Növényvédelem
Fizetett tartalom

Generációváltás a drónos növényvédelemben – DJI Agras T25 és T50

KITE Zrt.

A permeteződrónok hatalmas fejlődésen mentek keresztül az elmúlt időben. A jól bevált DJI Agras T10-es és T30-as modell után bevezetésre kerül az új T25-ös és T50-es modell. Ezeket az európai piacra érkező drónokat 2022-ben mutatták be Kínában, és azóta is nagy népszerűségnek örvendenek.

Fejlődtek a biztonsági és kezelési funkciók, melyek könnyebb kezelhetőséget tesznek lehetővé. Teljesen új, változtatható cseppméret-kibocsátásra képes szórófejjel rendelkeznek, valamint magyar nyelvű kezelési felülettel használhatók. Az energiahatékonyság és a repülési képességek tovább finomodtak.

Megjelent a felvételezési képesség, mint szériafelszereltség a permeteződrónok eszköztárában. Megnövelt méretű és felbontású távirányító és munkakamera teszi komfortossá a munkavégzést.

Nézzük meg pontosan, hogy milyen műszaki újdonságokkal rendelkeznek ezek a modellek.

Váz

Mindkét új eszköz négykaros megoldással rendelkezik, mellyel gyorsabb lesz az eszköz telepítése és karbantartása. A DJI Agras T50-es esetében egy-egy karon két forgószárny pár helyezkedik el egymás fölött, így összesen nyolc forgószárny párral rendelkezik. Ez a megoldás tovább javítja a növényvédelmi hatékonyságot. A folyadéktartály és szóróberendezés közötti csere gyorsabb, mint korábban.

Szórórendszer

A legfontosabb technikai újdonság a vadonatúj szórórendszer. A T50-es és T25-ös már nem hidraulikus cseppképzési rendszerrel rendelkezik, hanem a CDA technológiát, azaz a szabályozott cseppképzési szisztémát alkalmazza. A technológia nem új, de bevezetésével nemcsak a cseppeloszlás, hanem a cseppfedés is javul. A szórórendszer mágnesszelepe is megújul csepegésmentessé válik a rendszer. A cseppméretet menet közben is szabályozhatjuk az igényeknek és a feladatnak megfelelően.

Kapacitás

A T50-es modell 40 literes tartállyal, a T25-ös modell 20 literes kapacitással érkezik. Granulátumszóró berendezésük 50 és 25 kilogrammos kapacitású. A gyári adatok alapján a T50-es drón területteljesítménye ideális körülmények esetén max. 20 ha/óra. Ez az érték a T25-ös modell esetében 14 ha/óra. Azonban fontos figyelembe venni, hogy a valós területteljesítményt több tényező is befolyásolhatja.

Akkumulátor

Növekedett az akkumulátorkapacitás, a korábbi 29 Ah helyett 30 Ah lesz a kapacitása a T50-es modell esetében, valamint a drón energiahatékonysága is javult. Mivel az akkumulátortechnológiában jelenleg nincs olyan gyors léptékű fejlődés, ezért a gyártó az energiahatékonyság javítására fektette a hangsúlyt.

Szivattyú

A T30-as modell szivattyúja érzékeny volt az üzemeltetési körülményekre. Fontos volt a megfelelő tisztítás a szivattyú élettartamának fenntartása érdekében. Az új Agras drón szivattyúja más módon, mágneses meghajtás elvén juttatja ki az oldatot.

A növényvédő szer nem érintkezik fizikailag a meghajtóegységgel. Ezáltal nemcsak a kijuttatott mennyiség növekszik a duplájára (16 l/min a korábbi 8 l/min helyett), de a karbantartási igény is redukálódik, a szivattyú tartóssága is várhatóan növekszik.

További műszaki újdonságok

Új távirányító, új nagy felbontású munkakamera és fejlettebb radarrendszer segíti az üzemeltetőket a minél pontosabb és hatékonyabb munkavégzés érdekében. A töltőberendezéshez akkumulátortartó doboz érkezik, melyben hűtőventilátor található, hogy töltés közben az akkumulátor melegedése mérsékeltebb legyen. 

Szoftveres lehetőségek

Az új modellek is képesek változó dózisú kijuttatásra megfelelő előfelvételezés esetén. A DJI saját felhőplatformjának segítségével könnyen átadhatók az adatok a felvételező- és a kijuttatódrónok között. Nemcsak differenciálásra, de táblakontúr felvételére is lehetőség nyílik a felvételeződrónok segítségével.

További információkét lapozza át kiadványunkat és keresse a KITE Zrt. alkatrészértékesítési menedzser kollégáit bizalommal!

Nagy Gábor, termékmenedzser

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Négyszeresére nőhet a mezőgazdasági drónok piaca az Egyesült Államokban 2024-re

2019. június 14. 14:37

A következő öt évben Észak-Amerikában fogják a legtöbb mezőgazdasági drónt használni, amelyhez az Egyesült Államok Szövetségi Repülési Hivatala (FAA) is hozzájárult azzal, hogy egyes törvények alól felmentette az ember nélküli légi járműveket (UAV).

Neurális hálózatok a gyomirtás szolgálatában

2019. április 27. 07:17

Az elsodródásmentes és gyomspecifikus eljárással minimalizálhatók a környezetre nehezedő káros hatások, csökkenthető a herbicidhasználat, ezáltal mérséklődik az élelmiszerláncba bejutó növényvédőszer-maradékok és metabolitok mennyisége.

Mire jók a drónok és mire nem?

2019. november 25. 07:55

Közös innovációs konferenciát tartott az Agrárközösség és az MKB Bank Hódmezővásárhelyen november 21-én. A rendezvényen kerekasztal beszélgetésen keresték az előadó szakemberek a válaszokat azokra a kérdésekre, hogy mik a drónos permetezés agronómiai előnyei és mik a technikai korlátai. A technológia széleskörű gyakorlati elterjedésnek feltételeiről is szó esett.

Drónos monitoringrepülések szabályainak változása

2025. április 10. 13:10

A legfontosabb változás a nyílt kategóriában a drónnak a távpilótától való legnagyobb eltávolodást megengedő VLOS (visual line of sight) fogalmát érinti.