Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között?

Agrofórum Online

Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között? Kérem szépen segítségüket a kérdés megválaszolásával!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsomfajtákat főhajtásuk növekedése alapján általában két nagy csoportba, determinált és folytonos növekedésű csoportokba szokás beosztani. Léteznek azonban a kettő közötti, úgynevezett féldeterminált típusok egyaránt. A determinált növekedésű fajták sajátos tulajdonsága, hogy támaszték nélkül is nevelhetők, vagyis főhajtásuk csúcsán virágok képződnek, melyek növekedésüket lezárják. Ezek a paradicsomfajták idővel oldalhajtásaik növekedésére fordítják energiájukat, így bokor habitust képeznek.

A folytonos növekedés esetében, a növekedés magassága korlátlannak tekinthető, két virágfürt között jellemzően levél is képződik. A folytonos növekedésű fajták esetében mindenképp szükség van támasztékra. Termesztőberendezésben való nevelésre a folytonos növekedésű fajták ültetése ajánlható, hiszen ezek hosszabb tenyészideje teszi lehetővé a gazdaságos paradicsomtermesztést. A kereskedelemben elérhetők már úgynevezett féldeterminált fajták is, melyek megadott magasságig, kb. 8-9 fürt megjelenéséig növekednek. Ez azt jelenti tehát, hogy e fajták is igényelnek – ha nem is olyan nagy magasságban – támasztékot.

A folytonos növekedésű és a determinált fajták esetében egyaránt a kiültetést, majd begyökeresedést követően megtapasztalhatjuk, hogy hónaljhajtásai fejlődésnek indulnak. Ezek a hajtások a levelek és a szár találkozásánál fejlődnek, rövid időn belül hatalmasra megnőnek. A hónaljhajtások eltávolítását kb. 5 cm-es nagyságnál érdemes megtenni a reggeli órákban, ekkor még könnyebben törnek. Hetente egyszer e műveletet a növény elsűrűsödésének megakadályozása érdekében meg kell tennünk, ekkor a folytonos növekedésű fajták támasztékra vezetését, kötözését, klipszelését is ajánlatos elvégezni.

A termések érésével fokozatosan az alsó levelek eltávolítására is szükség lehet a folytonos növekedésű fajtáknál. Ezek általában egy idő után el is száradnak, megbetegednek. Az alsó levelek eltávolítását csak a növény másfél méteres magasságánál szabad megkezdeni, egyszerre, vagyis hetente 1-2 levélnél többet nem ajánlatos leszedni. A túlzottan sok levél leszedése a nyári időszakban kerülendő, az életképes leveleket érdemes megtartani, ezzel a növény párologtatása, hűtése hatékonyan tartható.

Kiemelt kép: Pixabay

Döbbenetes módon védekezik a paradicsom szárazság esetén

2024. január 23. 16:10

Egy kutatás szerint a paradicsom gyökerében lévő „vízálló” anyag védi a növényt aszály idején.

Brexit paradicsom

2021. május 28. 08:36

A Brexit következtében bevezetett importtal kapcsolatos szigorítások is hozzájárulnak a belső termelés fejlesztéséhez, hiszen a behozatal kevésbé gördülékeny.

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Ipari paradicsom: igénykövető, intenzív odafigyelés

2022. április 25. 10:38

A paradicsom a világ legjelentősebb zöldségfaja. Termőterülete hazánkban 1450 ha, termésátlaga 79,31 t/ha volt 2021-ben, amely 115.000 tonna össztermést jelent.