Mi fúrja meg a paprika termését?

Agrofórum Online

Érdekes károsításra lettem figyelmes a paprikánál az elmúlt időszakban. A terméseken lyukak láthatók. Mi fúrja meg így a paprika termését?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött kép alapján a gyapottok-bagolylepke által okozott kártételre lehet következtetni. Sajnos e kártevőnek több tápnövénye van, melyek közé a paprika mellett, pl. a paradicsom, kukorica, sőt még a muskátli is hozzá tartozik. A gyapottok-bagolylepke hernyója a növények generatív részeinek kártevője, vagyis a virágokon, terméseken és magokon károsít. Jelentős szabadföldi kártevő, de paprika és paradicsom hajtatásában is képes számottevő kártételt okozni.

A kártevő hernyót ritkán lehet látni, hiszen az rejtőzködő életmódot folytat, így elsődlegesen csak kártétele, berágásának nyoma, a termések lyukas megjelenése vehető észre. Az első hernyók megjelenésére és a károsításra már júniusban vagy júliusban lehet számítani, de legnagyobb mértékben általában későbbi nemzedékei károsítanak a paprikán. Az augusztusra kifejlődött lárvák károsításának mértéke általában a legnagyobb házikerti körülmények között. Évente 2-3 nemzedéke van, utolsó nemzedéke a talajban, báb alakban képes áttelelni hazai körülmények között.

Kifúrt paprikabogyó (fotó: a kérdező felvétele)

A kémiai védekezést érdemes szexferomon-csapdázással időzíteni, a fogott egyedszám alapján a rajzáscsúcsot követőn kb. egy héttel pedig rovarölő szerrel permetezni. A csapdákat már májusban ki kell helyezni, majd egészen ősz elejéig követni jelenlétüket. A leghatékonyabban a tojásból kelő, még termésbe be nem rágott hernyók ellen tudunk védekezni a lárvák későbbi rejtett életmódja miatt. Az elhúzódó rajzás, az összeérő nemzedékek és az újonnan betelepülő lepkék miatt főként a nyár végi, ősz eleji időszakban kell a kémiai védekezést akár többször is ismételni.

A kontakt készítmények közül paprikában is felhasználható, kiskerti tulajdonosok számára is elérhető hatóanyagok pl. a lambda-cihalotrin, valamint a klórantraniliprol. Lehetőség van továbbá, csak a lepkék hernyói ellen hatásos Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki baktériumot tartalmazó hatóanyag felhasználására is, mely egy mikrobiológiai rovarölő készítmény, rövid élelmezés egészségügyi várakozási idővel.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Rézkészítmények a növényvédelemben

2024. április 2. 11:10

Ha a növényvédelem történetében tekintünk vissza, az egyik legrégebben ismert és alkalmazott hatóanyagcsoportot a réztartalmú szerek alkotják.

Szükséges permetezni nyáron a cseresznyét monília ellen?

2024. június 22. 09:17

Idős cseresznyefámon sok moníliás termés volt, és még sok ott is maradt. Ezek a múmiák nem szoktak lehullani, rajta telelnek. Ami aggódásra ad okot, hogy rajtuk a gomba világosbarna és szürkés színű gombatelepei láthatók. Nem lenne szükséges ellene permetezni a lombot még nyáron?

Biztos lehet a Zamir és a Mavrik hatékonyságában

2019. február 18. 09:17

Megállapítható, hogy a vizsgált kombinációkban történő kijuttatásuk nem jelent kockázatot a méhekre.

Mi okozza a balkonon nevelt paradicsom levelének foltosságát?

2019. augusztus 30. 10:12

H. Mária kérdése: Balkonon nevelt paradicsomjaim levelein furcsa elváltozásokat láttam, a levelei kivilágosodtak, fehéres apró foltok jelentek meg. Mi okozhatja?