojás és imágó alakban telel át a károsítás helyén. A kaliforniai pajzstetű pajzsa általában sötétszürke, a nőstény pajzsa kör, a hímé pedig ovális, kissé megnyúlt. Évente két nemzedéke van, telelése lárva alakban történik. A növények gyengítése mellett akár a vírusok terjesztésében is szerepe lehet. Védekezni legkönnyebben olajtartalmú készítményekkel lehet a telelő alakok ellen végzett lemosó kezeléssel. A vegetációs időszakban a kelő lárvák ellen lehet csak hatékonyan védekezni kémiai kezeléssel.

A rózsakabóca száraz és meleg nyarakon szaporodik fel nagyobb mennyiségben, mely szembetűnő károkat tud okozni. A levél fonáki oldalán szívogatnak, ennek hatására a színi oldalon apró, kivilágosodó, szinte fehér foltok keletkeznek, melyek elszórtan az egész levélre kiterjedhetnek. Évente három nemzedéke van, első nemzedéke károsít a rózsán, majd az ősz elején újra visszarepül a rózsára. Tojás alakban telel át a rózsatöveken, melyből származó nemzedék május elejére fejlődik ki, majd pedig átrepülnek az alma- vagy birsfákra ahol a többi nemzedéke fejlődik ki. A rózsahajtások kora tavaszi metszésével pusztíthatók el leghatékonyabban telelő tojásai.

Senki ne vegyen permetező drónt!

2019. március 12. 13:47

A rendezetlen jogszabályi környezet miatt permetezési célra jelenleg tilos drónokat használni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – a társszervezetekkel egyetértésben – sürgeti a szükséges szabályozás megteremtését.

Miként permetezhetjük a virágzó kajszit monília ellen?

2024. március 18. 04:40

Szeretném megtudni, hogy hogyan permetezhetem le a virágzó kajszit monília ellen?

Miért nőttek apró, narancssárga foltok a mályvarózsa levelein?

2023. május 19. 07:24

Mi baja van a mályvarózsámnak? Levelein apró, narancssárga foltok nőttek, elég sűrűn. Gyógyítható? Képet mellékelek róla.

Mikor és mivel kell permetezni a diófát?

2022. október 10. 04:36

Mikor kell permetezni és pontosan mivel kell permetezni a diófát? Válaszukat előre is köszönöm!