Házikert

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

Agrofórum Online

Ez a téma szinte kimeríthetetlen: az angolpázsit rajongóknál ugyanúgy, mint az egyéb gyepek esetében. A kánikula minden térségben, minden talajon ugyanúgy megviselheti a gyepet, ha nem kap megfelelő ápolást. Többek között.

Hála a mikorrhiza gombáknak a gyep alatt is egy hatalmas életközösség van, mely egy jól működő szimbiotikus rendszer. Ez a gombaféle segíti a gyepet: tápanyagok felvételével vagy átalakításával, de még a toxikus anyagok ellen is jó hatással van.

Tehát a gyep, mint olyan, nem csak a fűfélék közössége, mert ugyanúgy egy nagyszabású produkció, mint a kert egyéb részei. Azért van általában viszont gond vele, mert

  • nem megfelelő fűfélékből állt a keverék, amit kiszórtunk;
  • nincs megfelelően tápanyagozva;
  • nincs időben gyepszellőztetve, hengerezve;
  • nem megfelelő a fűnyírás.

És ez a lista még folytatódhatna tovább, de talán, ha ezen a téren rendet rakunk, akkor máris nagy lépést tettünk a stressztűrő gyep felé.

Magnézium-szulfát és a gyep szárazságtűrése

Sok évnyi tapasztalat, hogy a gyepre használva már kora tavasztól egészen késő őszig tápanyag-utánpótlásként a magnézium-szulfátot, az nagyban javítja a gyep szárazságtűrését. Éveken át kísérleteztünk ezzel, ráadásul homoktalajon, és ahol használtuk, ott sokkal tovább maradt öntözés nélkül zöld a pázsit, mint ahol egy kerten belül nem használtuk.

Egy családi ház kertjébe, ahol sokat szaladgálnak a gyerekek, oda taposástűrő fűmagkeverék javasolt (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/babington-társasjáték-aktív-pihenés-1441535/)

A tápanyagozás mellett egyéb tényezők is fontosak

A tápanyagozás csak egy, mert a huminsavak vagy a fent már említett gombakapcsolatok is fontosak a gyepalkotó növényeknek. Ráadásul olyat is kipróbáltunk, és kiválóan bevált, hogy a már érett komposztunkat tele szerves trágyával egy zsákba beletöltöttük, majd az esővizes hordóba beleengedtük és hagytuk kiázni belőle a jótékony anyagokat, majd ezt nemes egyszerűséggel kiöntöztük a területre.

Megfelelő növényösszetétel

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, pedig viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.

A szárazságtűrő keverék talán most az, amit mindenhova lehetne javasolni, hiszen messze egyre fontosabb az, hogy az értékes vizet hova használjuk fel. De a napos kertre való keverékek is hasonlóak, és nem véletlen találták ki összetételében az árnyékos kert, vagy akár a sportpálya keverékeket.

Egy családi ház kertjébe például, ahol sokat szaladgálnak a gyerekek, kitett is a kert a nap szempontjából, oda egyértelműen egy sport- vagy taposástűrő keverék javasolt.

Ilyen esetekben a fűfélék aránya tér el, és akár a teljes összetétel is, hogy megfelelő gyep legyen a végeredmény.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Miért nem képez fejet a karfiol?

2022. december 7. 04:36

Évek óta próbálkozom karfiolt termeszteni kertemben, de sajnos sikertelenül. A növények ugyanis nem fejesednek. Miért nem képez fejet a karfiol?

Hiába a jó vöröshagymafajta és az öntözés, ha nincs tápanyag

2024. június 25. 10:10

Aktuális az áttelelő vöröshagyma talaj-előkészítése és trágyázása. A megfelelő technológia használata a nagy termés alapja.

Milyen anyagok lennének szükségesek a tuják öntözővízébe?

2023. július 28. 04:39

Több száz tujám van, jó állapotban, keserűsó oldattal is öntözöm őket. Van egy professzionális öntözőrendszerem, amihez van egy szabályozható tápanyagadagoló is. Mindig öntöztem a tujákat, de idén változtattam a módszeren: minden egyes tő teljes lombját lefürdetem, az öntözővízbe Ferticare-t és keserűsót adagolok, ez volt a gyakorlat. Kérdésem: a fürdető- és öntözővízbe milyen anyagok lennének megfelelőek, és lehet-e ahhoz rovarölő szert keverni?

Nagy mennyiségű tápanyagpótlás vetés után?

2022. szeptember 13. 10:37

A gyenge termés, a drága inputanyagok kikényszerítik, hogy egyre több tápanyagot már állományba tegyünk ki.