24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Házikert

Az ecetmuslica elleni küzdelem érdekében a kutatók a rovarok sterilizálására összpontosítanak

Agrofórum Online

Paul Nelson megszokta, hogy harcban áll a pettyes szárnyú muslica nevezetű invazív ecetmuslica ellen (amely 2012 óta hazánkban is megtalálható), és amely az egyik évben az általa és csapata által vezetett gazdaságban a bogyós gyümölcsök több mint felét tönkretette. Az elmúlt években sikerült a veszteséget 5%-ra redukálniuk, ám ez igencsak munkaigényes és költséges volt.

Foltosszárnyú muslica kártétele, fotó: Dr. Aponyi Lajos

Ez egy olyan kártevő, amely ha nem vagy hajlandó időt szánni rá, átveszi az uralmat a gazdaságod felett – jelentette ki Nelson, az Untiedt’s vezető őstermelője.

Lehet, hogy egy napon Nelson és a többi gazda új eszközökkel gyarapodik majd az Észak-Karolinai Állami Egyetem kutatásainak köszönhetően, ahol azokat a rovarokat tanulmányozzák, amelyek a petéiket lerakva tönkreteszik a bogyós terméseket, és a becslések szerint több száz milliós veszteséget okoznak a termelőknek minden évben. A kutatók a „génvezérlés” elnevezésű koncepciót alkalmazva úgy módosították a rovarok DNS-ét, hogy a nőstény utódok sterilek legyenek, az általuk alkalmazott módszer pedig jelentősen csökkentette a populáció újraéledésének az esélyét.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban hétfőn közzétett eredmények alapján a kutatók azt tapasztalták, hogy ha az általuk módosított muslicák egyikét egy módosítatlan egyeddel pároztatták, akkor az utódok 99%-a megörökölte a terméketlenséget okozó tulajdonságot. A kutatók matematikai modellezés segítségével kimutatták, hogy ha minden négy nem-módosított egyed után elengednének egy módosított példányt, és ezt kéthetente megtennék, akkor körülbelül öt hónap alatt képesek lennének megsemmisíteni egy teljes populációt.

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Hogyan védekezzünk a foltosszárnyú muslica ellen?

2018. május 17. 06:50

V. Zsuzsanna kérdése: Rádióban hallottam, hogy nemrég egy új muslicafaj jelent meg az országban, aminek jelentős a kártétele. Milyen gyümölcsöket támad, mit tehetek?

Négy új bogyósgyümölcs-fajta került forgalomba

2024. február 19. 12:40

A BerryWorld 30 éves fennállását 4 új bogyósgyümölcs-fajtával ünnepli.

A bogyósok gyomszabályozásáról összefoglalóan

2019. március 15. 13:16

A bogyós ültetvényekben előforduló gyomnövények bemutatását követően a cikkben a telepítés előtti mechanikai és vegyszeres gyomirtás részleteit, illetve az arotechnikai, mechanikai védekezés lehetőségeit ismerhetik meg, majd ezt követi az egyes bogyós kultúrák gyomszabályozásának ismertetése.

A téli hónapok vitaminforrása, a josta

2023. november 30. 17:10

A josta vagy más néven ribiszkeköszméte évtizedek óta ismert a bogyós gyümölcsökkel foglalkozó kertészek számára. Természetes rügymutációval, vagy nemesítéssel jött létre ez a különleges cserje. Vajon miért annyira ritka a hazai termesztésben? A következőekben erre a kérdésre próbálunk választ találni.