Házikert

Hasznosítsuk újra az elhasznált komposztot!

Agrofórum Online

A kerti komposzt vagy a vásárolt virágföld még használat után is sok hasznos anyagot tartalmaz. Mégis sokaknak jelent problémát, hogy mihez kezdjenek vele.

A legegyszerűbb megoldás kidobás helyett visszaszórni a komposztálóba, de ha pótoljuk, amit a növények elhasználtak belőle, új életre is kelthetjük. Adhatunk például mű- vagy szerves trágyát hozzá, és így termőföld készíthető belőle, vagy egyszerűen szórjuk mulcsként a növények alá.

Mivel a cserépben nevelt növények valószínűleg nem szenvednek a talajban terjedő betegségektől, a cserepes növények komposztja általában biztonságosan újra felhasználható.

Hogyan fogjunk hozzá?

Amire az elhasznált komposzt újrafelhasználásához szüksége lesz:

  • kesztyű;
  • valamilyen felület, amire a komposztot ki lehet borítani;
  • szerves anyag, például kerti komposzt vagy érett trágya (ha termőföldet készítene);
  • ásó, gereblye (ha beásná);
  • lapát és gereblye (mulcsozáshoz).

Az elhasznált komposzt újrafelhasználásának öt módja

1. Adjon hozzá szerves anyagot, és használja újra ültetéshez

Borítsa ki az elhasznált komposztot, távolítsa el a nagyobb gyökérdarabokat, és kezével dolgozza el, hogy viszonylag homogén anyagot kapjon. Ezután adjon hozzá szerves anyagot, például kerti komposztot vagy érett trágyát. A kész komposzt körülbelül 70%-a legyen a használt komposzt, 30%-a a friss szerves anyag. Ez a keverék virágföldként használhtó.

2. Javítsa a kerti talajt az elhasznált komposzt beásásával

Bár túl sok tápanyagot nem tartalmaz, javítja a talaj szerkezetét, segíti a levegőztetést és a vízelvezetést, és növeli a talaj biológiai sokféleségét.

3. Mulcsozza az ágyásokat, ami megtartja a nedveséget és elnyomja a gyomokat

Egy lapát segítségével szórja a komposztot az ágyásokba, és egy gereblyével terítse el a talajon, hogy a mulcs körülbelül 5-7 cm mély legyen. Idővel a mulcsot a talajlakó szervezetek bedolgozzák, javítva a talaj szerkezetét és egészségét.

4. Gyepkezelés komposzttal

Töltse fel a gyepen kialakult mélyedéseket komposzttal, vagy csak gereblyézze szét. Nem kell aggódni, a szerves anyag néhány hét alatt teljesen eltűnik, nyoma sem marad a füvön. A gyep viszont meghálálja a gondoskodást.

5. Tegye egyszerűen a komposztálóba

Még az elhasznált komposzt is tartalmaz különféle talajlakó szervezeteket, amelyek a kerti és konyhai hulladékot bontják. Ha sok elhasznált komposztja van, akkor azt rétegezze más szerves anyagokkal.

Mit tegyünk az esetleges „komposztlakókkal”?

Ha használt komposztban lárvákat talál, terítse ki az anyagot vékony rétegben egy és élvezze a látványt, ahogy a madarak boldogan szemezgetnek a lakomából! Ha ők végeztek, használja a komposztot a fentiek szerint. 

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Jelentősen változott a földforgalmi törvény - Ezeket kell tudni földvásárlásról

2018. december 12. 14:59

Az agrárkamara területi szervei foglalhatnak állást a jövőben a földadásvételi szerződésekről, a kialkudott ár megítélésekor pedig figyelembe kell venni a föld jövedelemtermelő képességét.

Már elérhető a földügyi szabályok változásáról szóló kiadvány

2020. július 1. 13:03

2020. július 1-jén lépett hatályba a termelőszövetkezeti földhasználati jog alatt álló földrészletek tulajdonjogának rendezéséről és egyes földügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2020. évi XL. törvény.

Tovább emelkedett a termőföld ára, de lassult a drágulás üteme

2018. december 2. 14:14

Az elmúlt évben a szántó ára az átlagnál kisebb mértékben, 3,7 százalékkal emelkedett, így egy hektár szántóföld átlagára 1,4 millió forint volt.

Fontos a termőföld termőképességének megtartása

2018. október 31. 07:46

Nem véletlen az, hogy Nyugat-Európában 30-40 százalékkal magasabb termésátlagot tudnak elérni egyes termelők, és ez nemcsak az alkalmazott műtrágya mennyiségén múlik, hanem a talaj termőképességének megőrzésén.