Mikor kell elvetni a díszkáposzta magjait?

Agrofórum Online

Jövő ősszel szeretnék díszkáposztát ültetni a kertembe. Mikor kell ehhez elvetni a magjait?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A díszkáposzta egy meglehetősen mutatós, egyre nagyobb mértékben terjedő, őszi időszakban díszítő növényfajunk. Különlegessége nemcsak abban rejlik, hogy feltűnőségével kertünk ékesítő növénye lehet, hanem a hideget is jól viseli, így a melegkedvelő egynyári dísznövényeink pusztulása után is színt hozhat kertjeinkbe. Mutatósságuk a színes, vagyis fehéres, lilás, rózsaszínes és szürkészöld megjelenésű levélszíneik mellett, fodros levélszélüknek egyaránt köszönhető.

Nemcsak virágágyásunkban, hanem edényekben nevelve, cserepekben is kiválóan mutat. Hidegtűrő képességének köszönhetően akár tavaszig is fennmaradhatnak kertjeinkben, csak erős hideg hatására kell számítanunk pusztulásukra. A termesztett, közönséges káposztához hasonlóan szintén ehető fajnak tekinthető, viszont zárt fejet a díszfajták csak ritkán képeznek. Sok gondozást nevelésük folyamán nem igényelnek, kevesebb ápolás mellett is szépen fejlődnek. Legszebb színű leveleit azonban árnyékos körülmények között fejleszti, valamint mérsékelt, 8-12 Celsius-fok közötti hőmérsékleten. Talajban nem kifejezetten válogat, valamint víz- és tápanyagigénye is közepes.

A díszkáposzta magról könnyen szaporítható növényfaj, melynek vetését érdemes májusban vagy júniusban elvégezni, hiszen a meleg időjárás hatására a későbbiekben a növény hamar magszárba mehet. Az elvetett magoknak mérsékelt melegre (15 fok) van szükségük a keléshez, melyen 6-8 nap alatt bújnak ki a kis növények. A vetés után kb. egy héttel érdemes a növényeket tűzdelni, vagyis egyesével cserepekbe ültetni. Ekkor már a fejlődéshez 10-12 fokos hőmérséklet elegendő, magasabb hőmérsékleten tartva ugyanis megnyúlnak a növények. A palánták kb. szeptemberre érik el a kiültetésre alkalmas állapotot, de szeptember végénél hamarabb nem érdemes kiültetni őket, hiszen az időjárás ekkor már mérsékeltebb, valamint az egynyáriak lekerülésük után szabad helyet is adnak ültetésüknek. Gyökeresedésüket rendszeres öntözéssel segíthetjük elő, amit a fagyok beálltáig száraz időjárás esetén érdemes végezni.

Kiemelt kép: Pixabay

Érdemes kukorica helyett napraforgót vetni?

2023. november 7. 15:40

A jobb szárazságtűrése és a magasabb felvásárlási ára miatt sokak számára vonzó lehet kukorica helyett napraforgót vetni, ám ennek a kultúrának is bőven akadnak megfontolandó nehézségei.

Hozza ki a hibridkalászosokból a maximumot!

2022. augusztus 29. 12:29

A jelenlegi bizonytalan termesztési környezetben még inkább felértékelődik a termésbiztonság.

Gyökérzöldségfélék fejlődési rendellenességei (I.)

2019. október 3. 13:05

A növénytermesztésben gyakran tapasztalható sekély talajművelés - aminek egyes években következménye a súlyos belvízhelyzet is - a zöldségfélék közül leginkább a gyökérzöldségeket sújtja.

Enyhén csökkentették a francia búza termésbesorolását

2023. május 7. 08:39

A francia búza állapota a május 1-je előtti héten romlott, míg a kukorica vetése továbbra is jóval elmarad az átlagtól - közölte a FranceAgriMer mezőgazdasági hivatal pénteken.