Mivel télen nem minden madarunk vonul el melegebb tájakra, így időszerű lehet a madáretetéssel is foglalkozni.
Az itt maradó madarak mellett természetesen Északról is érkeznek nálunk telelő madarak. A madarak megfigyelése és etetése a kisgyermekeknek is egy érdekes feladat, így minden kertbarátot csak bíztatni tudok, hogy szoktassa oda a madarakat a kertjébe!
Az sem mindegy, hogyan etetjük a madarakat, így ezen a listán fogunk sorba menni az MME ajánlása szerint. Az interneten sok információ kering, de nagyon sok a félrevezető, így hiteles forrásként ebben a témában is a MME – Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületet érdemes követni.
Alapvető tudnivalók madáretetésről
Alapvető tudnivaló, hogy a természet úgy alkotta meg a szabályait, hogy harmonikusan működnek, és ez a madarak világában sincs másképp. A madarakat amúgy nem kellene etetni, ha természetesebb életkörülmények lennének manapság. A madarak gond nélkül továbbrepülnek, ha egy terület táplálékbázisa megcsappan, emiatt nem kellene aggódjunk.
Ha mégis etetnénk és odaszoktatnánk magunkhoz a madarakat, akkor az első tartós fagyoktól március második feléig tart nagyjából az etetési időszak.
Fekete napraforgó, némi gyümölcs és állati zsiradék elegendő a madáretetéshez, nem kell több ezer forintos csilivili etetőben és magkeverékekben gondolkodni.
Ha már viszont a gyümölcsöket említettem, ez nem narancsot és banánt jelent, hanem almát és természetben szedhető bogyókat inkább!
Etető mellé itatóról is gondoskodni kell
A téli madáritató nagyon vonzó a madarak számára, sokkal érdekesebb lehet, mint maga az etető.
Amire a költési időszakban is figyelni kell
Ritkán említett, de annál fontosabb dolog: a költési időszakban már semmiképp se etessük a madarakat, mert a kis fiókák nem képesek megemészteni a magkeverékeket és tömeges pusztulásukhoz fog vezetni a jószándékkal kikövezett út is.
Nem az etetés a cél!
Most, hogy az alapvető etetési kérdéseket összefoglaltam, maradt a végére még egy fontos információ, melyet sokan tévesen közelítenek meg.
A madaraknál az etetéssel nem az a cél, hogy életben tartsuk őket, hanem az, hogy magunkhoz közelebb csalogassuk!