31℃ 17℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Ház, táj blog

Megszűnt a baromfik kötelező zártan tartására vonatkozó előírás madárinfluenza idejére

Agrofórum Online

A madárinfluenzával összefüggő kötelező érvényű intézkedések változhatnak, ezért érdemes az állattartóknak folyamatosan tájékozódni a Nébih honlapján és szakmai oldalakon az új hírekről!

Zártan tartás – ha szükséges

Ha visszaszorul egy betegség terjedése, akkor egyes esetekben változhatnak a vele kapcsolatos előírások. Ez történik, ha a madárinfluenza járványügyi helyzet kedvezően alakul, mint ahogy a közelmúltban is, amikor dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos visszavonta a baromfik zártan tartására vonatkozó előírást. A zártan etetés és itatás kötelezettsége továbbra is érvényben marad, ahogy a járványvédelmi minimum feltételek betartása is.

Ez a változás annak köszönhető, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma április vége óta nem mutatott ki újabb madárinfluenza-fertőzést hazánkban baromfikban. A járványhelyzet pozitív alakulása miatt az országos főállatorvos június 20-án megjelent, 1/2024. számú határozatában eltörölte a baromfik kötelező zártan tartásának országos előírását.

Amennyiben a betegség kialakulásának kockázata indokolttá teszi, az országos főállatorvos ismét elrendelheti a szigorítást, ahogy ez a tavalyi évben is szükséges volt. A korlátozások, és azok esetleges feloldásai minden házi és fogságban tartott madárra vonatkoznak mind a baromfitartó gazdaságokban, mind a baromfit tartó magánszemélyek telepén.

A többi szabály érvényben van!

Fontos tehát, hogy a további szigorú szabályok érvényben maradnak: az állattartóknak változatlanul be kell tartaniuk a járványvédelmi minimum feltételeket, így minimalizálva annak kockázatát, hogy a madárinfluenza betegség újból megjelenjen hazánkban.

A kötelező zártan tartás megszűnése mellett a többi szabály érvényben marad
A kötelező zártan tartás megszűnése mellett a többi szabály érvényben marad

Ennek értelmében a madárinfluenza továbbra is bejelentési kötelezettség alá tartozó betegség, ezért abban az esetben, ha a baromfi viselkedésében betegségre utaló változásokat észlelünk, haladéktalanul értesítenünk kell az állatorvost, vagy a területileg illetékes Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Főosztály, illetve Osztály munkatársait.

Fontos tudni azt is, hogy a megbetegedett madarak nemcsak hordozzák, de nagy mennyiségben termelik is a vírust, ami megsokszorozza a fertőzés terjedésének lehetőségét. Tisztában kell lennünk azzal, hogy ha egy állat megfertőződött, sajnos meg is fog betegedni, és el fog hullani, ezért minél előbb meg kell fékezni a vírus továbbterjedését!

Figyeljünk a jelekre!

Míg a vadmadarak sok esetben tünetmentesek maradnak, a háziasított madarak esetében különféle tünetek jelennek meg. Egyes esetekben étvágytalanságra és csökkentett folyadékfelvételre lehet felfigyelni. Vannak esetek, amikor hirtelen, akár előzetes tünetek nélkül, vagy általános tüneteket követően (bágyadtság, étvágytalanság, borzolt tollazat) sok állat rövid időn belül elpusztul. A betegség jele lehet a testtömeg, illetve a tojástermelés csökkenése is.

Jó tudni!

Röviden összefoglalva a legfontosabb tudnivalókat, a madárinfluenza olyan megbetegedés, amelyet a madarak szervezetéhez alkalmazkodott influenzavírus okoz. A vírus a többi influenzavírushoz hasonlóan genetikailag igen változékony, mivel a felületén lévő fehérjekomponensek (H és N antigének) különböző módon variálódhatnak.

A zárt térben etetés és itatás madárinfluenza járvány alatt így is kötelező
A zárt térben etetés és itatás madárinfluenza-járvány alatt így is kötelező

Az influenza altípusok közül azok a halálosabbak, amelyek inkább az alsó légutakat támadják. Ilyen például a H5N1 is (a madárinfluenza emberre legveszélyesebb vírustörzse).

A betegség Európa-szerte a vonuló vadmadár-fajokkal jutott be. A madarak legkönnyebben ürülékkel tudják átadni egymásnak a betegséget. A fertőző anyag rövidebb távolságra a szél segítségével terjed, a nagyobb távolságra történő terjedésben az embereknek, járműveknek és eszközöknek van a legnagyobb szerepe.

A madárinfluenzára vonatkozó valamennyi aktuális információ (pl. kereskedelmi információk, érintett települések, európai helyzet tájékoztató, szakmai anyagok stb.) elérhető a Nébih tematikus aloldalán: https://portal.nebih.gov.hu/madarinfluenza.

Vigyázzunk az állataink és családunk egészségére! Tartsuk be az előírásokat, figyeljük a betegséggel kapcsolatos híreket, és intézkedjünk mielőbb, ha szükségessé válik!

Kapcsolódó cikkek:

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

Növényfelismerő applikációk – mit érdemes tudni a használatukról?

2025. május 27. 05:40

Kézenfekvő megoldás, hogy a mindig nálunk lévő mobiltelefonokra letöltsünk egy növényfelismerő applikációt, hiszen gyorsan elővesszük, készítünk egy fényképet a kérdéses növényről, és várjuk az alkalmazás segítségét: a fajmeghatározást.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Növénykondicionáló készítmény engedélyét függesztették fel

2019. június 5. 15:19

A terméket a Nébih egyúttal levette az öko-listáról is, azaz mostantól nem szerepel az öko-gazdálkodásban felhasználható készítmények között.

Segítséget kaptak a gazdák a pocokinvázió elleni harcban

2023. november 2. 14:10

Az őszi csapadékos időjárás mellett a Nébih legutóbbi döntése is segítheti az ország egyre nagyobb területén elszaporodó mezei pocok elleni védekezést. A hatóság – a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kérésére – megemelte az engedéllyel rendelkező, mezei pockok elleni védekezésre használt készítmények kihelyezhető mennyiségét.

Kiadvány készült az idei kukorica posztregisztrációs kísérletről

2019. december 27. 13:27

2019-ben összesen 39, a FAO 200, 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó hibridet vizsgáltak a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának szakemberei.

Kiváló minőségű pezsgőkből válogathatunk szilveszterre

2018. december 29. 07:31

A Nébih által tesztelt édes, fehér pezsgők élelmiszerbiztonsági és beltartalmi jellemzői minden esetben megfeleltek a jogszabályban előírtaknak.