A mogyoró (Corylus avellana – európai mogyoró) nagyszerű választás lehet bármely kertbe. Ezek a bokros jellegű növények viszonylag kicsik, és a legtöbb mérsékelt éghajlatú területen szépen fejlődnek.
Min múlik a termés minősége?
A mogyoró kedveli a tápanyagokban gazdag, jó vízgazdálkodású talajt. Vízigényes növény, de mivel gyökerei sekélyen helyezkednek el, a talaj minőségétől függően öntözni szükséges, különösen a nyári melegben.
Fényigényes, ám a napnak való közvetlen kitettséget, sekély gyökerei miatt, nem jól viseli. A legideálisabb, ha a kert egy félárnyékos, nem túl meleg részére kerül, gyümölcsfák közé. Ott valószínűleg jól érzi majd magát.
Ha nem metsszük, több ágat nevel – gyakran látni sövényként a házak kerítései mellett vagy az utcafrontokra ültetve, mivel remek takarást és védelmet nyújt mind az ott lakóknak, mind a mögé ültetett kényesebb növényeknek.
Ha azonban az a célunk, hogy igazán jó termésünk legyen, érdemes ritkítani és metszeni is a mogyorót. A metszést érdemes kora tavasszal elvégezni, ilyenkor az egyéves vesszőket vágjuk vissza annak érdekében, hogy több hajtást és több termést neveljen a növény.
A virágzás utáni ritkítás során a földből előbújó tősarjakat távolítjuk el, hogy a mogyoró belsejébe is bejusson a fény, ami szintén a termés mennyiségét növeli számunkra.
A mogyoró vásárlása
Ha mogyorót szeretnénk vásárolni, a faiskolákban csemeteként találjuk meg, bár cserépben nevelt növényként is kapható. Bármely évszakban elültethető, de a legjobb ősszel, a nyugalmi időszakban. Ügyeljünk azonban arra, hogy a talaj ne legyen fagyott vagy vizes.
Mint minden fiatal növény esetében, ezúttal is fontos, hogy a mogyorót olyan helyre tegyük, amely mentes a gyomoktól, hogy a növénynek ne kelljen a fényért és a tápanyagokért küzdenie. Rendszeresen öntözzük, amíg megerősödik a gyökérzete.
A mogyoróbokrok akár 40 cm-t is nőhetnek egy év alatt. Mozgatni azonban nem szabad – a végleges helyükre csak akkor szabad átültetni őket, ha már 2 évesek. Ha sövényre vágyunk, ültessük az új növényeket körülbelül 2 méter távolságra egymástól, a sűrűségtől függően, amit el szeretnénk érni.
Mogyoróültetési kisokos
- Az ültetéshez olyan helyet válasszunk, ahol a növény elegendő napfényt kap, de talaj nem tud gyorsan átmelegedni. A száraz vagy agyagos talajtól kíméljük meg, az nem neki való. Ha szükségesnek látjuk, frissítsük fel a talaj felső rétegét egy kis trágyával vagy komposzttal.
- Ássunk egy kétszer akkora méretű gödröt, mint a növény gyökérlabdája! Tegyük bele a növényt, szórjuk rá vissza a földet, majd alaposan öntözzük meg!
- Rendszeresen locsoljuk a növényt, különösen az első hetekben!
Beporzás
A kb. 8 cm hosszú porzós barkák már februárban megjelennek a vesszőkön. A mogyoró esetében a szél segíti az apró, vörös bibéjű termős virágok megtermékenyülését. A szél általi beporzás hatótávolsága körülbelül 25 méter.
Betakarítás
A mogyoró esetében türelmesnek kell lennünk. Valószínűleg várnunk kell, amíg a növények körülbelül 4-5 évesek lesznek, mire az első termések megjelennek. A mogyorót késő szeptember-októberben takaríthatjuk be, amikor a levelek barnulni kezdenek.