Segítségüket szeretném kérni. Többféle sütőtököt is nevelek a kertemben, kaptam a palántákat, és nem tudom, hogy mikor érdemes levenni őket, mikor érettek. Milyen bélyegek alapján állapítható meg érettségük?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A hagyományos nagyméretű sütőtökfajták mellett új fajták is megjelentek a hazai kertekben, alakjuk, héjuk színe különböző. Fejlődési menetük is kissé eltérő, ami a szüretelésüket alapvetően befolyásolja.
Általában a sütőtökök meleg, napos termőhelyet igényelnek, bizonyos hőmennyiség nélkül nem indul meg a nővirágok képződése, és az azokból fejlődő termések növekedése és beérése. Az idei nyár kedvezett számukra, a palánták kiültetése után volt megfelelő mennyiségű csapadék, majd utána beköszöntöttek a tartósan meleg, napos hetek.
A sütőtök érése folyamán annak húsában minőségi átalakulás történik, színe is megváltozik, megnő cukortartalma, és belsejében kifejlődnek az adott fajtára jellemző méretű, színű, megkeményedett héjú magok. A tök víztartalma csökken, a korábbinál alacsonyabb lesz.
Érettségüket a következő külső bélyegek jellemzik:
- Héjuk színe megváltozik, a korábbi általában zöld szín lassan a sárgára, erős narancssárgára vált a hagyományos fajtáknál. Vannak fajták, melyek héja éretten fehér vagy ezüstös színű, de maradhatnak zöld színűek is. Ha különleges, eddig nem termesztett fajtát is nevel, csak a szín alapján nem tudja biztonsággal az érettséget meghatározni.
- Az érett tök oldalát tenyérrel ütögetve, mivel a termés húsának állaga megváltozik, más, kongó, üres hangot ad. Ezzel a gyakorlati próbával könnyen kiválogathatók a szedésre alkalmasak.
- Az érett sütőtök szára már nem zöld, részbe vagy teljesen barna, száradt. Jelzi, hogy megszakadt kapcsolata a lombjával, ekkor már leválasztható.
- Az érés folyamatának megbízható tünete a tök héjának megvastagodása, keménysége. A még éretlen sütőtök héja puha, a köröm könnyen belenyomható, azzal megkarcolható.
A korán, idő előtt leszedett tök is besárgul, utóérik, helyesebben kényszerérik. Íze meg sem közelíti a természetes módon beért egyedét, mivel héja sem keményedett meg a kívánt mértékben, rövidebb ideig tárolható, könnyen romlik a héján keresztül. Azok a tökök, melyek augusztus végéig nem érik el teljes méretüket, nem lesz idejük beérni hazai időjárási körülmények között, nem érdemes a tövön rajta hagyni azokat. Más étkezési célra felhasználhatók, például vegyes savanyúság vagy egyéb nyers saláta alapanyagaként.
A sütőtök betakarítását mindig száraz, napos időjárásnál végezzük, és kizárólag száraz állapotban helyezzük el tárolónkban. A tököt 10-20 cm-es szárcsonkkal, éles eszközzel (metszőolló) vágjuk le, hogy ne sérüljön meg a szártő (csuma), mert az a tök rothadását indíthatja el!
Kiemelt kép: Pixabay