A Yucca recurvifolia egy igen strapabíró növény, amely egyszerű gondozhatóságával igen gyorsan vált népszerűvé Magyarországon, napjainkban pedig már igen sok helyen felfedezhető.
Az eredetileg az Egyesült Államok délnyugati részéről származó növény akár 14 méter magasra is megnőhet eredeti környezetében, míg szobanövényként körülbelül 1 méteres növényre számíthatunk. Sajátossága, hogy származását tekintve kiválóan megél hidegebb körülmények között is, amelyhez megfelelő gondozásra van szükség.
Ez a növény különösen jól alkalmazkodik a szárazabb körülményekhez. Így ideális választás lehet azok számára, akik nem rendelkeznek nagy kertészeti tapasztalattal, mivel alkalmazkodóképességük mellett igen egyszerű gondozási igényeik vannak.
Törzs- és levélkezelés
A Yucca recurvifolia idővel impozáns törzset fejleszthet, amely által az évek során egyre magasabbra nőhet. Ha a növény törzse elkezd hajlani vagy az elszáradt levelek zavarják a megjelenést, akkor érdemes ezeket rendszeresen eltávolítani.
A régi, elszáradt levelek eltávolítása nemcsak esztétikai okokból fontos, hanem elősegíti a növény egészséges növekedését is. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha túlzottan megnyírjuk a törzset, az csökkentheti a növény hidegtűrését, bárMagyarország éghajlatán a Yucca recurvifolia nagy része így is gond nélkül teleltethető.
Éppen ezért csak abban az esetben távolítsuk el a leveleket, amennyiben azok egészében elszáradtak, megsárgultak. Ha azt vennénk észre, hogy levelei sárgulásnak indultak és hullani kezdtek, azt is érdemes megfigyelni, hogy elegendő fényt kap-e a növény, hiszen mindig fontos szem előtt tartani, hogy Új-Mexikóban honos növényről van szó.
Bokrosodás
Első virágzásra a növény körülbelül 10 éves korában számíthatunk, majd ez után a jukka bokrosodni kezd, több ágat is növeszthet. Ha szeretnénk, hogy a növény egységes, egyetlen törzsű maradjon, rendszeresen távolítsuk el az új sarjakat, hogy csak az egyetlen fő törzset hagyjuk meg.
Az elágazások eltávolítása biztosítja a növény esztétikus megjelenését és segíti a növekedés koncentrálását, ami által akár 2-3 méteresre is megnőhet. Amennyiben szép növekedésnek indult, 1,5 méteres korában mindenképpen karózzuk, hiszen a nagy üstökének köszönhetően súlypontja elkezd a magasba emelkedni. Így akár egy erősebb szeles időjárás következtében könnyen derékba törhet növényünk.
Ha a növény törzse mégis letörik, ne essünk kétségbe, mert mind a letört, mind pedig a földben maradt részt újraéleszthetjük tavasszal. Idővel a földben maradt törzsről új sarjak, azaz új hajtások jelenhetnek meg, ezeket pedig hagyja növekedni, amíg elérik a megfelelő méretet és erősséget ahhoz, hogy önálló növényekké váljanak.
Addig is a földben maradt részt ellenőrizze rendszeresen, hogy nincsenek-e rajta rothadás vagy betegségek jelei. A letört rész kicsit több munkát igényel. A törésnél vágja le, a még kapaszkodó résznél éles késsel vagy metszőollóval, majd győződjön meg róla, hogy a vágási felület tiszta és épen van.
Ahhoz, hogy a rothadás kockázatát elkerülje, hagyja szobahőmérsékleten száradni, majd tavasszal helyezze a törzset a földbe, úgy, hogy a vágási felület a föld alatt maradjon. Azután tartsa a talajt enyhén nedvesen, de semmiképp se öntözze túl.
Nyári időszak
A nyári időszakban bőséges öntözés szükséges a jukka buja fejlődéséhez. Amennyiben ezt elhanyagoljuk, az ősz folyamán enyhe, csapadékos időben a növény újra növekedésnek indulhat, ez viszont problémás lehet, ha nem tud leállni a téli időszakra. Ennek következményeként a növény elpusztulhat, vagy előfordulhat, hogy nem a megfelelő időben virágzik, hiszen a Yucca recurvifolia virágzási ideje általában május és június között van.