Hogyan és mikor szaporíthatjuk ősszel a hagymaféléket? Válaszukat előre is köszönöm.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A hagymafélék vetését, illetve dughagymáinak ültetését nemcsak tavasszal, hanem ősszel is elvégezhetjük. Nagyon fontos, akárcsak a tavaszi ültetés esetén, hogy a talajt megfelelően előkészítsük, lazítsuk, hiszen csak aprómorzsás szerkezetű, lazább talajban biztosítható a hagyma vékony leveleinek kibújása. A jó szerkezet természetesen a hagymafej fejlődése számára is elengedhetetlen, hiszen nagyon kötött, tömődött talajban a fejek növekedése is gátolt lehet. Kertünkben válasszunk a hagyma számára napos, vagy enyhén árnyékos helyet, ahol a tél folyamán is jó körülmények biztosítottak számára.
Az ősszel történő szaporítás a hagymafélék hidegtűrő képessége miatt lehetséges, hiszen a kikelt csíranövények -6 fokig tudnak átvészelni, míg a rendesen begyökeresedett, fejlett hagymák akár -20 fokig is képesek túlélni. A fejletlen hagymák viszont nem képesek a fagyokat tolerálni, ezek kipusztulása a nagyobb lehűlések hatására már bekövetkezik. A biztos áttelelés csak ceruza vastagságú nyakrésszel várható, ezt figyelembe kell venni az ültetés idejének megtervezése során.
A hagyma magjainak elvetésével nem szabad sokáig várni, nyár végén, illetve korán ősszel ezt még érdemes megtenni, a növény télig való megerősödése érdekében. A sarjadékhagyma dughagymái még szeptemberben kerüljenek be a talajba, de a vöröshagyma és a fokhagyma esetében sem érdemes október közepénél tovább várnunk az ültetéssel. Szaporításra olyan fajtát válasszunk, melynek vetése-ültetése ősszel is ajánlható. A dughagymák közötti tőtávolság kb. 5-10 cm-es, míg a sortávolság 25-30 cm közötti, az ültetés mélysége pedig kb. 3-5 cm legyen.
A duggatás után a hagymákat jól öntözzük be, ezzel segítsük elő gyökérfejlődésük megindulását! Száraz időjárás esetében az öntözést alkalmanként érdemes megismételni a gyors fejlődés elérése érdekében. A tél beköszöntéig, amíg a gyomosodás folyamatos mértékű, ezek kihúzásáról, kapálásról is fontos gondoskodnunk. Az ősszel duggatott vöröshagymákból tavasszal, már áprilisban frissen szedett zöldhagyma nyerhető, míg májusban pedig főzőhagyma, a nyár elején pedig friss hagyma kerülhet belőle asztalunkra.
Kiemelt kép: Pixabay