Házikert

Menthetők-e a smaragd tuják?

Agrofórum Online

Sokan nincsenek tisztában vele, miért pusztulnak ki manapság az évtizedekig szépen fejlődő smaragd tuják a kertekből.

A tuják sokáig a legnépszerűbb sövénynövénynek számítottak a hazai kertekben. Ültettük otthon, a telken, vittünk a nagymamának. Úgy tartottuk, hogy öntözni, tápoldatozni, permetezni, még metszeni sem kell.

Aztán valami megváltozott, elpusztult egy, aztán még egy, már a következőnek is barnultak a levelei, mi pedig minden tőlünk telhetőt megpróbáltunk, hogy a valaha volt szépséges tujasorunkat életben tartsuk, de hiába. Mégis mi változott?

A választ sok helyen olvashattuk már: az éghajlat változott meg drámaian, amit nehezen viselnek a smaragd tuják: csökkent a levegő páratartalma, kevesebb a csapadék, szélsőségesebbek a nyári melegek. Emiatt az eddig igénytelennek tartott tujákat egyre több környezeti stressz éri, ami már önmagában a pusztulásukhoz vezethet. 

A védekezőképességük is csökken, könnyen megfertőződnek különféle megbetegedésekkel. Egyszerre támadja őket többféle gombakórokozó, amelyek közül a leggyakoribb a főleg a fiatal növényekre veszélyes, tavaszi didimaszcellás pikkelylevél-barnulás, illetve az őszi kabatíniás hajtás- és ágpusztulás, valamint rovarkártevők, mint a tuja-teknőspajzstetű, borókaszú, díszbogarak.

A védekezésnek is megvannak a maga korlátai. A környezeti stresszfaktorok egy részét trágyázással, tápanyag-utánpótlással, rendszeres öntözéssel ki tudjuk iktatni, de például a túl alacsony páratartalmat nem tudjuk egész nyáron át kompenzálni.

A gombafélék ellen permetezhetünk különféle gombaölőkkel, illetve a beteg hajtásokat eltávolíthatjuk, az említett rovarok egy része ellen viszont nagyon nehéz a védekezés, mivel például a boróka-tarkadíszbogár esetében kizárólag a rajzó egyedek ellen hatásos, a fában megbúvó lárvák ellen nem.

Sajnos az elmúlt évek tapasztalatai alapján fel kell készülni arra, hogy fokozatosan le kell cserélnünk a tujákat más növényfajokra, amelyek jobban viselik a megváltozott klímát.

Lassan bár, de nagyra növő és jól formálható faj a tiszafa; a korallberkenye csodás színes leveleivel díszít; a babérmeggy sűrű lombozatú, gyorsan növő, könnyen alakítható növény; de választhatjuk a rakétaborókát, ezüstfát, vagy a lombhullatók közül a mogyorót, orgonát vagy a somot. De ezeken kívül is rengeteg lehetőségünk van.

Egy-két könnycseppet elmorzsolva engedjük hát el a smaragd tujákat, és adjunk teret más, ellenállóbb, helyénvalóbb, talán szebb növényeknek is. Van miből választani – hiszen van élet a tuján túl.

(Fotó: Manu_H/Pixabay)

Csicsóka: fenntartható megoldás a kertben és a tányéron

2025. április 8. 11:10

Ez a rendkívül szívós, kevés gondozást igénylő gumós növény nemcsak ellenáll a szárazságnak és a szegényes talajviszonyoknak, hanem jelentős egészségügyi és környezeti előnyökkel is bír.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Kerttervezés: hány növény kell egy négyzetméterre?

2025. április 7. 05:40

Egy új ágyásnak a kialakításánál a sor- és tőtávolság meghatározásánál mindig a növény végső mérete a mérvadó.

Támogatni kell a gazdákat az éghajlatváltozás megfelelő kezeléséhez

2019. szeptember 25. 11:35

Nagy István arra tett javaslatot, hogy ne engedjenek Európán kívülről behozni olyan termékeket, amelyek előállítása nagy mértékben elősegíti a klímaváltozás negatív hatásait.

Egyre nagyobb kockázatot jelent a szárazság! - Szárazságtűrő növények és aszálytérkép jelenthetik a megoldást

2019. április 23. 06:48

Az utóbbi években az éghajlatváltozásnak is köszönhetően az időjárásunkban a szélsőségek dominálnak: a klímaváltozás miatt vannak kifejezetten csapadékos időszakok, azonban emellett a rendkívül száraz évek előfordulásának valószínűsége is nőtt.

A globális felmelegedés egyre több extrém zivatart hozhat

2021. április 3. 12:13

Egyes régiókban a hőmérséklet-emelkedés jobban befolyásolja a rövid ideig tartó, erős esőzések szélsőségeit, mint a légköri nedvesség növekedése önmagában.

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.