Gépészet

Optimális vetés talajszkenner alkalmazásával

Forrás: Tom McKenny - Agrofórum Online

A talajtérkép-adatok alkalmazása a termelési döntés meghozatalában a közeljövő fontos módszere lehet, amelynek kialakulását a Precision Planting cég legújabb eszköze, a szenzortechnológiával összekötött magágytömörítő felgyorsíthat. 

A SmartFirmer képes felmérni és térképezni a talaj szervesanyag- és nedvességtartalmát, valamint a növényi maradványok mennyiségét, ezáltal lehetővé teszi a tőszámmennyiség vagy a vetőmagfajta valós idejű szabályozását.

Amikor a magokat a talajfelszín alá helyezzük, akkor azok egy új világba kerülnek. Egy olyan világba, amelynek a működését a gazdálkodók már régóta szeretnék megismerni és megérteni. Mit tennénk, ha lenne egy ablakunk, amelyen keresztül láthatnánk, hogy mi történik a felszín alatt?

A Precision Planting társaság az elmúlt évben tesztelt egy új eszközt, amelyet SmartFirmer-nek neveznek, és amely a gazdálkodók számára bepillantást nyújt a felszín alatti világba. A kobaltházú eszköz a hagyományos vetőmag fix elhelyezését kombinálja egy optikai szenzor általi szkenneléssel, bemutatva ezáltal a felszín alatti történéseket. A felszín alá tekintés lehetővé teszi a gazdálkodók számára a vetési mélység és az adag automatizálását, valamint a sortisztító manuális szabályozását a magkörnyezet optimális biztosítása érdekében.

„A készülék használói automatikus információhoz jutnak a szervesanyag, a növényi maradványok és a nedvességtartalom eloszlásáról” – mondta Cory Muhlbauer, a Precision Planting agronómusa. A SmartFirmer olyan pontosságú térképet készít a sorokról, amely korábban elképzelhetetlen volt. A 20/20 SeedSense monitor képes közvetlen adatmegjelenítésre a képernyőn és a Climate FieldView applikáción keresztül egyaránt. Muhlbauer szerint ez a megoldás az első valós idejű szabályzási és térképezési rendszer, amellyel a gazdálkodók képesek a talaj szervesanyag-tartalmához igazított vetési adag automatikus szabályozására.

Ha például a talaj szervesanyag-tartalma eléri a 3%-ot, akkor a farmer automatikusan megnövelheti a kukorica tőszámot. Ha viszont olyan területre ér ahol a szervesanyag-tartalom alacsony, ott csökkenti a tőszámot annak érdekében, hogy elkerülje a vetőmagveszteséget a kevésbé produktív talajon.

A SmartFirmer mutatja a talaj nedvességtartalmát, amelynek ismeretében a gazdálkodó tudja, hogy a vetőmag megfelelő helyre került. Ha pedig nem, akkor módosítja a vetés mélységét.

A cég tájékoztatása szerint a No-till területeken lévő növényi maradványok, illetve a takarónövények nem zavarják a készülék működési pontosságát.

A SmartFirmer készülék észleli a barázdában lévő növényi maradványokat, és tájékoztatja a farmert a barázda tisztaságáról. Ugyanakkor az optikai szenzor nem veszi figyelembe a növényi maradványokat a szervesanyag-, illetve a nedvességtartalom meghatározásánál.

Az észlelések végül a vetőgép beállításának módosításához vezetnek, például a sortisztító erejének növeléséhez, amelynek eredményeként a növényi maradványok eltávolíthatók.

A SmartFirmer felszerelhető a meglévő vetőgépekre, és megfelelően működik a meglévő Precision Planting monitorokkal.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gabonahűtés vagy -szárítás? Most pályázati forrásból fejleszthet!

2025. március 13. 16:10

A „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésére” kiírt pályázatokba bekerült a gabonahűtés technológiája is.

John Deere motorfelújítási akció fix áron!

2025. március 10. 11:10

A dízelmotorok fejlesztését az utóbbi 20 évben elsősorban a környezetvédelmi előírások egyre szigorodó rendszere határozta meg.

Valamelyest javul a helyzet a hazai pótkocsipiacon

2025. március 5. 16:10

Utoljára tavaly szeptemberben adtak el több mezőgazdasági pótkocsit, mint most februárban, akkor 68 talált gazdára.

A Vredestein Traxion abroncsokat választották a 6-os sorozatú DEUTZ-FAHR traktorokhoz

2025. február 28. 17:10

A gumiabroncsok a Powershift, RC-shift és TTV sebességváltóval felszerelt, 160 és 230 lóerő közötti teljesítményű 6-os sorozatú modellekhez lesznek rendelhetők.

Rohamosan terjed a precíziós technológia alkalmazása Dániában

2021. április 3. 11:51

Az utóbbi években a precíziós gazdálkodás teljesen új lehetőségeket hozott a növénytermesztés fenntarthatóságának javítására Dániában.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Precíziós gazdálkodás nélkül nem megy!

2020. február 11. 11:02

A termelési, a feldolgozási és az értékesítési lánc digitalizációjával egy paradicsomról is lehet majd tudni, hogy hol, hogyan termesztették, hogyan jutott el a fogyasztóhoz.

Növelhető az agrárium kibocsátása a precíziós technológiák alkalmazásával

2019. május 29. 09:19

Nem a precíziós gazdálkodásra történő átállás költsége a komoly tétel, hanem az a deficit, amelyet annak hiánya évről évre okoz az ágazatban.