Miért rágják le a darazsak a birs terméseiről a szőrréteget?

Agrofórum Online

Most július közepén darazsak lepték el a még kicsi birsalmákat, és a héjat borító barna szőröket lerágják róluk. Mi okozza ezt a tevékenységüket? Eddig egyik évben sem tapasztaltam ilyet. Hogyan lehet a darazsakat jobb belátásra bírni, és eltessékelni a birsfákról?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Szokatlan, eddig nem ismert jelenségre kérdezett rá. Fényképek alapján a birsalmafáit megszálló darazsak a déli papírdarázs (Polistes dominula) kifejlett egyedei. A darazsak társas, családban élő rovarok.

A papírdarazsaknál a királynő telel át, és tavasszal kezdi megteremteni családját. Darázsfészket épít, mely méhsejtes szerkezetű, sejtről sejtre építi fel. Annak anyagát is ő állítja elő. A munka első lépése, hogy a darázskirálynő kiválasztja a fészeknek alkalmas helyet, majd faanyagot keres, mivel a fészek alapanyaga finomra megőrölt, helyesebben megrágott farostpor. Nem véletlen, hogy családi házaknál a faszerkezetű padlások, azok gerendái a darazsak fészkeinek gyakori helye. Erre a célra kerti repedt kérgű fatörzsek, farönkök, fakerítések repedései is alkalmasak. Fészkük építésére kartonpapír alapanyag is megfelelő.

Darazsak rágják le a birset borító szöszréteget
Darazsak rágják le a birset borító szöszréteget (fotó: a kérdező felvétele)

A papírdarázs-királynő erős állkapcsa segítségével a porrá őrölt farostot a saját nyálával dolgozza össze és papírmaséhoz hasonló, kezdetben puha, képlékeny, formázható anyagot állít elő. A kötőanyag a királynő saját nyála. A megszáradó formázott fészek anyaga megszilárdul, erős és ellenálló lesz, csak a következő évben megy tönkre. A királynő folyamatosan bővíti, újabb és újabb sejteket ragaszt a már elkészült fészek sejtjeihez.

A fészek minden sejtjébe egy-egy petét helyez el, lezárja, a lárvák néhány nap múlva kikelnek.

A papírdarazsak nem támadóak, nem agresszívak, velük való találkozáskor kerülni kell a hirtelen mozdulatokat. Csak akkor támadnak, ha veszélyeztetve érzik magukat.

Darazsak birsen
A birset károsító darazsak (fotó: a kérdező felvétele)

A birsalma körül repdeső darazsak, gondolom, korlátozzák Önöket a kert használatában. Ha lassú mozdulatokkal közlekednek és dolgoznak a fa körül, nem támadják meg Önöket. Áttelepítésükre – tudomásom szerint – nincs mód, nem lehet átszoktatni őket. Viszont ebben a forró, csapadékmentes időben a fától kissé távolra kihelyezett itatókkal sok darázs egyedet át lehet irányítani.

A birsalma héját borító szöszöket, feltételezésem szerint, fészeképítéshez gyűjtik, beépítik annak anyagába.

Kiemelt kép: Pixabay

Mivel védekezzek, ha az alma, körte és birs termésein fekete foltok jelennek meg?

2023. augusztus 14. 04:36

Az alma, körte és birsalma termésein fekete foltok jelennek meg. Mivel védekezzek a rügypattanástól az érésig?

Melyek a birsalma károsítói?

2018. október 1. 07:10

H. Helga kérdése: Ebben az évben gyakorlatilag nem tudtam „egészséges” birsalmát szüretelni. Mit kell tennem ahhoz, hogy a következő évben meg tudjam védeni a termést?

Mikor szüretelhetem a birs terméseit?

2020. szeptember 18. 08:06

Szeretném a segítségüket kérni annak a kérdésnek a megválaszolásában, hogy mikor szüretelhető a birs?

Alma, körte, birs: természetes növényvédelmi tippek

2021. április 23. 17:37

Főleg házikertben vannak könnyebb lehetőségek az almatermésűek természetes megvédésére. Az évek során sokféle házi praktikát teszteltünk, nem vált be minden, de amivel sikeresen megoldottuk az azévi növényvédelmet, azt szívesen elmeséljük más kertészeknek, hobbikertészeknek. Ma a lisztharmatra, ervíniára, levéltetvekre és az ormányosbogárra hoztam pár gondolatot.