Érdemes a fák törzsét fehérre meszelni? Hogyan kell elkészíteni az oldatot hozzá?

Agrofórum Online

Szeretném kérdezni, hogy a mésztejet a törzs meszeléséhez pontosan milyen mészből kell készíteni? A pontos eljárás (vízzel hígítás) is érdekelne. Köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák, de a díszfák esetében egyaránt, a törzs fehérre meszelése gyakran alkalmazott eljárásnak mondható, mely nemcsak a fagy ellen véd, hanem több vonatkozásban is pozitív hatással rendelkezik. A törzset elsősorban fehérre meszeléssel védhetjük meg a rajtuk kialakuló fagyási sérülések, fagylécek ellen. A fehér szín segít abban, hogy az eredetileg sötét színű törzs napsütéses időjárás esetében se melegedjen fel gyorsan és túlzottan, fényvisszaverő tulajdonságának köszönhetően. A fehérre festés által a hirtelen felmelegedés, majd pedig nagyobb mértékű gyors lehűlés elkerülhető, ezáltal a törzsben létrejövő hőingadozástól bekövetkező felrepedés, így a fagylécek kialakulása kivédhető.

A törzs meszelése, kisebb mértékben ugyan, de a tavaszi fagyoktól is óvhatja gyümölcsfáink virágait, hiszen a fehér törzsű fák valamivel később hajtanak csak ki, törzsük lassabb felmelegedése miatt nedvkeringésük is kissé később indul csak meg. Növényvédelmi vonatkozásból sem tekinthető hátrányosnak a fák meszelése, hiszen a metszés során kialakult sérülések, valamint rákos sebek is kezelhetők mésszel. A törzsön megtapadt esetleges kórokozó képletek, illetve kártevők e folyamat által ugyancsak hatékonyan gyéríthetők.

A meszelést nem érdemes túl hamar elvégezni, ajánlatos ezzel megvárni az őszi időszak végét, a lemosó kezelés elvégzését, hiszen a túl korán végzett meszezés akár annak korai lemosódásához is vezethet. A festésre olyan időszakot válasszunk, mely csapadékmentes, hiszen ezzel biztosítható a mész teljes mértékű megszáradása. Festéshez oltott mészből kb. 5-8%-os mésztejet kell kikeverni víz segítségével. Fontos, hogy ne keverjünk ennél sűrűbb oldatot, hiszen a vastag réteg alkalmas lehet a kártevők későbbi megbújására, felszaporodására is! A mésszel való munkálatok során védőruházatot kell viselni, hiszen a kalcium-hidroxid bőrünket erősen irritálhatja. A meszet egy vagy akár két rétegben is fel lehet vinni a fák törzsére, amennyiben időnk és türelmünk engedi. A felhordáshoz gyökérkefe használatát érdemes előnyben részesíteni, mely a lebomló kérget is leszedi, valamint az esetlegesen megbújó kártevőket is felfedi.

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.

Péntek hajnalban több helyen süllyedt 0 fok alá a hőmérséklet

2023. április 28. 11:54

Péntek hajnalban több helyen süllyedt 0 Celsius-fok közelébe vagy az alá a hőmérséklet, a Nógrád vármegyei Zabarban kerekítve mínusz 4 fokot mértek.

Akár talajmenti fagy is jöhet - drasztikus időjárás-változás

2019. május 3. 10:27

Már az elmúlt tíz nap esői is számottevően csökkentették a szárazságot az ország aszállyal jobban sújtott, keleti felén, és az aranyat érő csapadéknak az előttünk álló héten is jelentős utánpótlása ígérkezik. Ezzel együtt vasárnaptól átmeneti lehűlés is érkezik.

A tél nem viccel

2021. február 16. 13:14

Február közepe van és a tél eddigi legdurvább fagyhullámát éljük át a napokban. Ez nem csak ránk, gazdálkodókra igaz, hanem a szántóföldeken a tél viszontagságainak kitett szántóföldi növénykultúrákra is. A hótakaró elolvadása után több kultúra esetében láthatóak a téli fagy okozta károsodások.