Házikert

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

Agrofórum Online

A tuják őszi gondozása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a növények egészségesen átvészeljék a hideg hónapokat. Az őszi öntözés, a megfelelő mulcsozás, a visszafogott metszés és a tápanyagpótlás mind hozzájárulnak a tuják télállóságához.

Az előrelátó ápolás segítségével megelőzhetjük a fagyás okozta károkat, így a növények tavasszal újult erővel kezdhetik meg növekedésüket.

A tuja örökzöld növény, amely egész évben megőrzi zöld színét, így különösen fontos a megfelelő gondozása ősszel, amikor a kertészek gyakran elkövetnek hibákat. Például természetesnek veszik, hogy egész évben zöldell, így megfeledkeznek a megfelelő gondoskodásról.

Az egyik leggyakoribb hiba a megfelelő öntözés elmulasztása; sokan úgy vélik, hogy ősszel a csapadék elegendő, pedig a talaj víztartalma csökkenhet, különösen száraz időszakokban. Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek, így erőteljesebbek és ellenállóbbak lesznek a téli fagyokkal szemben.

Mulcsozzunk!

A mulcsozás is fontos lépés, amit sok kertész figyelmen kívül hagy. A talaj körüli mulcsréteg, például fakéreg vagy komposzt, megvédi a gyökereket a fagyoktól, valamint megőrzi a talaj nedvességét. Ezen kívül ősszel érdemes elvégezni a tuják metszését, de fontos, hogy ezt óvatosan tegyük. A túlzott metszés gyengítheti a növényeket, ezért csak a száraz vagy sérült ágakat távolítsuk el.

Metszése során figyeljünk oda, hogy metszőollóink élesek és tiszták legyenek, így elkerülhetjük a fertőzések átvitelét. A tuják esetében a metszést érdemes úgy végezni, hogy a növény természetes formáját megőrizzük, így nem csak esztétikailag néznek ki jobban, hanem a növekedésük is egészségesebb lesz.

Ha a tuják túlnőnek, érdemes a belső ágakat is enyhén visszavágni, hogy több fény jusson a növény közepébe, ezzel elősegítve az egyenletes növekedést. Az őszi metszés célja nem csupán a formázás, hanem a felesleges stressz elkerülése is, ezért mindenképpen a fagyok előtt végezzük el, hogy a növények elegendő időt kapjanak a gyógyulásra.

Kulcsfontosságú a kálium

A tápanyagok pótlása ősszel elengedhetetlen a tuják egészségének megőrzéséhez, és a káliumban gazdag műtrágya alkalmazása különösen fontos a tél beköszönte előtt. A kálium segíti a növények sejtjeinek megerősödését, amely növeli a fagytűrő képességüket, ezáltal csökkenti a fagyás okozta károsodás kockázatát. Ezen kívül fokozza a vízfelvételt és -tartást is, így a növények hatékonyabban készülnek fel a téli hónapokra, amikor a nedvesség elérhetősége korlátozott lehet.

A műtrágya kijuttatásakor fontos, hogy az alkalmazás időpontja október eleje körül legyen, amikor a növények még aktívan növekednek, de már nem annyira, hogy a tápanyagok elpazarlódjanak. Egyenletesen oszlassuk el a tuják gyökérzónájában, ügyelve arra, hogy ne kerüljön közvetlenül a növények törzsére, ezt követően pedig alaposan öntözzük meg a területet, hogy a tápanyagok mélyebbre jussanak a talajba, és a gyökerek könnyen fel tudják venni őket.

Végül, ha a tuják fiatalok vagy különösen érzékenyek, érdemes fagyvédő hálót használni a koronájuk védelmére, így csökkenthetjük a fagyás okozta károkat. A fagyvédő háló használata segít majd megakadályozni, hogy a hó és a jég lerakódjon a növény koronájában, ami a hajtások letöréséhez vezethet.

A hálót a tuják köré kell helyezni, ügyelve arra, hogy ne szorítsuk meg a növényt, hiszen ez károsíthatja a hajtásokat. A háló rögzítésekor érdemes a növényt szabadon hagyni, hogy a levegő áramolhasson körülötte, így elkerülhetjük a túlzott párásodást és a gombás megbetegedéseket. Felhelyezésének időpontját még az első fagyok beállta előttre érdemes kalkulálnia.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Miből legyen sövény? II. rész – lombhullató sövénynövények

2019. június 26. 04:37

Milyen lombhullató, gyorsan növő vagy éppen dekoratív növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez? Melyik sövénynövény-fajnak mik az igényei, mire érdemes fokozottan ügyelni a kiválasztásnál?

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

Lehet-e már most a szőlő levelein lisztharmat?

2022. május 11. 04:37

Elképzelhető, hogy a szőlő levelein már most, tavasszal is a lisztharmat fertőzés tüneteit láttam?

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.