Házikert

Leonardit: tényleg csodaszer a talajnak?

Agrofórum Online

A humuszpótlásról talán mindenki hallott már, de a piacon kapható termékek között igen nagy a szórás. Például felmerült olvasói kérdés is a leonardit alapú készítményekről, hogy vajon hogyan viszonyulnak a környezetbarát megoldásokhoz?

A leonardit neve csak, ami újkeletű, korábban dudaritként már ismerték a talajjavításban dolgozó szakemberek. A természetes anyagokból készült humuszpótló készítmények most nagy szezonjukat élik, hogy a talajjavítás ennyire fontos témává vált.

Huminsav, leonardit: a humuszpótlók alapja

A kálium-humát (ismertebb nevén a huminsav) egy vízoldható növény- és talajkondicionáló anyag a leonarditból (hazai nevén dudaritból) készül. Vannak vegyi úton kinyert és nyers állapotban a készítménybe kerülő verziók is.

A leonardit szerves ásványi anyag, mely gazdag huminsavakban és fulvosavakban. A leonardit magas szervesanyag-tartalommal rendelkezik, amely kedvező hatással van a talaj szerkezetére és termékenységére. Ez főleg akkor igaz, ha nem kémia úton nyerik ki a termékgyártás során, hanem mechanikai úton (porrá őrölve).

A leonardit stabil humuszanyagként hosszabb ideig megmarad a talajban és a talajlakó mikrobák nem tudják könnyen lebontani. Homokos és nehéz agyagtalajok kondicionálására, valamint növényi biostimulátorként is használható, serkenti a gyökérfejlődést és a talajélet aktivitását.

Huminsavak és fulvósavak: ezek az összetevők javítják a tápanyagok felvételét a növények gyökerein keresztül, növelik a talaj mikrobiális aktivitását, és javítják a vízmegtartó képességet. Így, ha például mikorrhiza gombákkal együtt juttatjuk ki vagy keverjük a termesztőtalajba, akkor sokkal hatékonyabb lesz a gyökeresedés, a növekedés, és ezáltal a termésmennyiség is megsokszorozható.

De miért pont leonardit?

A leonardit képes szabályozni a talaj pH-értékét, ami elősegíti a növények egészséges növekedését. Magas CEC-értéke (Kation-csere kapacitása) miatt hatékonyan köti meg a tápanyagokat, és fokozatosan szabadítja fel őket a növények számára.

A leonarditot komposztálás során is alkalmazzák, hogy gazdagítsák a komposzt tápanyagtartalmát és javítsák a talajba történő beépülést.

Ültetés a friss talajba
A leonardit képes szabályozni a talaj pH-értékét, ami elősegíti a növények egészséges növekedését (fotó: Pixabay)

Talajremediáció: tisztítja a talajt is?

A leonardit segíthet a szennyezett talajok rehabilitációjában, mivel képes megkötni és semlegesíteni a különböző szennyező anyagokat. Ez főleg azokon a területeken érdekes, ahol eredetileg nem biogazdálkodás folyt, vagy környezetszennyező tevékenység történt.

Falusi viszonylatban a régi hagyomány, miszerint a kertekben elásták a szemetet, úgy sem látja senki, ezeket a problémákat nem fogja megoldani, de nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy hosszútávon egy tisztább környezet legyen körülöttünk.

Ha millió évek alatt alakul ki, akkor környezetbarát kitermelni?

Egy teljesen jogos kérdés érkezett a témában hozzánk, így megkértük az egyik hazai humuszkészítmény-forgalmazót, -gyártót, hogy válaszoljon szakszerűen.

Mivel a mechanikai aprítás egy gyémántkéses technológiát jelent, így nem vegyi úton nyerik ki az értékes anyagok sokaságát, hanem porítva egyben kerül a termékbe. Mivel a humuszkészítményt visszajuttatjuk a talajba – csak nem ott, ahonnan kinyerik -, így alapvetően nemcsak elvettünk a természettől, hanem vissza is adtunk, és újra a körforgás része lesz.

– vallja a Danuba Garden, ahol igen jól ismerik a biológiai készítmények piacát és azok előállítását is.

Ez azért is érdekes, mert így tiszta szívvel használhatunk leonardit alapú humuszpótlót, nem kell aggódjunk, hogy a fenntartható kertünknek kárt okozunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Schisandra: az igazi csodaerő kis bogyókban

2025. április 9. 05:40

A schisandra gyümölcse a biológiailag aktív összetevők széles skáláját tartalmazza: savakat, C- és E-vitamint, fitoszterolokat, fitoösztrogéneket, antioxidánsokat, illóolajokat is kimutattak belőle.

Csicsóka: fenntartható megoldás a kertben és a tányéron

2025. április 8. 11:10

Ez a rendkívül szívós, kevés gondozást igénylő gumós növény nemcsak ellenáll a szárazságnak és a szegényes talajviszonyoknak, hanem jelentős egészségügyi és környezeti előnyökkel is bír.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gyalogbodza vagy fekete bodza? Ne tévessze össze!

2025. április 7. 11:10

A fekete bodza és a gyalogbodza összekeverhető, pedig eltérő hatásuk miatt nem mindegy, melyikkel van dolgunk. Míg az egyik gyógyhatású, a másik komoly veszélyeket is rejthet.

Szemléletváltó és hiánypótló kiadvány jelent meg a talajélet témakörében

2020. szeptember 25. 04:38

A Phylazonit gondozásában megjelent Varga Sándor – A talajtermékenység mikrobiológiai alapjai és lehetőségei című szakkönyve.

Világszerte csökken a talaj foszfortartalma az erózió miatt

2020. november 1. 10:37

Egy tanulmány szerint a mezőgazdaságban a globális foszforvesztés több mint 50 százaléka a talaj eróziójának tudható be.

Kertünk talajának minőségi javítása tavasszal

2023. március 14. 05:39

Első lépésként ismerjük meg kertünk talaját. Ássunk fel egy részt és vizsgáljuk meg milyen a szerkezete, morzsalékos laza, netán összetömörödött agyagos?

Monszun: a csapadékos meleg már károkat okoz a mezőgazdaságban

2018. június 11. 14:42

Az előttünk álló héten csütörtök-pénteken egy átmeneti kisebb lehűlés után visszatér a nyári meleg, egyébként pedig maradnak a majdnem mindennapos zivatarok, területi átlagban pedig újabb jelentős mennyiségű csapadék várható.