Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között?

Agrofórum Online

Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között? Kérem szépen segítségüket a kérdés megválaszolásával!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsomfajtákat főhajtásuk növekedése alapján általában két nagy csoportba, determinált és folytonos növekedésű csoportokba szokás beosztani. Léteznek azonban a kettő közötti, úgynevezett féldeterminált típusok egyaránt. A determinált növekedésű fajták sajátos tulajdonsága, hogy támaszték nélkül is nevelhetők, vagyis főhajtásuk csúcsán virágok képződnek, melyek növekedésüket lezárják. Ezek a paradicsomfajták idővel oldalhajtásaik növekedésére fordítják energiájukat, így bokor habitust képeznek.

A folytonos növekedés esetében, a növekedés magassága korlátlannak tekinthető, két virágfürt között jellemzően levél is képződik. A folytonos növekedésű fajták esetében mindenképp szükség van támasztékra. Termesztőberendezésben való nevelésre a folytonos növekedésű fajták ültetése ajánlható, hiszen ezek hosszabb tenyészideje teszi lehetővé a gazdaságos paradicsomtermesztést. A kereskedelemben elérhetők már úgynevezett féldeterminált fajták is, melyek megadott magasságig, kb. 8-9 fürt megjelenéséig növekednek. Ez azt jelenti tehát, hogy e fajták is igényelnek – ha nem is olyan nagy magasságban – támasztékot.

A folytonos növekedésű és a determinált fajták esetében egyaránt a kiültetést, majd begyökeresedést követően megtapasztalhatjuk, hogy hónaljhajtásai fejlődésnek indulnak. Ezek a hajtások a levelek és a szár találkozásánál fejlődnek, rövid időn belül hatalmasra megnőnek. A hónaljhajtások eltávolítását kb. 5 cm-es nagyságnál érdemes megtenni a reggeli órákban, ekkor még könnyebben törnek. Hetente egyszer e műveletet a növény elsűrűsödésének megakadályozása érdekében meg kell tennünk, ekkor a folytonos növekedésű fajták támasztékra vezetését, kötözését, klipszelését is ajánlatos elvégezni.

A termések érésével fokozatosan az alsó levelek eltávolítására is szükség lehet a folytonos növekedésű fajtáknál. Ezek általában egy idő után el is száradnak, megbetegednek. Az alsó levelek eltávolítását csak a növény másfél méteres magasságánál szabad megkezdeni, egyszerre, vagyis hetente 1-2 levélnél többet nem ajánlatos leszedni. A túlzottan sok levél leszedése a nyári időszakban kerülendő, az életképes leveleket érdemes megtartani, ezzel a növény párologtatása, hűtése hatékonyan tartható.

Kiemelt kép: Pixabay

Világméretekben a zöldségágazat húzónövénye: a paradicsom

2019. november 2. 11:58

Világméretekben napjaink legdinamikusabban fejlődő agrárágazata a zöldségtermesztés, húzónövénye a paradicsom. Ma már világviszonylatban közel 180 millió tonnát állítanak elő belőle, ez a világ összes zöldségtermelésének 17%-a.

Paradicsomtermesztés kevesebb költséggel?

2023. május 20. 06:34

Egy holland vállalkozó, Willem Jonkman fejlesztésével helytakarékos megoldás született a paradicsomtermesztésben, megkoronázva terméshozam-növekedéssel.

Miért ízes a paradicsom?

2021. július 17. 07:36

A kutatócsoport által kifejlesztett új módszernek köszönhetően a pigmentkoncentrációk elemzése nagyszámú mintában, valamint más gyümölcsök és zöldségek esetében is sikerrel megoldható, amely információk hozzájárulhatnak nemesítési irányok kialakításához.

Beindult a hazai paradicsomszezon

2022. május 2. 13:21

Több mint 12 ezer tonna paradicsom kerül a fogyasztók asztalára idén a többgenerációs dél-alföldi kertész családok alkotta TRIVEGA Kft. üvegházaiból.