Növényvédelem
Növényvédelem

UV kezelés a paradicsom barna termésráncosodás vírus ellen

UV kezelés a paradicsom barna termésráncosodás vírus ellen

Agrofórum Online

Az Európa egyes tagállamaiban már 2019-ben megjelent, napjainkban egyre komolyabb veszélyt jelentő paradicsom barna termésráncosodás vírus (Tomato brown rugose fruit virus -ToBRFV) drénvízben történő hatástalanítása céljából a Groen Agro Control és a Van Remmen UV Technology paradicsomhajtatásból származó víz UV kezelését hajtották végre, a hortidaily.com híre szerint. A paradicsomtermesztők általában 250 mJ UV fényt használnak négyzetcentiméterenként a drénvíz fertőtlenítése érdekében. Úgy tűnik, hogy ez a dózis alkalmas a ToBRFV inaktiválására is.

A kísérlet során nagy mennyiségű vírust tartalmazó növényi nedvvel dúsított drénvizet kezeltek UV fény segítségével. A kutatók öt különböző sugárterhelési szintet használtak. Minden egyes vízmintával 10-10 paradicsomnövényt inokuláltak, majd két hét elteltével ELISA teszt (enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat) segítségével elemezték a vírus jelenlétét a növényekben. A 150 mJ/cm2-nél magasabb UV fénnyel kezelt víz esetében nem találtak kimutatható ToBRFV fertőzést a növényekben. Mivel a gyakorlatban nagyobb növényszám jellemző, ezért praktikusabb megemelni a sugárterhelési szintet 250 mJ/cm2-re, amely egyéb növénypatogén szervezetek ellen is hatékonynak bizonyult.

A tanulmányt a „Glastuinbouw Nederland” készítette a „Gewascoöperatie Tomaat” megbízásából, melyet négy UV-C fertőtlenítő berendezés (a Priva, a Ridder, az Infa Tech és a PB-tec) segítségével valósíthattak meg.

A ToBRFV terjedésének megakadályozása érdekében a lefolyó víz megfelelő fertőtlenítését kombinálni kell más terjedési utakra (elsősorban mechanikai) vonatkozó intézkedésekkel is.

Források:

https://www.hortidaily.com/article/9310459/standard-uv-dose-also-effective-against-tobrfv-in-drain-water/

https://portal.nebih.gov.hu/-/szigorodo-eloirasok-a-paradicsomot-karosito-tobrfv-virus-terjedesenek-megakadalyozasa-erdekeben

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kiválthatja-e a gyomirtó glifozátot egy 260 ezer eurós gép?

2024. május 14. 09:10

Köztes növények terminálására glifozát helyett egy 260 ezer euróba kerülő, áramot termelő gyomirtó gépet próbált ki egy német gazda.

Illatanyag csalogathatja a végzetébe a tuják veszélyes kártevőjét

2024. május 9. 13:10

Vegyszer nélkül, csalogató hatású illatanyagokkal veszik fel a küzdelmet magyar kutatók a tujákat pusztító kártevővel, a borókaszúval szemben.

Növényvédelmi drónpilótaképzés indul májusban

2024. május 6. 16:10

A pilóta nélküli légijármű irányítói igazolvány megszerzését követően a növényvédelmi drónpilóta tanúsítványt is megszerezhetik a jelentkezők.

Vírus pusztítja a kakaófákat, veszélyben a világ csokoládéellátása

2024. április 29. 11:10

Vírus pusztítja a kakaófákat és csökkenti a kakaótermést, veszélyeztetve a csokoládé alapanyagát. Kutatók új megoldást dolgoztak ki a leküzdésére.

Feloldották a növényvédőszer-használati tilalmat az ökológiai jelentőségű másodvetéseken

2018. szeptember 24. 07:58

Az Európai Bizottság rendeletének módosítása értelmében 2018-tól a termelő ökológiai jelentőségű területeken tilos a növényvédőszerek-használata, így az ökológiai jelentőségű másodvetéseken is.

Elatus Era – új fejezet a kalászosok védelmében

2019. október 8. 13:47

A Syngenta idén bevezetett új fungicid terméke az Elatus Era idén is bizonyította a kórokozók elleni hatékonyságát, magas fokú biztonságot, teljes körű védelmet biztosított.

Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

2020. március 2. 15:18

K. Tamásné kérdése: Kertemben sok gyümölcsfa található. Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

A hajtatott paprika biológiai növényvédelme

2019. január 27. 06:25

A hajtatott paprika biológiai növényvédelmére számtalan hasznos szervezet elérhető hazánkban is. Az írásból kiderül, hogy mely károsítók ellen megoldott a paprikahajtatásban a biológiai védekezés, és mely esetben nem áll rendelkezésre megfelelő biológiai módszer.