Házikert
Házikert

Így kerüljük el a legsúlyosabb öntözési hibákat

Így kerüljük el a legsúlyosabb öntözési hibákat

Agrofórum Online

Öntözési szokásaink kialakításkor elsősorban a növényeink igényeit kell felmérni, hogy milyen gyakran és mikor öntözzük őket. Erre azért van szükség, mert a rossz öntözési rutin kialakítása akár kárt is okozhat növényeink számára!

A nyári időszakban a nagy melegre való tekintettel kerüljük a növényeink napközbeni locsolását, mert a felforrósodott növényi részekre jutó víz károsan stresszelheti a növényt. A legjobb, ha a kora reggeli órákban öntözünk, vagy szükség esetén késő este, ahogy a napsugarak erőssége már csillapodott.

Esti öntözés

Előnye annak, ha este öntözünk kertünkben, hogy ilyenkor kisebb párolgási veszteséggel számolhatunk, illetve a növényeknek több ideje van felvenni a vizet. Ugyanakkor az éjszakai hűvös és nedves körülmények kedveznek a gombás és bakteriális betegségek terjedésének, mivel a levelek hosszabb ideig maradhatnak nedvesek.

Ha tehát öntözőrendszerben gondolkodunk, akkor kifejezetten hátrányos az esti-éjszakai öntözés mellett dönteni. Továbbá nyár ide vagy oda, az esti öntözés lehűtheti a talajt, ez pedig nem ideális minden növény számára, különösen a melegkedvelő fajok esetében.

Reggeli öntözés

Míg az esti locsolás alatt tarthatunk a gombás és bakteriális fertőzésektől, addig a kora reggeli öntözés esetében ettől nem kell félnünk, hiszen a levelek gyorsabban megszáradnak. Itt azonban ami este előny, az reggel hátránnyá válik, ez pedig azt jelenti, hogy a növényeinknek kevesebb ideje van felvenni a vizet, mert az a meleg hatására gyorsabban elpárolog.

Az egyik megoldás ott vesz el, ahol a másik ad, így érdemes technológia alapon megközelíteni az öntözést.

Bár egyes tanulmányok kimutatták, hogy a reggeli öntözés valamivel jobb a növények számára, más tanulmányok pedig, hogy reggel és este is érdemes, így nehéz behatárolni melyik a legjobb időszak, hiszen ez attól is függ, hogy milyen növényekkel rendelkezünk. Az azonban mindenképp fontos, hogy hová is juttatjuk az öntözővizet. Mindenképpen a gyökeréhez közel.

Tekintve, hogy ezek a gondok leginkább az esőztetésből fakadóan alakulnak ki, érdemes megfontolnunk csepegtető alkalmazását. Ez azért is kiváló megoldás lehet, mert vízigényes növényeink számára akár napközben is pótolhatjuk a vizet.

Az esőztető rendszer leginkább a nagy szabad területeken lehet megoldás, míg a csepegtető berendezés által nem kerül közvetlen víz a levelekre (ugyan a párolgás nagyobb mértékű). Jó hír lehet azok számára, akik nem fektetnének öntöző rendszerbe, hogy a kanna és a kerti tömlő is jó megoldás, hiszen segítségükkel könnyebben juttathatunk vizet a növények levelei/ágai alá.

Ebben az esetben arra érdemes figyelnünk, hogy a rózsa vagy adapter megfelelő méretű legyen növényeink számára, a vízsugár pedig állítható legyen. Erre azért van szükség, mert a túl erős vízsugár könnyen kimossa a talajt, különösen a felső rétegeket. De akár még a növényünk is károsodhat, sőt fennállhat a lehetősége annak, hogy a víz elfolyik a talaj felszínén, mielőtt még beszivárogna.

Mennyi vízre van szüksége a növényeinknek?

Ami minden növényben közös, hogy a melegebb időjárás miatt fokozott a vízigényük, hiszen ez növeli a párologtatásukat. Ebből adódóan egy növény lombja minél nagyobb, minél dúsabb mind levelekben, mind termésben, annál nagyobb az igénye.

Ezek alapján felmérhetjük, mennyi vízre is van szüksége növényeinknek, amit a következőképpen számolnak ki a kertészek: 1 liter víz 1 négyzetméteren az 1 milliméter.

Ebből már egyszerűen kiszámolhatjuk, mennyi vízre is van szükség a kertben, vagy inkább azt, hogy nagyjából mennyivel tápláltunk egyes fás szárú vagy akár zöldségnövényünket. Végül még egy könnyebb módszer a vízigény meghatározására: gyakran feltüntetik a vetőmag/palánta csomagolásán, így biztosan elkerülhetjük a túlöntözést.

(Fotó: jacqueline macou/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.

Egy kicsi kert is lehet növényzetben gazdag és színes

2024. július 2. 05:40

Hogyan lehet játszani a terekkel és mitől lesz biodiverz egy olyan kert is, mely alig két ágyásból áll? Nézzünk egy esettanulmányt, hogy mi hogyan oldottuk meg!

Hidrovetés, a leghatékonyabb füvesítő módszer

2024. június 30. 16:10

Első blikkre úgy tűnhet, mintha egy kerti slagból zöld festékkel permeteznék be az utcafrontokon futó földterületeket, kvázi egyfajta műfüvet utánozva ezzel. Ám ez nem festék, hanem valódi fűmag, és a bepermetezett helyeken nem sokkal ezután elképesztő pázsit nő!

Fűszernövények a kertben: ültessük őket júliusban!

2024. június 30. 12:10

A július általában nem az ültetés ideje. Viszont fűszernövények telepítéséhez éppen ideális, hiszen ekkor fejlődnek a legjobban.

Legyen otthon saját virágos rétünk!

2023. augusztus 31. 11:40

A természetes gyepek egyre jobban hódítanak már nálunk is, és valljuk be: nincs szebb látvány annál, amikor a természet egy valóban fenntartható rendszert hoz létre, vagy magunk alakítjuk ki azt.

Földbe süllyesztett üvegház - a walipini hazai sikere

2019. február 27. 04:39

A walipini nem más, mint egy speciális üvegház. Ennek a földbe süllyesztett üvegháznak a lényege, hogy egyesíti a passzív napenergia felhasználását és a föld hőtartóképességét.

Hogyan menthetem meg a sárguló levelű hibiszkuszt?

2023. december 2. 04:37

Szobai hibiszkuszom levelei tömegesen elsárgultak, és azóta lehullottak a csatolt kép szerint. Hogyan menthetem meg, mit tehetek?

Vethető még saláta és retek ilyenkor is a kertbe?

2023. június 14. 04:38

Mi a véleményük, tapasztalatuk: érdemes még ilyenkor salátát és retket vetni a kertbe?