Hogyan teleltessük a cserépben nevelt szamócát?

Agrofórum Online

A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: hogyan teleltessem a cserépben nevelt szamócát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Manapság egyre népszerűbbnek és elterjedtebbnek számít a szamóca konténerben, edényben, függőcserépben való nevelése. A növény kompaktabb növekedése lehetővé teszi ugyanis, hogy kisebb helyen, akár erkélyen, balkonon, így meglévő kert nélkül is élvezhessük ízletes terméseit. A legjobban, a folyton termő szamócák alkalmasak balkonon való termesztéshez, melyekről egészen hosszú ideig, még ősszel, akár októberig is szüretelhetők a termések. A rendszeres öntözés, tápanyagok kijuttatása, indák eltávolítása mellett, azonban e tövek téli hidegtől való védelméről sem szabad elfelejtkezni.

Kertünkben, szabadföldi körülmények között nevelt társaik külön teleltetést ugyan nem igényelnek, a téli hideg körülményeket ott is jól átvészelik, viszont edényben nevelt szamócáink gyökereit a fagyos időjárástól ajánlatos megvédeni. Késő ősszel tehát, még a tartós reggeli fagyok beállta előtt célszerű lehet a növényeket teleltetni.

A konténeres szamóca teleltetése nem nehéz feladat, akár egy hűvösebb helyiségben, ablakos garázsban is véghez vihető, de ez akár szabad körülmények között is megoldható. A legfontosabb az, hogy a növény gyökereit óvjuk, hiszen az edényben gyorsabban járja át a hideg, fokozottabban veszélyezteti a fagy. Ajánlatos tehát akár benti körülmények között, hidegben, de fagymentesen tartani a növényeket, vagy akár a szabadban takarással védeni meg gyökérzetüket. A takarás történhet növényi anyaggal, szalmával, de pl. újságpapírral egyaránt.

A kerttel rendelkezők számára lehetőség van arra is, hogy cserepével együtt a talajba ássák le a növényeket, majd tövi részüket takarják csak kisebb rétegben szalmával vagy mulccsal. A benti tárolás során érdemes továbbá mérsékelt öntözéséről is gondoskodni, túlöntözését viszont kerülni kell!

Meleg körülmények között való átteleltetése sem ajánlatos, hiszen ilyen feltételek mellett nyugalmi állapota nem teljesül a növénynek. Tél vége felé, a fagyok elmúltával a növények újra kihelyezhetők a szabadba, viszont ajánlatos eleinte a növényt kicsit szoktatni a megváltozott körülményekhez.

Kiheverheti a páfrányfenyő a tavaszi fagy okozta károkat?

2023. május 26. 04:36

A Ginkgo biloba fám tünetei olyanok, mint egy 2020-ban feltett kérdésnél: levélkezdemények zsugorodtak és barnultak. Akkor a szaktanácsadójuk a tavaszi fagyot vélte okként. A kérdésem az, hogy a fák kiheverhetik-e ezt az elváltozást? Nagyon félek, hogy a gyönyörű 30 éves fám elpusztul, ezért kérdezem, mi lett azzal a fával, mire számíthatok?

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

Miért hullottak le a naspolya virágbimbói, és miért vörösek a levelei?

2023. május 10. 10:12

Az egyéves naspolyafám tavaly 3 virágot és termést hozott. Az idén húsznál is több bimbót számoltam meg, de 2-3 nap leforgása alatt az összes lehullott (nem volt fagy). Mi lehet ennek az oka? Néhány levél pirosas színű. Ez természetes? Az egyik hajtást pedig mintha megrágta volna valamilyen kártevő.

Márciusban visszatérnek a fagyok, vagy bátrabban tervezhetnek a gazdák?

2024. február 23. 10:40

Megtréfál-e bennünket a március, jönnek-e még fagyok a sokszor tavaszias időt hozó február után? Ezek a kérdések alighanem sok gazdát érdekelnek, és úgy tűnik, megvannak a válaszok is.