Miként védekezzek a dióburok-fúrólégy ellen?

Agrofórum Online

Nagyméretű lombkoronával rendelkező, 110 éves diófám alatt két zsák mészhidrátot terítettem szét, melyet be is locsoltam. Jó ötlet volt? Van-e hatása a dióburok-fúrólégy ellen? Miként védekezzek egyébként a kártevő ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező! 

Hazánkban sajnos jó pár éve jelenlévő kártevőnek számít már a dióburok-fúrólégy. Az ellene való védekezés főként házikerti körülmények között, nagy mérettel rendelkező és idősebb fák esetében nehézkesnek mondható feladatnak bizonyul. A dióburok-fúrólégy egy egynemzedékes kártevő, melynek lárvái okozzák a kártételt a burokban történő táplálkozásuk során, így a termések megfeketedésével. Táplálkozásuk végeztével a lárvák a talajba húzódnak, majd pedig ott, báb állapotban telelnek át. A fák koronája alá kijuttatott oltott mésszel való védekezés állítólagos sikerességéről már én is olvastam az interneten. Az eljárás sikere azonban megkérdőjelezendő, hiszen a mész, ha maró hatásának köszönhetően pusztítja is a dióburok-fúrólégy telelő alakjait, az csak akkor érhető el, ha az valójában érintkezett a kártevővel.

A mészhidrát alapjaiban véve a növényvédelemben használatos vegyületnek tekinthető, hiszen a törzseket ezzel fehérre festve védekeznek a fagylécek kialakulása ellen. Nagy mennyiségben azonban a talajba juttatva annak akár súlyos mértékű lúgosodását okozhatja, illetve maró hatása által, a gyökerekkel érintkezve azok megégése is bekövetkezhet. Hosszútávú, minden évben való rendszeres alkalmazása tehát kifejezetten káros eljárásnak tekinthető.

A kémiai védekezés, vagyis a permetezés a kifejlett alakok ellen irányul, viszont a fa jelentős mérete miatt ez aligha bizonyul kivitelezhetőnek, így más eljárásra érdemes hagyatkozni ebben az esetben. A nagyobb mennyiségben kihelyezett csapdák sem gyéríthetik a dióburok-fúrólégy kifejlett alakjait a hatalmas fák esetében, hiszen számos csapdát kellene elhelyezni, a korona fentebb lévő részeire is kellene belőlük kirakni. A következő évi fertőzést ugyan nem csökkenti még, de az utána következő évre lehet hatással az, ha a fa koronája alatti talajrészt letakarjuk, pl. ponyvával. Ezzel az agrotechnikai védekezéssel akadályozzuk meg, hogy a lárvák a talajba húzódjanak bábozódni, így ugyanis a lehulló termések és nyüvek is összegyűjthetők és megsemmisíthetők.

Gyümölcstermesztés: a korai virágzás és a késői fagyok kombinációja jelenti a legnagyobb veszélyt

2025. január 14. 11:10

A gyümölcstermesztés a melegebb éghajlat miatt magasabb területekre tolódik, azonban ezek a területek is ki vannak téve a késői fagyok veszélyének.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Ezüstös fagyalok – támad a  fagyaltripsz

2023. december 4. 11:10

Magyarországon a fagyal az egyik kedvelt sövényként ültetett cserje. Jó térelválasztó, egyben díszítő funkciót is betölt. Nyírott állományai a parkokban, utak mentén vagy magánkertek szegélyén egyaránt megtalálhatók.

Milyen készítmény alkalmas lemosó permetezésre?

2023. március 18. 04:36

A felsorolt szerek közül melyiket használhatom lemosó permetezésre gyümölcsfákhoz (birs, körte, szilva, meggy)? Ezek vannak itthon: Alfa Solo; Bordómix DG; Meteor rézoxiklorid; Champion WG. Rézhidroxid; Rézoxiklorid 50 WP. Ha valami hatékonyabbat tudnak ajánlani azt is szívesen venném.