Még a tél előtt kiültethetem a cserépből a krizantémokat a kertbe, vagy már csak tavasszal?

Agrofórum Online

Mennyire télállók a krizantémok? Vettem különleges virágú cserepes krizantémokat a napokban, és bizonytalan vagyok, hogy most ősszel kiültethetem-e azokat, anélkül, hogy elfagynának télen. Mikor ültessem ki, még tél előtt vagy tavasszal?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Kérdésére nem tudok biztos és minden körülményre érvényes választ adni. A télállóságot, azaz a növények fagytűrését számos tényező befolyásolja.

Vannak évelő, télálló krizantémfajták, melyek védett helyen, vagy bizonyos védettség mellett több évig is elélnek a szabadban.

Számos fajta nem tűri el a fagyot, ha ezeket kiülteti, az első fagyos éjszaka után elpusztulnak. Amennyiben rendelkezik 5-15 °C-os világos helyiséggel, ezek ott lombos állapotban eltöltik a téli hónapokat.

A zöld hajtású krizantém nem bírja a fagyot.

A fagy mértéke, erőssége és tartóssága is döntő a károsításban. A tartósan -8 és -10 °C-os vagy ez alatti hideg, amikor a talaj is felveszi ezt a hőmérsékletet, már a krizantém tövét, az ott fejlődő rügyeket és a gyökérzetét is károsíthatja.

A fagytűrő fajták között is csak azok a növények állják a fagyot, melyek tövénél a vesszők kellően befásodtak, víztartalmuk lecsökkent. Az ilyen állapotot a nyár végi, őszi ápolási gyakorlat befolyásolja elsősorban. Gyakori öntözések, és tápoldatozások, magas nitrogén-adagolások, amikkel a minél nagyobb lomb növekedését stimulálják, a fagyokkal szembeni ellenállóságot csökkentik.

A hideggel szembeni ellenállóság alapja a fejlett gyökérrendszer is, és a fagyok előtti begyökeresedés. Az október végi kiültetésnél már az új helyén, a hideg talajban, nem valószínű, hogy a begyökeresedés megtörténik, ami a kifagyás esélyét szintén növeli.

Megújult tő új hajtásokkal

A megvásárolt, és kiültetésre szánt töveket nézze át, hogy a bokrok tövi részén kellően fásak-e a vesszők, erős, dús-e a gyökerük! Ha igen, tápanyaggal feldúsított gödörbe helyezze a növényt, gyökerét lazán elrendezve. Elvirágzás után a virágokat érdemes levágni a száraikról. A hajtásokat csak akkor javaslom lemetszeni a tőről néhány cm-es csonk meghagyásával, ha már levelei, hajtásai elszáradtak, hiszen akkor már nem folytatnak anyagcserét, nem táplálják a tövet. Friss, őszi ültetésnél a tövek falevelekkel vagy fátyolfóliával történő takarása ajánlott.

Amennyiben bizonytalan az őszi kiültetést illetően, és rendelkezik fagymentes, 5-15 °C-os, világos teleltetési lehetősséggel otthonában, helyezze el ott az új növényeket. Ez a megoldás a biztos, és a növény is meg fogja hálálni. Tavasszal majd néhány napos szoktatás után április végén lehet kihelyezni a töveket végleges helyükre.

Sokan erkélyen, teraszon teleltetik a cserepes virágokat. A falhoz húzott növényeket a falon keresztül, lakásból kisugárzó meleg támogatja, bár ez a belülről történő fűtés is csak enyhe fagyokban elegendő. Ilyen helyeken a cserepekben lévő föld átfagyását kell megelőzni, hőszigetelő lapra helyezéssel és a cserepek hőszigetelő csomagolásával. Fontos, hogy a szigetelőanyag ne vizesedjen át, és szellőzzön, légátjárhatósága biztosítva legyen.

Mitől barnulnak a babérmeggy levelei?

2023. február 18. 10:36

Kérném szíves segítségüket, mert az eddig nagyon szép babérmeggyem levelei barnulni kezdtek, és egy-két hét alatt a képen látható állapotba került. Mi okozhatta az elváltozást?

A monília mellett másra is készülnünk kell

2025. március 25. 10:00

A meggy hosszabban virágzik, nehezebb helyzetben van. Ugyanis ez kedvez a moníliának, mert hosszabb ideig talál fertőzésre alkalmas virágrészt.

Hogyan lehet megvédeni a teraszon teleltetett növényeket a téli fagy károsításától?

2021. január 22. 12:30

A fagy károsító hatása elleni védelem a növények kiválasztásával, vásárlásával kezdődik. A globalizáció kedvező hatása miatt az emberek többsége szemmel, gyakran hirtelen ötlettől vezérelve vásárol. Egyre több, nálunk melegebb éghajlatról származó új, még ismeretlen növényfajt árusítanak a kereskedelemben, melyek a hazai téli szabadföldi viszonyokat csak valamilyen védelemmel vészelik át károsodás nélkül.

A téli hónapok hideghatása a gyümölcsfáinkra 

2024. február 13. 14:10

Az utóbbi évek megfigyelései alapján kijelenthetjük, hogy egyre jobban csökken a téli fagyos napok száma. Idén februárban a melegrekord is megdőlt (Szeged, 20,2 ℃).